Určite neprehliadnuteľné sú úpravy v portfóliách, ku ktorým od začiatku roka pristúpila väčšina privátnych bankárov. Nájsť medzi nimi univerzálny model však nie je možné.
Zatiaľ čo niektorí ubrali dlhopisom váhu vo všetkých kategóriách, iní niektoré pridávali. Ďalší zasa stavili na alternatívne investície, ktoré, naopak, niektorí pre ich nepredvídateľnosť veľmi nemusia. Čo majú tieto stratégie spoločné? Snažia sa vyžmýkať z takmer suchej bielizne ešte čo najviac.
Nula až mínus
Riaditeľka odboru privátneho bankovníctva Tatra banky Katarína Boledovičová aktuálny stav – takzvaný nový normál – vysvetľuje pohľadom banky Goldman Sachs. „Úrok je cena peňazí, ktorá by mala zohľadňovať riziko a likviditnú prirážku. To znamená, že dnes sme svedkami situácie, ktorú si môžeme vysvetliť aj tak, že na trhu nie je žiadne riziko a peniaze nikto nechce. Čo však vôbec nie je pravda. Dokonca sa dostávame do absurdnej situácie z pohľadu klienta, že by mal za financie uložené v banke platiť poplatok. Záporný úrok je existujúca realita už nielen vo švajčiarskych bankách.“
Záporný úrok je realita už nielen vo švajčiarskych bankách
Táto banka v reakcii na historicky nízke výnosy stavila na väčšie zastúpenie akcií v portfóliách. Začiatkom roka došlo totiž k masívnejšiemu výpredaju na akciových trhoch, čo zároveň znamenalo zaujímavú príležitosť na vstup do nich.
Pre zotrvanie v akciách napriek ich poklesu sa rozhodli začiatkom roka aj v Erste Private Bankingu, ktorý funguje pri Slovenskej sporiteľni. „V priebehu tohto roka sme ďalej redukovali v portfóliách expozície na európske štátne dlhopisy. Nahradili sme ich zvýšenými podielmi v európskych a amerických korporátnych dlhopisoch s ratingom v investičnom stupni. V apríli sme pridali aj dlhopisy z krajín strednej a východnej Európy,“ dopĺňa obraz Michaela Kaňová, riaditeľka Erste PB.
- Napriek celosvetovému spomaleniu ekonomického rastu by počet milionárov mal do roku 2018 narásť o vyše sedem percent.
- Ku koncu roka 2018 by tak na svete malo byť okolo 18 miliónov milionárov (dolárových).
- Do dvoch rokov by sa čistá hodnota peňazí v správe privátnych bánk či investičných odborníkov mala zvýšiť o takmer polovicu na 76 biliónov dolárov (na ilustráciu, ročná hodnota HDP Slovenska je okolo 80 miliárd eur, teda cca 93 miliárd dolárov).
- Rýchlejšie bohatnúť by mali „bohatší“ milionári s majetkom od 30 miliónov dolárov nahor.
- Najviac by si mali polepšiť milionári v Číne, Indii a Saudskej Arábii.
- V offshoroch sa nachádza zhruba 13 biliónov dolárov, teda asi šestina celosvetového bohatstva, pričom tejto alternatíve sú viac naklonení milionári z rozvíjajúcich sa ekonomík než rozvinutých krajín.
- Do roku 2018 by milionári z rozvíjajúcich sa krajín mali presiahnuť hranicu 40 percent z celkového počtu dolárových milionárov, stále tretinu bohatstva držia v rukách milionári zo Severnej Ameriky.
Prameň.: McKinsey, Global Wealth Management Survey 2014
Bezpečný prístav
Naopak, v prípade klientov VÚB banky straty z prelomu rokov vyhodnotili ako čas na zvýšenie obozretnosti, ako opisuje Blažena Strečanská, vedúca oddelenia privátnych klientov banky. Ich zákazníci tak vo väčšej miere vyhľadávajú momentálne skôr bezpečné prístavy pre investície.
„Rovnako ako v zahraničí, aj u nás sú témou číslo jedna predražené, bezpečné vládne dlhopisy,“ dodáva. No pripúšťa, že tento rok ešte pristúpia k zvýšeniu akciovej, no aj dlhopisovej zložky v portfóliách. Plus pridajú alternatívne investície, ktorých úlohou je zvýšenie diverzifikácie, čo znižuje celkovú rizikovosť portfólií.
Podľa Mirona Zelinu, člena predstavenstva Privatbanky a šéfa jej privátneho bankovníctva, klienti vnímajú hlavne pokles úrokov a výnosov prakticky všetkých dlhopisov: štátnych, bankových aj firemných.
„Sú takí, ktorí novú situáciu berú ako fakt a zmieria sa s poklesom. Ďalšia skupina je
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?