O čo pri hre na súťaž ide? V typickej schéme štát alebo samospráva prihrajú zákazku spriaznenej, vopred vybranej firme. Aby to nevyzeralo zle, prípadne aby bolo divadlo presvedčivejšie, nahovoria ďalšie dve-tri firmy, aby to hrali s nimi. Tak vedia umelo zvýšiť cenu na úkor štátu. Nie je to teda typ kartelu, pri ktorom uchádzači podvádzajú svojho klienta. Tento typ kartelu manažuje samotný obstarávateľ a „súťažiaci“ mu len pomáhajú.
Na tento nešvár sa v posledných rokoch zameral odbor kartelov Protimonopolného úradu (PMÚ) SR. Prevetral veľké tendre, spravil razie a udelil vysoké pokuty. Neobišiel ani vplyvných podnikateľov. Tento odbor teraz prežíva krízu. Zamestnanci obávajú o jeho nezávislosť a odbornosť. Viacerí odchádzajú po konflikte s vedením, za ktoré je politicky zodpovedný Most-Híd.
Peter Demčák: Nastali nové zásadné okolnosti, pre ktoré si ďalej neviem predstaviť odhaľovanie kartelov
Polovica desaťčlenného tímu na odbore kartelov sa vzoprela novému podpredsedovi Borisovi Gregorovi. Ten prišiel s opatrnejším prístupom, hlavne pri schvaľovaní razií. Treba to, samozrejme, vnímať aj v kontexte početných žalôb na Najvyššom súde, kde musí PMÚ často obhajovať zákonnosť svojich razií a nie vždy sa mu to darí. „Zmeny, ktoré nastali po mojom príchode na úrad, súviseli a súvisia so zlaďovaním postupov úradu (...) s požiadavkami súdov a Rady PMÚ,“ reagoval na otázky TRENDU B. Gregor s tým, že cieľom bolo dodržiavanie zákonnosti.
Obavy o nezávislosť
Nespokojní pracovníci odboru kartelov sa obrátili na šéfa úradu Tibora Menyharta s obavou, že úrad prestáva byť nezávislou a odbornou inštitúciou. Podľa informácií TRENDU im napríklad podpredseda B. Gregor nedal povolenie na pripravenú raziu. Krátko nato obvinil šéfa odboru kartelov zo závažného porušenia pracovnej disciplíny.
Riaditeľ odboru Peter Demčák sa rozhodol odísť: „Keďže nastali nové zásadné okolnosti, pre ktoré si ďalej neviem predstaviť odhaľovanie kartelov, dohodol som sa s úradom na ukončení spolupráce,“ povedal TRENDU.
Peter Demčák Zdroj: PMÚ SR
Proti novému podpredsedovi a za Demčáka sa postavili štyria pracovníci odboru kartelov. Podpredseda podľa nich robí kroky, ktoré smerujú k Demčákovmu odchodu, a otáča doterajšie pozitívne trendy na úrade. Najvyšší šéf ich požiadavky nesplnil a dvaja zo štyroch už odišli. Ďalší dvaja to podľa informácií TRENDU zvažujú.
„Dôrazne odmietam, že by som počas doterajšieho pôsobenia z vecného hľadiska ovplyvnil rozhodovaciu činnosť jednotlivých riaditeľov výkonných odborov,“ napísal TRENDU B. Gregor. Predseda T. Menyhart tvrdí, že P. Demčák odišiel v dobrom po vzájomnej dohode a ďalší dvaja odišli z vlastnej vôle do súkromného sektora. Mladí ľudia podľa neho z úradu odchádzajú pre nízke platy.
„Ja som bol jednoznačne za to, aby ostali. Rozhodli sa inak. Nedošlo k výpovediam, k disciplinárnym konaniam, k odoberaniu a prideľovaniu prípadov. Možno oni vnímali nejaký diskomfort v rámci pracovných vecí a potom sa rozhodli odísť,“ povedal T. Menyhart. Podpredseda k tomu dodal, že odchodom troch ľudí nedochádza k rozpadu tímu. „Veríme, že sa nám v krátkom čase podarí doplniť uvoľnené pozície kvalitnými zamestnancami.“
Tibor Menyhart Zdroj: Miroslava Spodniaková
Dôležitý pre všetkých
Ak sa naozaj prestanú odhaľovať kartely, ako to avizoval P. Demčák, doplatia na to všetci, ak nerátame samotných kartelistov. Kartely oberajú štát o peniaze. Ak sa napríklad stavebné firmy dohodnú na rozdelení trhu, vedie to k vyšším cenám diaľnic a štát prichádza o zdroje na ďalšie cestné úseky.
Pripomeňme si doteraz najznámejší kartelový trest. Šesť stavebných firiem ho dostalo za to, že koordinovali svoje cenové ponuky v tendri na diaľnici pri Poprade.
Problémom PMÚ je podľa oslovených expertov na súťažné právo nízka odbornosť na postoch, kde padajú kľúčové rozhodnutia
Kartelové indície, ako je napríklad nízky počet ponúk, často vidno vo všetkých oblastiach štátnych nákupov. A nejde len o ne. Kartely môžu predražovať aj bežné nákupy, napríklad v potravinách. Ak si napríklad potravinárske firmy rozdelia trh, výsledkom môže byť umelé zvýšenie cenovej hladiny. Takže varovanie pracovníkov odboru kartelov, že PMÚ prestane fungovať odborne a nezávisle, netreba brať na ľahkú váhu.
Kto bude predsedom?
PMÚ je podľa definície nezávislým orgánom štátnej správy. Táto nezávislosť je však krehká, úrad sa môže dostať pod vplyv politikov a podnikateľov. Ešte v roku 2001 vyberala predsedu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?