Prečítate si:

  • Nezamestnanosť klesá, ale nie vďaka vzniku nových miest
  • Prečo časti ľudí nepomáha ani práca von z chudoby
  • Ako získať viac a kvalitnejších vysokoškolákov
  • Ako sa pozerá na Hodnotu za peniaze v sociálnej politike

Ako vidíte súčasnú politiku trhu práce?

Nepoužívam niektoré výrazy, takže to radšej nepoviem. Máme síce ekonomický rast, rast HDP, znižovanie evidovanej nezamestnanosti, sledujeme z hľadiska makroekonomických ukazovateľov pozitívny trend. Zároveň sme však svedkami zväčšovania sa priepasti medzi pozitívnymi makroekonomickými údajmi a reálnou každodennou situáciou ľudí.

Stále sme svedkami obrovských regionálnych rozdielov, ktoré sa nedarí zjemniť. Vo svete aj na Slovensku. Doma nemáme stabilnú a silnú strednú triedu, teda nemáme väčšinovú skupinu v spoločnosti, ktorá je základom jej stability. Väčšinovou sa stala skupina ľudí, ktorú musíme zaraďovať medzi nízkopríjmových a nižšiepríjmových nespokojných občanov. A táto skupina určuje trend a politické preferencie. Tieto novovzniknuté sociálne nerovnosti sú aj dôsledkom zlyhania trhu práce.

Radičová: Dobré ukazovatele? Trh práce zlyháva, nemáme silnú strednú triedu

Iveta Radičová Zdroj: Martina Brunovská

O akom zlyhaní hovoríme?

Máme vážny štrukturálny problém na trhu práce. Beveridgeova krivka, ktorá hovorí o rozpore medzi poklesom nezamestnanosti a rastom voľných pracovných miest, nám ukazuje, že sa tieto ukazovatele veľmi odchyľujú. Prevažná časť dopytu po pracovnej sile bude len nahradzovací dopyt, nie nové miesta.

Máme málo vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ani kvalita navyše nie je vysoká.

Iste, súčasných 14 percent vysokoškolákov nijako nepokryje potreby, ktoré bude mať náš trh práce. Expanzný dopyt pri vytváraní úplne nových pracovných miest bude v prvom rade po vysokoškolskom vzdelaní. A nahradzovací dopyt vo významnej miere tiež. A to naozaj ešte nehovorím o kvalite. Ak nebudeme zvyšovať podiel vysokoškolsky vzdelaných ľudí, štrukturálne problémy trhu práce sa prehĺbia. Už teraz sa začína ukazovať známa diskriminácia z hľadiska veku.

A začne sa prejavovať aj hlboká nesúrodosť medzi ponukou vzdelanostnej štruktúry a potrebami trhu práce. Preto máme už teraz na trhu práce toľko voľných pracovných miest.

Keď sa bavíme o vysokých školách a ich kvalite, prečo ste išli na vysokú školu, ktorá nie je vnímaná veľmi pozitívne?

Práve preto. Okrem toho v škole prišlo k zmenám akcionárov, k zmene správnej rady aj k výmene na pozícii rektora. A nový rektor ma presvedčil. Vidím to ako výzvu a šancu. Je pravda, že som prvý dekan na tejto fakulte, ktorý prešiel riadnym výberovým konaním.

Radičová: Dobré ukazovatele? Trh práce zlyháva, nemáme silnú strednú triedu

Iveta Radičová Zdroj: Martina Brunovská

Veríte, že sa vám podarí zmeniť aj kvalitu vašich študentov?

Postup, ktorý dúfam, že sa podarí, je pozývanie špičkových odborníkov. A dúfam, že sa to premietne aj do kvality študentov, ktorých prijmeme do prvého ročníka. Zmenila som napríklad aj kritériá na udeľovanie vedeckých hodností, mením interných zamestnancov fakulty…

Ak teda podľa vás nezvýšime podiel vysokoškolsky vzdelaných ľudí, budeme mať ešte väčší problém, ako máme?

To je bez diskusie. Keď sa pozriete z hľadiska šancí a vzdelania, tak najväčšie šance uplatniť sa, bez ohľadu na spomínanú kvalitu, majú stále vysokoškolsky vzdelaní. Tam je miera nezamestnanosti najnižšia.

Znamená to, že by sme mali na Slovensku ešte rozšíriť sieť vysokých škôl a univerzít?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa