V Spojených štátoch amerických sa v týchto dňoch rozhoduje aj o nás. Európska únia v súčasnosti rieši odchod Veľkej Británie, vzostup nacionalizmu, utečeneckú krízu a vôbec svoju ďalšiu budúcnosť. No za oceánom sa do kresla najmocnejšieho človeka na svete s prístupom ku tlačidlu od jadrových zbraní môže dostať osoba, ktorej plány a predstavy o fungovaní USA a západného sveta radikálne menia zaužívaný poriadok.
Väčšina predvolebných prieskumov doteraz ukazuje, že Donald Trump zaostáva. Hillary Clintonová má náskok, ktorý sa pohybuje od šiestich do siedmich percent. Napríklad podľa predpovede FiveThirtyEight má H. Clintonová 86-percentnú šancu na úspech, The New York Times Upshot jej dáva 93 percent a Princeton Election Consortium až 99 percent. No nič nie je rozhodnuté. Slovenské parlamentné voľby v marci, ako aj výsledok britského referenda v letetohto roka sú dobrým príkladom, že nakoniec môže byť všetko inak. A Donald Trump sa môže stať prezidentom USA.
Odplata ako priorita číslo jeden
Jeho kampaň utŕžila rany, keď americký denník The Washington Post zverejnil nahrávku z roku 2005, kde sa vtedajšia hviezda reality show ponižujúco vyjadruje k ženám. Následne sa prihlásilo sedemnásť žien s konkrétnymi príbehmi, kedy, ako a kde k sexuálnemu obťažovaniu zo strany D. Trumpa malo prísť. Až to bol moment, keď sa od neho začali verejne dištancovať mnohí vplyvní republikáni. Za kratší koniec ťahal vo všetkých troch kľúčových debatách, pretože podcenil prípravu.
Cez víkend predstavil svoj plán priorít v prípade víťazstva vo voľbách. Ako vôbec prvé, čo sľúbil, je to, že z pozície prezidenta zažaluje ženy, ktoré ho obviňujú zo sexuálnych útokov. „Klamali, keď prišli poškodiť moju kampaň,“ povedal s tým, že ľudia od H. Clintonovej im za to zaplatili. Vyhlasuje, že svoju protikandidátku pošle do väzenia a v prípade porážky nemusí akceptovať výsledky volieb. Práve tento útočný a nebezpečný spôsob komunikácie, ktorý podkopáva demokratické princípy, je kameň úrazu. Pretože to, na čo sme na Slovensku a v strednej Európe zvyknutí, v USA nemá obdobu.
Vlastná predstava o svete
Republikáni v prezidentských voľbách ponúkali doteraz program, ktorý sa držal niekoľkých zásad: obhajoba voľného trhu a obchodu, nízke dane, malá vláda, obmedzenie regulácií či aktívna zahraničná politika. D. Trump má svoju vlastnú predstavu. Navrhuje síce radikálne zníženie daní a rušenie úľav, no zároveň neponúka riešenia, ako výpadok príjmov nahradiť. Spolieha sa na budúci rast ekonomiky, ktorý nie je zaručený. Regulácie chce zoškrtať o približne 75 percent, čo ekonomickí analytici považujú za absurdné. Je proti obchodným dohodám, ako je napríklad TTIP s Európou.
Na hranici s Mexikom chce postaviť múr. Hovorí o zákaze vstupu moslimov do USA a rovnako podmieňuje sľub Severoatlantickej aliancie NATO garantovať bezpečie jej ostatným členom peniazmi. „Chcem zostať v NATO, ale chcem aby platili,“ povedal v jednom zo svojich predvolebných vystúpení. Svoju filozofiu neskôr vysvetľoval v rozhovore pre The New York Times. Podľa neho „sa hlúpi ľudia pýtajú, čo by sa stalo, ak by Európu napadlo Rusko alebo niekto iný. Ja neviem, zaplatili? Áno, my máme zmluvu a oni musia platiť. Skončíme v tretej svetovej vojne, aby sme chránili ľudí v krajinách, o ktorých ste mnohí nikdy nepočuli,“ zakončil D. Trump.
Trump nie je jedinečný. Je súčasťou širokého nárastu populizmu, ktorý sa ženie celým západným svetom (Fareed Zakaria)
Keď H. Clintonová ubezpečovala svet, že USA budú chrániť ostatných členov NATO bez ohľadu na peniaze, D. Trump sa verejne pýtal, ako to chce urobiť, keď Amerika má masívne deficity. Členovia NATO pritom neplatia za ochranu Spojeným štátom, ale ich prísľubom je vynakladať ročne na svoju vlastnú obranu dve percentá hrubého domáceho produktu.
D. Trump má pravdu len v tom, že drvivá väčšina z 28 členov Severoatlantickej aliancie tak dnes nerobí. Spojené štáty vynakladajú takmer dvojnásobok požadovanej úrovne, okrem nich dvojpercentný záväzok dodržiava Grécko, Spojené kráľovstvo, Estónsko a Poľsko. Slovensko za posledné tri roky dalo na obranu len približne 1,2 percenta výkonu ekonomiky. Napriek tomu, ochrana členov NATO zo strany USA tým nebola nikdy zaviazaná.
To najpodivnejšie z úst D. Trumpa
Moslimovia by mali mať na určité obdobie zakázané vstúpiť do USA
Štát by mal zabíjať rodiny teroristov, aby ich tým zastrašil
Ľudia so zbraňami môžu v prípade schválenia prísnejších zákonov o držaní zbraní "konať"
Nemôže zverejniť daňové priznania, lebo mu práve prebieha audit
Sudca s rodičmi narodenými v Mexiku nie je spôsobilý súdiť prípad D. Trumpa
Barack Obama nemá skutočný rodný list, preto je zrejme moslim
Za múr na hranici s Mexikom zaplatí južný sused Spojených štátov
Nemusí akceptovať výsledky volieb, pretože môžu byť zmanipulované
Európa to podceňuje
Dalibor Roháč, slovenský ekonóm pôsobiaci vo washingtonskom think-tanku American Enterprise Institute, tvrdí, že nikto presne nevie, čo by sa skutočne stalo, ak by sa D. Trump stal prezidentom. „Každý si o ňom vie utvoriť názor sám. Poviem len, že ním navrhovaná daňová reforma by bola katastrofou, rušenie existujúcich obchodných dohôd by malo ďalekosiahle následky, deportácia miliónov neregistrovaných obyvateľov USA by bola neuskutočniteľná a v zahraničnej politike by jeho prezidentovanie mohlo znamenať koniec NATO a posilnenie Ruska. Práve na úkor malých demokracií v strednej a východnej Európe.“
Najohrozenejšie sú pobaltské krajiny (členovia NATO), ktoré sa aj vzhľadom na neustále provokácie zo strany ruského letectva môžu stať súčasťou podobného scenára ako na Kryme. Ale v ohrození sú aj krajiny Vyšehradskej štvorky, ktorých lídri sú dnes okrem Poľska paradoxne naklonené Vladimirovi Putinovi. Český prezident Miloš Zeman, ako aj maďarský premiér Viktor Orbán pritom otvorene podporujú D. Trumpa.
Ak prehrá, nebude to jeho koniec. Svoju podporu môže využiť na prebudovanie Republikánskej strany
S dôležitým záverom prišiel pred časom aj think-tank Európska rada pre zahraničné vzťahy (ECFR). Podľa jeho prieskumu európski lídri podceňujú
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?