Faktom je, že krajina taký zákon veľmi naliehavo potrebuje, lebo schránkové firmy, teda spoločnosti bez predmetu podnikania, založené v daňových rajoch a vlastnené anonymnými majiteľmi, sa na Slovensku dlhodobo presadzujú v súťažiach o lukratívne štátne zákazky a v najproblémovejších obchodoch so štátom.
Od novembra 2014 sa príprave normy venovali štyri parlamentné schôdze. Napokon na začiatku júla 2015 bola schválená novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá má plniť funkciu protischránkovej legislatívy. Po jej prijatí je jasné iba to, že zákon bude treba schváliť ešte raz a v inom znení.
Len politické zdanie
Z latentného spoločenského problému sa stáva problém akútny vtedy, keď aj vládnuci politici musia verejne priznať, že je nevyhnutné, aby sa začal riešiť. Predseda vlády Robert Fico túto nevyhnutnosť priznal v novembri minulého roku, keď sa na uliciach objavili protesty. Okrem iného aj proti tomu, že firma so schránkovým pozadím chcela drasticky predražene predať medicínsky prístroj piešťanskej nemocnici. Bola to posledná kvapka v silnejúcom presvedčení verejnosti, že schránkové firmy plnia naprogramovaný účel: zabezpečujú firmám a osobám, ktoré majú špeciálne vzťahy s verejnými funkcionármi, nezákonný a neopodstatnený profit.
Toto presvedčenie sa v nemalej časti verejnosti nezrodilo z večera do rána, ale sa postupne formovalo ako empirický záver z priebehu najzávažnejších vládnych káuz od roku 2007. V tejto situácii mal predseda vládnej strany a premiér dve možnosti – buď presadzovať návrh zákona, ktorý by reálne a meritórne obmedzil alebo aspoň sťažil „podnikanie“ schránkových firiem, alebo prichádzať s takými návrhmi, ktoré budú iba vytvárať politické zdanie, že sa problém schránok rieši. R. Fico sa rozhodol pre druhú možnosť, čo je zjavné už z toho, ako na konci roku 2014 pripravil prvý návrh protischránkového zákona.
Lucia Žitňanská Zdroj: Maňo Štrauch
Prijať a hneď vypustiť
Návrh premiér presadil ako svoju osobnú iniciatívu – na jej prípravu mu stačilo len niekoľko dní. Neumožnil o nej žiadnu odbornú a nieto ešte verejnú diskusiu a veci primeraná debata neprebehla ani v parlamente, lebo poslanci museli o novele rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?