Pripravujete projekty na digitalizáciu nemocníc. Akú úroveň dosahuje v súčasnosti na Slovensku?
Reálne porovnanie vyspelosti informačných technológií v nemocniciach na Slovensku zatiaľ nikto neurobil. No ak vezmeme do úvahy, čo je v týchto technológiách dnes k dispozícii vo svete a čo máme doma, tak sme v prvej tretine cesty k elektronizácii zdravotníctva. Tu sa prejavuje dlhodobý nedostatok prostriedkov na investície do technologických a procesných zmien. Áno, peňazí nie je nikdy dosť, ale stačí robiť malé zmeny s jasným cieľom a merateľným výsledkom. Treba ich však robiť neustále.
Čo chápete pod pojmom digitálna nemocnica? Je to takzvaná bezpapierová nemocnica, kde je všetka evidencia pacienta, výsledky vyšetrení a snímky v digitálnej podobe?
Systém paperless je súčasťou digitálnej nemocnice, ale zďaleka nestačí. Navyše legislatíva nás dnes núti tlačiť, hoci je len otázkou času, aby sme začali používať úplne bežné technológie a prestali sa spoliehať na papier. Takéto dáta nemožno analyzovať, papierové záznamy sa môžu stratiť, znehodnotiť, už pri vytlačení je obsah neaktuálny. Jeden kolega, lekár, s úsmevom hovorí, že v nemocnici má byť iba toaletný papier, iný tam miesto nemá.
Čo je teda v digitálnej nemocnici najdôležitejšie?
Organizácia procesov, schopná v spojení s informačnými technológiami vytvoriť systém, ktorý bude digitálnym asistentom lekára a sestry. To je oveľa náročnejšia úloha ako len vylúčenie tlače na papier. Prináša štruktúrovaný zápis údajov o vyšetreniach, anamnézach či diagnostických zisteniach a záveroch. Dôležitá je aj elektronická komunikácia s okolím nemocnice. Malou, ale významnou zmenou môžu byť elektronické recepty, ktoré sme zavádzali pred viac ako rokom. Zmena spočíva v tom, že na základe týchto dát dokáže automat pripomenúť, poradiť, urobiť niečo sám, prípadne ponúknuť dáta zdravotníckemu personálu tak, aby sa stále dookola neprepisovali. Zapíšte len to, čo je nové, iné. Upozorní na rizikové dáta alebo hodnoty mimo očakávaní. To je úloha systému, ktorý sa musí kontinuálne učiť od lekárov a sestier.
Aké prvé kroky by ste odporučili nemocnici, ktorá chce vykročiť cestou digitalizácie?
V prvom rade si musí ujasniť a povedať, čo naozaj od systému očakáva. Štúdie z vyspelých krajín hovoria, že až tretina dát v súčasných zdravotníckych systémoch je nedôveryhodná. Zavedenie štruktúrovaného zberu dát a ich zdieľanie však ušetrí až jedenásť percent času lekárov a sestier. Preto najskôr treba urobiť poriadok v dátach, ktoré má nemocnica k dispozícii. Dnes už veľmi nezáleží na tom, aké technológie sa použijú, kde bude server či bude mať dostatočný výkon. Ak sa už niekto rozhodne robiť zmeny, dáta by ho nemali brzdiť. Tak či onak sa bude musieť sústrediť na zmeny procesov v organizácii, na nové možnosti, aj na školenia personálu.
Zrejme nemá zmysel nasadzovať nové technológie na staré procesy. Kto by mal byť nositeľom ich zmeny?
Vedenie nemocnice. Informačné technológie sú iba nástroj. Ale je pravda, že dnes na zmeny tlačia najmä IT firmy. Niektoré preto, lebo vidia príležitosť, iné zasa preto, lebo cítia, že ich systém potrebuje generačné zmenu. Aj konzultačné firmy môžu priniesť know- -how, pri ich výbere si však treba byť istí, že sú to tí správni, majú skúsenosti a poznajú reálne best practice zo zdravotníctva. Najdôležitejšie je však vedenie nemocnice, ktoré musí chcieť zmenu, veriť jej a podporovať ju do úspešného konca. Nemocnica musí mať jednu osobu, ktorá bude lídrom tejto zmeny s príslušnými právomocami a rešpektom ostatných kolegov. To však platí pre všetky odvetvia. Zdravie je veľmi dôležité, ale proces poskytovania starostlivosti nie je z iného sveta. Dajú sa tu aplikovať rovnaké pravidlá ako inde.
Aké sú najväčšie prekážky pre nasadenie digitálnych technológií a ako ich prekonať?
Ľudia. Musia chápať, čo sa ide robiť, prečo sa to robí, a musia byť tiež pripravení, že zmena bude trošku bolieť. Lebo zmena aj čosi stojí, pričom nehovorím o peniazoch. Často aj obyčajné veci ako organizačná štruktúra či úväzky na oddeleniach bránia prepájať aplikácie a sprístupňovať dáta na základe role používateľa a jeho pracoviska. Samozrejme, je to výzva aj pre ľudí z IT. Musia sa sústrediť na používateľa, byť si istí, ako pracuje, čo potrebuje a čo ho trápi. Inak vytvoria nepraktické aplikácie.
Ktoré technológie považujete v prvých krokoch digitalizácie za najdôležitejšie?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?