Zamestnávateľská zodpovednosť a pracovné podmienky na programe Rady EÚ
Aktívne opatrenia na trhu práce v súvislosti s prichádzajúcimi inováciami, zlepšovanie pracovných a sociálnych podmienok pre obyvateľov EÚ patrili k ťažiskovým témam decembrového rokovania Rady EÚ pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti (EPSCO) v Bruseli.
„Hlavným bodom rokovaní bola smernica o platformovej práci a zlepšenie pracovných podmienok pre pracovníkov, ktorých služby si objednávame prostredníctvom digitálnych aplikácií,“ informoval štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Juraj Káčer.
Dodal, že snahou EÚ je riešiť otázku zamestnávateľskej zodpovednosti, určiť, kedy ide o zamestnanecký vzťah a kedy o prácu SZČO a ďalšie nejasnosti, ktoré toto rýchlo rastúce odvetvie prináša. Zdôraznil, že za Slovensko vyjadril podporu návrhu smernice na zlepšenie pracovných podmienok a sociálnych práv ľudí, ktorí pracujú prostredníctvom takýchto platforiem.
„Rovnako podporujeme závery Rady EÚ k integrácii osôb so zdravotným postihnutím na trh práce, pretože ich zamestnávanie na kvalitných pracovných miestach je kľúčové pre dobré fungovanie pracovného trhu,“ uviedol štátny tajomník. V súvislosti s iniciatívou, ktorou chce Európska komisia vyhlásiť rok 2023 za Európsky rok zručností, Slovensko podľa neho vyjadrilo podporu pre rozvoj zručností dospelých v produktívnom veku. Vidí v tom kľúčový nástroj podpory zamestnanosti, sociálneho začlenenia a konkurencieschopnosti.
Opatrenia EÚ pre väčší poriadok s DPH
Európska komisia navrhla súbor opatrení, ktoré majú zmodernizovať celoúniový systém dane z pridanej hodnoty a zvýšiť jeho odolnosť proti podvodom pomocou využívania a podporovania digitalizácie. Návrh sa zameriava aj na riešenie výziev v oblasti DPH, ktoré plynú z rozvoja platformového hospodárstva.
Navrhnuté kľúčové opatrenia môžu členským štátom získať ročne až 18 miliárd eur na príjmoch z DPH, pričom podnikom vrátane malých a stredných dopomôžu k rastu. Podľa Komisie stratili členské štáty v roku 2020 na príjmoch z DPH 93 miliárd eur.
Jednoduchšie kótovanie na burzách
Novú fázu rozvoja únie kapitálových trhov v EÚ majú umožniť pravidlá, ktoré predložila Európska komisia. Súčasťou balíka opatrení je najmä zjednodušenie kótovania spoločností, čo má zatraktívniť kapitálové trhy EÚ.
Ak chcú byť spoločnosti dnes kótované na burze, musia splniť množstvo požiadaviek vrátane predloženia dokumentácie k prospektu v rozsahu niekedy až 800 strán. Navrhnuté zmeny majú zmenšiť túto byrokraciu, znížiť firmám administratívne náklady a sprehľadniť kontrolné procesy vnútroštátnych orgánov dohľadu.
Zvýšenie príplatkov znie populárne, ale zamestnancov môže aj poškodiť
Schválenie novely Zákonníka práce, ktorou sa od júna 2023 rozmrazia príplatky za prácu v noci, počas víkendov a sviatkov, je nedomyslené a v konečnom dôsledku môže zamestnancom aj uškodiť. Upozornil na to poslanec za SaS a bývalý štátny tajomník rezortu hospodárstva Ján Oravec.
„Ak sa zamestnávateľ rozhodne, že už nie je rentabilné mať prevádzku cez víkend alebo v noci, stráca zamestnanec príležitosť zarobiť tento extra príjem,“ povedal J. Oravec. Možné obmedzenie niektorých prevádzok podľa neho zníži aj dostupnosť služieb. Ďalším efektom bude zvýšenie nákladov na výrobu napríklad pekárenských výrobkov, ktoré firmy prenesú do ich cien.
J. Oravec označil rozmrazenie príplatkov za podraz voči zamestnávateľom. Tí sa v lete dohodli s odborármi na zvýšení minimálnej mzdy na 700 eur.
