Ocloudových službách sa ako o nastupujúcom trende hovorí už polovicu dekády. No skutočný rozmach na Slovensku sa iba začína. Ten rok môže byť rokom cloudu. Veľké telekomy a webhostingové firmy podľa zistení TRENDU chystajú na trh celý rad cloudových služieb.

Keď sú servery virtuálne

Širšiu definíciu cloud computingu spĺňa aj umiestnenie servera v dátovom centre (viac na strane 47). Prísnejšiemu kritériu, že sa klient spoľahne na hardvér externého poskytovateľa, zasa vyhovuje aj webová e-mailová schránka či hosting webu.

Jednou z najrozšírenejších novších cloudových služieb sú virtuálne servery. Klienti nepotrebujú fyzicky kupovať hardvérové zariadenie. Jeho kapacity si objednávajú. Podľa svojich IT potrieb požiadaviek si určia veľkosť operačnej pamäte a úložného priestoru, počet jadier procesora či operačný systém. A parametre virtuálneho servera môžu dynamicky meniť.

K základnej službe poskytujú provideri aj administráciu či automatické zálohovanie. Čím sa klientov snažia presvedčiť, je vysoká spoľahlivosť služby: dostupnosť vedia garantovať aj v prípade výpadku. „Virtuálne servery sú vtedy automaticky premigrované na ďalšie fyzické prostredie,“ objasňuje produktový manažér Swanu Milan Dúbrava.

Virtuálne servery majú v portfóliu webhostingové spoločnosti, špecializované firmy, ale aj veľkí provideri ako Swan, Slovanet, Telefónica (O2) či Slovak Telekom. Ten uviedol túto službu na trh koncom leta minulého roka. Už po troch mesiacoch podľa výkonného riaditeľa pre ICT a korporátny segment Jána Adamca kapacitu služby zdvojnásoboval: „Vyťaženie pôvodnej platformy sa v niektorých parametroch blížilo k sedemdesiatim percentám.“

Nový biznis operátorov

Práve tradiční hlasoví a internetoví provideri objavujú cloud čoraz viac. V minulosti poskytovali najmä služby nadviazané na internet: webový e-mail, firewall, blokovanie stránok či manažment dátovej prevádzky. No z viacerých sa pomaly stávajú širokospektrálni poskytovatelia info-komunikačných služieb.

Orange aj Telekom plánujú odštartovať poskytovanie softvéru na diaľku – ako služby (SaaS). „Ešte v tomto polroku predstavíme naše konkrétne zámery a riešenia,“ uvádza propozičný manažér pre B2B služby Orangeu Ladislav Borš. Aj Telekom chce s SaaS začať ešte do konca roka.

Slovanet plánuje rozširovať možnosti pri virtuálnych serveroch. Novinkou má byť aj bezplatné miesto na ukladanie dát. „Bude dostupné z mobilného zariadenia alebo pécečka. Poskytne zvýšenú úroveň bezpečnosti vďaka uloženiu dát v šifrovanej podobe,“špecifikuje marketingový manažér Roman Greguš. Služba bude dostupná aj pre zákazníkov konkurencie. Prísť má ešte v tomto kvartáli.

Kým novinka Slovanetu sa má zameriavať na domácnosti či živnostníkov, príbuzná služba GTS bude určená pre firmy. Má byť ľahko integrovateľná aj do systému Windows. „Umožní nastavovať práva pre skupiny používateľov na jednotlivé adresáre v cloude,“ uvádza produktový manažér Martin Ďurov. Provider ju chce spustiť do niekoľkých týždňov.

Provideri pripravení, klienti zvažujú

Cloud zvažujú aj ďalší provideri. „Cloudové služby považujeme za zaujímavý segment,“ tvrdí hovorca UPC Jaroslav Kolár. Vnet poskytuje privátne cloudové servery, pripravuje aj verejný cloud. Teda taký, pri ktorom hardvérové zdroje používa viacero klientov a je dostupný cez internet. „V tejto oblasti očakávame postupne rastúci dopyt,“ predpokladá obchodný riaditeľ Martin Drahoš.

Prepojenie s materskou pobočkou v Česku využíva od tohto roka slovenské O2. V spolupráci s ňou poskytuje virtuálne dátové centrá, mail na báze MS Exchange a vzdialenú pracovnú plochu pre prácu s Windowsom z ľubovoľného zariadenia. „Portfólio cloudových služieb budeme určite rozširovať,“ sľubuje hovorkyňa operátora Martina Jamrichová.

Komplexné aj jednoúčelové

Konkurenciu v cloudových službách zostria aj poskytovatelia webhostingu a webhousingu. Líder trhu Websupport (podľa počtu zaregistrovaných domén) chystá na september spustenie komplexnej cloudovej platformy. „Služby ponúkneme aj na svetovom trhu,“ hovorí šéfka marketingu Martina Ličková. Na začiatku má ísť najmä o stredoeurópske krajiny.

Webhostingová firma Active24 už cloudovo poskytuje aplikačné servery, cez ktoré možno vďaka vzdialenej ploche využívať podnikový ekonomický softvér. Naopak, ďalší veľký hráč Webhouse, ktorý poskytuje služby pod desiatkami značiek, sa podľa majiteľa Ivana Pekaroviča zatiaľ do cloudového biznisu nezapojí.

Rozsah cloudových služieb zväčšujú aj klasické itečkové firmy. Napríklad AutoCont, ktorý poskytuje virtuálne servery a SaaS služby Microsoftu, chystá systém pre riadenie ľudského kapitálu vo firme a virtuálnu pracovnú plochu. Datalan zasa plánuje komplexnú platformu pre SaaS, zatiaľ poskytuje automatizovanú zálohovaciu službu s rýchlou obnovou.

Firmy popri štandardizovaných riešeniach ponúkajú aj nasadenie SaaS podľa požiadavky, napríklad kancelárskych či CRM systémov. Niekedy môžu zasa postačiť jednoúčelové služby, prístupné cez web. Ako sú ekonomické systémy Superfaktúra.sk a Humanet.sk či nástroj Flapps.sk na evidenciu práce a dochádzky. Všetky umožňujú otestovanie zadarmo, Flapps je bezplatný pre jedného používateľa.

Autor je šéfredaktor Živé.sk.

Článok vyšiel ako súčasť špeciálu TREND +Cloud computing a dátové centrá v týždenníku TREND 15/2013


Partner projektu:

Provideri pripravení, klienti zvažujú