Deflácia by sa už prehlbovať nemala

Ekonomika Historické minimum rastu spotrebiteľských cien z júla sa zrejme už nezopakuje. Augustový index štatistického úradu ukázal zmiernenie deflácie o jednu desatinu na -0,8 percenta. Smer deflácie k nule by sa mal v septembri ešte zrýchliť. Ceny ropy sú na rovnakej úrovni ako vlani, čo v septembri výraznejšie zmierni pokles cien v doprave. V auguste ešte vykázal mínus 3 percentá. Celkový index nebudú už tak tlačiť ani regulované ceny energií: vlani sa ceny plynu znižovali práve v septembri a tento rok to bolo už v júli. Výraznejšie dopytové inflačné tlaky chýbajú. Aj keď sa index spotrebiteľských cien môže postupne vrátiť do plusu na prelome rokov, bude rast cien dosahovať nízke hodnoty.

Príliš nízko, príliš dlho
(medziročný vývoj inflácie, %)
Základní CMYK
Základní CMYK

PRAMEŇ: Štatistický úrad SR

Prognózu rastu znížili

Ekonomika Slušná úroveň hospodárskeho rastu na Slovensku by mala pokračovať aj v najbližšom období, predpokladá Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií. Hlavnými ťahúňmi majú byť spotreba domácností, ale prispieť by mal aj rozdiel medzi vývozmi a dovozmi. Pre tento rok inštitút najmä vďaka silnému prvému polroku prognózu rastu HDP zvýšil na 3,6 percenta. V budúcich rokoch by však dynamika hospodárstva mala byť vždy o dve desatiny percentuálneho bodu nižšia, ako analytici predpokladali v júni. To by sa mohlo negatívne premietnuť aj do nižšieho očakávaného výberu daní. Štát pritom plánuje postupne vyrovnať rozdiel medzi svojimi príjmami a výdavkami. Bude musieť prijímať ďalšie úsporné opatrenia. Zatiaľ však predstavilo plány len na zvýšenie príjmov. Znovuzavedenie dane z dividend a nový odvod z neživotného poistenia by mali do kasy priniesť o 300 miliónov eur ročne viac.

Prognózu rastu znížili

Zdroj: Maňo Štrauch

Sudca na koberček

Justícia Sudcu Petra Šamka si zavolala Sudcovská rada, aby zhodnotila, či vyjadreniami k otvorenému prípadu nespáchal disciplinárne previnenie. Sudca sa totiž verejne zastal prokurátora Vasiľa Špirka, keď ho špeciálna prokuratúra obvinila zo zneužitia právomocí. Upozornil na to Denník N. Generálny prokurátor neskôr obvinenie V. Špirka zrušil, pričom v argumentácii použil aj Šamkove predošlé vyjadrenia. Rade sa nepozdáva, že sa sudca vyjadroval k ešte otvorenému prípadu a chce zistiť, či to nie je v rozpore so sudcovskou etikou. „Sudcovi svedčí zdržanlivosť, čo neznamená, že sudca nemá mať svoj názor a nemôže ho vyjadriť,“ reagovala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). V. Špirko má na starosti vyšetrovanie daňových podvodov, ktoré sa týkajú aj špičiek strany Smer-SD.

Jaguar už stavia pri Nitre

Automotive Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) začala výstavbu svojej budúcej novej továrne na Slovensku. Plánuje tu investovať 1,4 miliardy eur. Zákazku na vybudovanie továrne, ktorá by mala byť dokončená za dva roky, získali česká spoločnosť VCES a japonská skupina Takenaka. Automobilový priemysel má už v súčasnosti značný podiel na výkonoch slovenskej ekonomiky. „Plánujeme, že prvé vozidlo zíde z výrobných liniek v roku 2018. Británia možno plánuje opustiť Európu, ale my ju neopúšťame,“ uviedol výkonný riaditeľ automobilky Ralf Speth pri príležitosti štartu výstavby továrne. 

Bratislavu zavreli pre samit

EÚ Stretnutie lídrov EÚ (vôbec poprvýkrát bez zástupcov Veľkej Británie) v Bratislave vyhnal z centra mesta prakticky celú dopravu. Obyvatelia využili sviatočný deň a hlavné mesto malo štvordňové voľno, školy dávali riaditeľské voľná. Výrazne k tomu prispeli varovania ministra vnútra Roberta Kaliňáka o kolapse dopravy počas samitu. Výsledky stretnutia nikoho neprekvapili: dohoda o riešení migračnej vlny nepotešila krajiny, ktoré s imigráciou zápasia najviac, teda Grécko a Turecko. „Veľmi, veľmi malý krok vpred,“ zhodnotil taliansky premiér Matteo Renzi výsledky samitu.

MMF pošle Ukrajine miliardu

usa Ukrajina získa ďalšiu miliardu dolárov z úverového programu Medzinárodného menového fondu (MMF). O uvoľnení peňazí rozhodla výkonná rada inštitúcie. Podľa ukrajinského prezidenta Petra Porošenka pokračovanie čerpania finančnej pomoci svedčí o tom, že v krajine sa dejú pozitívne zmeny a uberá sa správnym smerom. Šéfka MMF Christine Lagardeová uznáva pokrok, ktorý Ukrajina urobila v ekonomickej oblasti, a odporúča, aby sa ďalej sústredila na prijímanie opatrení vedúcich k zníženiu fiškálneho deficitu a verejného dlhu. Rozhodnutie MMF vytvára podmienky na emisiu dlhopisov za jednu miliardu dolárov s garanciou vlády USA. Zo štvorročného úverového programu MMF v hodnote 17,5 mliardy dolárov Ukrajina zatiaľ od vlani čerpala vyše dve pätiny.

Bayer zhltne Monsanto

nemecko Nemecký chemický a farmaceutický koncern Bayer sa po polročných rokovaniach dohodol na prevzatí americkej biotechnologickej spoločnosti Monsanto za 66 miliárd dolárov. Transakcia je rekordnou hotovostnou akvizíciou histórie a najväčším zahraničným prevzatím, ktoré kedy uskutočnila akákoľvek nemecká firma. Pokiaľ obchod schvália regulačné úrady, vznikne najväčší globálny dodávateľ produktov pre poľnohospodársku výrobu s viac ako štvrtinovým podielom na trhu osív a pesticídov. Prevzatie by malo byť ukončené do konca budúceho roka. Bayer je druhým najväčším producentom chemikálií pre farmárov. Okrem iného vyvinul Aspirín a po celom svete zamestnáva takmer 120-tisíc ľudí. Monsanto kraľuje na svetovom trhu osív.

Tureckému prúdu už nič neprekáža

Prognózu rastu znížili

Zdroj: SITA/AP

Rusko Rusko a Turecko by mali budúci mesiac podpísať dohodu, ktorá umožní výstavbu podmorskej časti plynovodu Turkish Stream. Povedal to námestník šéfa Gazpromu Alexander Medvedev. Výstavba by sa mala začať ku koncu budúceho roka a celá stavba má byť hotová do roku 2019. Rusko pred niekoľkými rokmi navrhlo projekt nového plynovodu Turkish Stream ako náhradu za nevydarený plán plynovodu South Stream. Projekt bol zmrazený, keď turecké stíhačky vlani v novembri zostrelili na sýrsko-tureckých hraniach ruský bombardér. Od leta sa však vzťahy medzi oboma krajinami zlepšili. Turkish Stream má viesť po dne Čierneho mora cez turecké územie k turecko-gréckym hraniciam. Má sa skladať zo štyroch vetiev, z ktorých každá má byť schopná prepraviť 15,75 miliardy kubických metrov plynu ročne.