„Súčasťou dohody sociálnych partnerov bolo aj to, že odbory nebudú otvárať tému zvyšovania príplatkov,“ pripomenul poslanec. Celkové výdavky na zamestnancov sú podľa neho už v súčasnosti vyššie ako v Česku či Poľsku.
Inflácia bude skrotená
Americká ministerka financií Janet Yellenová očakáva, že ak nedôjde k nečakanému vývoju udalostí, inflácia by ku koncu roka 2023 mala dosahovať omnoho nižšie úrovne ako dnes. Povedala to v televízii CBS krátko pred zasadnutím Fedu. Recesia podľa nej nie je vylúčená, ale nie je nevyhnutným faktorom na zmiernenie inflácie.
Hennlich otvoril novú halu
Strojárska spoločnosť Hennlich otvorila nový skladový a výrobný areál v Košťanoch nad Turcom. Výstavba areálu na ploche 15-tisíc štvorcových metrov si vyžiadala investíciu štyri milióny eur.
Úžitková plocha je 4 100 štvorcových metrov, v prevádzke bude pracovať 80 až 90 ľudí. Veľká časť skladu bude venovaná rozvoju nového sortimentu v portfóliu firmy – pneumatickým prvkom E.MC.
Premiér je nadšený z čerpania peňazí z EÚ a postupu plánu obnovy
Po dlhých rokoch, keď malo Slovensko problémy s čerpaním financií z Európskej únie, prišla historická zmena a krajina sa vyšvihla pri využívaní peňazí z Plánu obnovy a odolnosti Slovenska medzi najlepšie štáty EÚ. Na konferencii venovanej plánu obnovy to povedal premiér Eduard Heger.
„Slovensko ako krajina, ktorá väčšinou bola na chvoste v čerpaní európskych peňazí, sa dostáva zrazu medzi premiantov, čo sa týka zostavenia dokumentu, čo sa týka schválenia dokumentu, čo sa týka plnenia jednotlivých míľnikov a podávaní žiadostí o platbu,“ vyhlásil.
Zdôraznil, že v niektorých kritériách pri tvorbe plánu obnovy patrilo Slovensko medzi najlepšiu trojku v EÚ a pri žiadostiach o platbu je medzi sedmičkou najrýchlejších štátov. Do Bruselu zaslalo už druhú žiadosť o platbu. Únia v rámci plánu alokovala pre Slovensko dovedna šesť miliárd eur.
Jadrová renesancia
Všetky veľké priemyselne rozvinuté ekonomiky sa postupne vrátia k jadrovej energii vrátane Nemecka. Povedal to francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire počas návštevy jednej z jadrových elektrární. Podľa neho iná možnosť nie je, ak chcú štáty udržať priemysel v chode.
„Nestane sa to hneď, je to otázka niekoľkých rokov. Som však presvedčený, že veľké priemyselné krajiny, je jedno ktoré, sa z dôvodu udržania priemyslu k jadrovej energii vrátia,“ uviedol Le Maire. Aj ekologické dôvody hovoria podľa ministra pre jadrovú energiu. „Rozhodnutie v prospech jadra je rozhodnutie v prospech klímy,“ zdôraznil.
13,9 percenta
Medzera pri výbere DPH v SR sa v roku 2020 znížila na 13,9 percenta, čo predstavuje najlepší výsledok od roku 2000. Vyplýva to z aktuálneho hodnotenia Európskej komisie, o ktorom informovalo Ministerstvo financií SR.
199 miliónov
Bilancia zahraničného obchodu s tovarom v SR predstavovala v októbri prebytok 199,5 milióna eur. Vývoz dosiahol 9,4 miliardy eur, pri medziročnom raste o 18,3 percenta. Dovoz tovaru sa zvýšil o 21,6 percenta na 9,2 miliardy eur.
9 000
Vláda odsúhlasila zmluvy s investormi BWSG a Kooperatíva na zabezpečenie deväťtisíc nájomných bytov v hodnote približne 1,5 miliardy eur. Ide
o pilotné zmluvy, po ktorých majú v prvých mesiacoch roka 2023 nasledovať ďalšie.
- 61,6 percenta
V Rusku sa v novembri predalo asi 46 400 osobných a ľahkých úžitkových vozidiel, čo je medziročne o 61,6 percenta menej. Dôvodom sú sankcie západných štátov po útoku na Ukrajinu, ako aj vysoké ceny a pokles dopytu.