Zároveň EÚ v súčasnosti nemá technické možnosti ruský plyn rýchlo nahradiť dovozom z iných krajín. Súčasná hrozba však Európu núti hľadať alternatívne riešenia, upozornili analytici.

Podľa odborníka na energetiku Karla Hirmana by úplné prerušenie dodávok plynu a ropy z Ruska do EÚ tvrdo zasiahlo samotné Rusko, celú jeho ekonomiku, štátny rozpočet, ruské ropné spoločnosti a Gazprom.

Podľa analytika by to dokonca mohlo nezvratne poškodiť ťažobnú technológiu na ložiskách. Okamžité presmerovanie dodávok ruského plynu iným zákazníkom nie je možné pre polohu plynovodov. Tie zo západnej Sibíri a polostrova Jamal smerujú do Európy.

Jedine nový plynovod Sila Sibíri dopravuje plyn z nových ložísk na Sibíri do Číny. „Na porovnanie, do Číny sú však dodávky týmto potrubím na úrovni dodávok Gazpromu do Česka. Až 70 percent celkových príjmov z exportu plynu majú Rusi práve od nás, od zákazníkov z EÚ,“ upozornil  K. Hirman. Analytik  poradenskej spoločnosti JPX Ján Pišta upozornil, že minulý rok dodal Gazprom do Európy a Turecka asi 177 miliárd kubických metrov plynu.

Z výpadku by EÚ zvýšením výroby elektriny mohla nahradiť približne 50 miliárd m³ zemného plynu a 30 miliárd m³ plynu možno získať zvýšením potrubných dodávok z Nórska a Alžírska a ťažby v holandskom Groningene. Z chýbajúcich 97 miliárd kubíkov by sa podľa J. Pištu dalo teoreticky nahradiť asi 70 miliárd dovozom skvapalneného plynu. Ten by však musela Európa získať na úkor ázijských odberateľov. „Aktuálna situácia určite povedie k hľadaniu ciest a spôsobov, ako sa tejto závislosti od ruského plynu zbaviť,“ uviedol analytik.

Koniec energetickej krízy v Európe sa vzďaľuje, varujú firmy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa