Prečo tá fascinácia socializmom po všetkých skúsenostiach z minulého storočia? To, že socializmus nemôže fungovať, už dokazoval Ludwig von Mises pred sto rokmi...
Nemyslím, že dokazoval práve to. Debata o sociálnych prepočtoch len ukázala, že ideálne centrálne plánovanie by malo fungovať rovnako dobre ako ideálny trhový mechanizmus. Akurát ostala empirická otázka: ako blízko dokáže byť reálne centrálne plánovanie k ideálnemu? Môj pohľad je, že trhové spoločenstvá sú k ideálu bližšie než tie socialistické. Takéto veci sa však nedajú dokázať na tabuli. Potrebujete skúsenosť. Pravda je, že starí ľudia nemajú radi zmenu. Takže s obľubou hovoria, že za socializmu bývalo lepšie, aj keď nebolo. Pritom na Slovensku narástli príjmy trojnásobne od roku 1989. Takže sa určite máte lepšie, ale starých ľudí o tom ťažko presvedčíte.
Ale socialistické tendencie cítiť aj v USA, tie pritom takúto skúsenosť nikdy nemali.
Nie sú také silné, ako to môže vyzerať. Niektorí mladí podporujú Bernieho Sandersa a podobne, ale to je menšina. Pre mladých je socializmus atraktívny, pretože vyšli zo socialistického prostredia. Rodina je klasické socialistické spoločenstvo: je centrálne plánovaná, na čele má autoritu a tak to aj má byť. Príjem sa z hľadiska dieťaťa proste zjaví. V šestnástich som tiež bola socialista. Keď som videla chudobných, chcela som im pomáhať – peniazmi z otcovej peňaženky.
Ale vo „veľkej spoločnosti“, ako ju nazýva Hayek, to nefunguje a nikdy nefungovalo. Aj keď sa o to viacero krajín zas a znova snažilo. Je to zlyhanie dejinnej perspektívy, presvedčenie, že tentoraz je to iné a konečne to bude fungovať. Smutné je, že ľudia nechcú byť slobodní. Chcú byť v bezpečí. A socializmus znie ako recept na bezpečie. Sloboda pre ľudí nie je podstatná, kým ju nepotrebujú. Orbán vyhnal Stredoeurópsku univerzitu, čo je veľká hlúposť, ale priemernému Maďarovi to je jedno, pre svoj život ju nepotrebuje.
Apel na bezpečnosť je však veľmi výrazný aj v prejavoch Donalda Trumpa. Ako bojovať s protekcionistickým myslením?
Jediným spôsobom je, aby sme my – vy ako novinári, my ako profesori – o tom hovorili. Umelci, fotografi, rockeri to potom pretavia do diel, ktoré si ľudia všimnú. Pretože úprimne, my nie sme takí zábavní a pútaví pre bežných ľudí, ale oni áno. Preto ich my potrebujeme presvedčiť, aby idey dostali medzi ľudí. Ak ste vyrastali na farme, máte prirodzený zmysel pre ekonómiu: rodičia sa zaoberali cenami plodín a ako to ovplyvní rodinu.
Ja som z učiteľskej rodiny, u nás to bol socializmus naplno. Byť socialistom v šestnástich bolo prirodzené. Problémom je, že podiel ľudí s podobnými džobmi prudko narástol, takže čoraz menej ľudí pozná pravé trhové fungovanie odmalička z vlastnej skúsenosti. Jediné šťastie s Trumpom je, že je hlúpy a lenivý. Keby bol inteligentný a energický ako Putin, mali by sme problém. Pretože by bol rád tyranom ako Putin. Pritom Trump má obrovský vplyv po celom svete. Vlastne je trochu aj vaším prezidentom, aj vy by ste mali mať hlas pri jeho voľbe.
Trump je trochu aj váš prezident, aj vy by ste mali mať právo o ňom hlasovať
Keď hovoríme o zmenách v pracovnej sile, upadá predstava práce ako celoživotného zamestnania. Nie je to len taká fáza?
Vždy
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?