V apríli vláda tvrdila, že vznikla ako odpoveď na výzvu doby, ktorou je „presadenie novej väčšinovej dohody o demokratickom fungovaní Slovenskej republiky“. Tretia Ficova vláda vraj má byť „pokračovateľom a nositeľom“ myšlienky širokého spoločenského a demokratického konsenzu. Inými slovami, nielen vláda, ale aj najsilnejšia koaličná strana a jej šéf sa prihlásili k tomu, že nebudú pokračovať vo vyhľadávaní vnútorného nepriateľa a vyvolávaní konfrontácií, ale sústredia sa na hľadanie spojencov a spolupracovníkov, ktorí sú ochotní prispieť k tomu, že Slovensko bude lepšou krajinou. Premiér Robert Fico už máji predviedol, že to boli iba slová a všetko zostáva po starom.

O marcových voľbách povedal, že neboli štandardné, lebo musel bojovať(!) s mimovládnym sektorom a najmä s jeho iniciatívou, ktorá štrngala za zmenu a prihlásil sa k nej aj veľvyslanec iného štátu. Faktom je, že iniciatíve mimovládneho sektora išlo len to, k čomu sa hlásil Smer-SD pred voľbami a vláda po nich – o opatrenia, ktorých prijatie by posilnilo protikorupčný charakter štátu. Smer nemal žiadny dôvod „bojovať“ proti mimovládkam. Nepriateľským postojom voči mimovládnemu sektoru sa spojenci pre väčšinovú dohodu o demokratickom fungovaní republiky nezískavajú.

Programové vyhlásenie premiéra

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

 

Vláda v programovom vyhlásení deklarovala, že je „pripravená podporiť aj konštruktívne riešenia bezprecedentnej migračnej krízy“. Premiér k tomu po mesiaci podotkol: „Myslím, že sa dostáva do popredia otázka suverénnych názorov, či je tá vláda schopná povedať suverénny názor.“ On svoj suverénny názor tlmočil slovami, že „islam nemá priestor na Slovensku“. Pritom predsedá vláde v republike, ktorá má v ústave napísané, že sa „neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo“.

Vyhlásenie, že nejaké náboženstvo nemá v republike „priestor“, je mimo právomocí premiéra, lebo aj nad ním stojí ústava. Nehovoriac o tom, že ako predstaviteľ budúcej predsedníckej krajiny únie by sa mal zdržať vyhlásení, ktoré nenapomáhajú prijatie konštruktívneho riešenia migračnej krízy. Ak vláda vo vyhlásení tvrdila, že sa bude vo vzťahu k NATO správať ako „predvídateľný a spoľahlivý partner“, tak R. Fico k tomu povedal: „Čo to tu my rozprávame o nejakých východných krídlach, akože kto nás tu ohrozuje?“ V jeho podaní sme vo vzťahu k NATO asi takí spoľahliví ako voči utečencom pohostinní.

Predseda Smeru v rozhovore vyzval, aby sme jeho tretiu vlády kontrolovali a hodnotili podľa toho, ako plní svoje programové vyhlásenie. Rozhovor pre TASR svedčí o tom, že je prvý, kto ho neplní.