Jasné, že majú pravdu. Fico sa tretie volebné obdobie tvári, že korupcia na vysokých miestach neexistuje. Pritom je očividné, že polícia si pred ňou zakrýva oči, že úrady tolerujú machinácie s verejným obstarávaním a že najvyššie eurodotácie dostávajú ľudia prepojení na vládnuce strany.

Protikorupčnému Ficovi treba vyjsť v ústrety. Aj keď sa len chytá slamky

Aj to je pravda, že šéf vládnucej strany sa v čase klesajúcich preferencií chytá slamky. Už neplatí, že mu voliči odpustia každú kauzu. Nestačí hrať sa raz na katolíka, potom na národniara a socialistu, ktorý bojuje proti systému. Fico je totiž veľmi dlho hlavou systému a voliči od neho očakávajú, že ho konečne zmení k lepšiemu. Alebo ho vymenia. Preto v nedávnom komentári pre Hospodárske noviny píše, že boj s korupciou považuje za „jednu za najnáročnejších úloh vlády“.

To, že motivácia neprichádza z jeho vnútra, nemusí byť kľúčový problém. Dôležité je, aby priniesla nejaký výsledok. Aby premiér nerozprával len tak do vetra, lebo sa mu to práve teraz hodí. A keď ustane spoločenský tlak, Fico možno opäť stratí motiváciu niečo s korupciou urobiť.

Keďže premiér pripustil, že problém existuje, musí sa otvoriť novým riešeniam. Nestačí sa len chváliť tým, čo už spravil.

Register skutočných vlastníkov a podobné opatrenia sú prínosné, ale treba ísť ďalej. Premiér si môže dovoliť chváliť sa, že ho jeho vláda zaviedla. A konečne trafila klinec po hlavičke, keďže prinútila Juraja Širokého, údajného spoluzakladateľa Smeru, aby sa priznal k Váhostavu. Lenže k Doprastavu sa stále nepriznal skutočný vlastník a všetko nasvedčuje tomu, že by ním mal byť Ficov kamarát Miroslav Výboh. Že stojí v pozadí tejto firmy, TRENDU potvrdili viacerí, dobre informovaní ľudia.

Keďže premiér konečne pripustil, že problém existuje, musí sa otvoriť novým riešeniam

Veľmi dôležité je aj to, že Fico nabáda na ohlasovanie korupcie. Starostom a prijímateľom grantov dáva signál, že on nechce byť súčasťou korupčného systému.

Premiér sa môže chváliť aj elektronickým trhoviskom. Vďaka nemu sa zvýšila konkurencia a odbúrala byrokracia. Trhovisko sa však ľahko zneužíva na zvýhodňovanie vybraných uchádzačov, diskrimináciu ostatných a uzatváranie kartelov.

R. Fico by sa mal zamerať nielen na trestanie, ale aj na prevenciu. Vo väčšine prípadov sa na korupciu vo verejnom obstarávaní ani pri úprimnej snahe polície nepríde, ak sa nebudú zároveň riešiť príčiny. Treba viac hovoriť o čestnej hospodárskej súťaži. Korupcii sa dá predísť, ak dobre funguje trh.

Je dobré, že predseda vlády hovorí o represii. Skôr či neskôr príde určite reč aj na otázku, či represia funguje dobre. Či polícia a prokuratúra pristupujú k bežnému človeku rovnako prísne ako k ministrovi vnútra, či sú nezávislé, objektívne a spravodlivé. Fico sa však vo svojom mediálnom ťažení nemôže opierať o políciu, ktorá evidentne nezávislá, objektívna a spravodlivá nie je.