Na Slovensku podniká väčšina hráčov spoza Dunaja, ale paradoxne majú úspech založený na tom, v čom doma silní nie sú – v skládkovaní. Žiadna iná krajina na Slovensku nemá také silné zastúpenie v odpadovom biznise ako Rakúsko.

Pomalý vstup

Rakúske know-how v zbere a spracovaní odpadov prichádzalo na Slovensko už v deväťdesiatych rokoch, keď v týchto končinách o recyklácií niečoho iného ako skla a papiera nebolo ešte ani chýru. Väčšina zahraničných firiem sa dostala k biznisu buď kúpou mestských technických služieb, ich dlhodobým prenájmom (správou), alebo získaním skládok v dedinách a mestách, kde už zriadené boli. Efektívne je totiž zvážať na skládky odpad iba z blízkeho okolia. Skládkovanie je na Slovensku prakticky národný šport, krajina skládkovaním „vybaví“ až 78 percent odpadkov. Priemer EÚ je 37 percent a susedné Rakúsko sa hrdí tromi percentami skládkovania.

Cez skládky sa napríklad dostala na Slovensko v roku 1992 (vtedy ešte) rakúska .A.S.A. a vstúpila do skládok v Zohore (resp. Stupave) a pri Trnave. Dnes žije aj z prevádzky zimnej údržby v častiach hlavného mesta, ale aj ďalších obciach. Veľmi dobre sa umiestnila na trhu, kde okrem bratislavskej mestskej dominantnej firmy OLO podniká aj dánsky Marius Pedersen (ten je silný najmä na Považí). V Dubnici sa uvelebil aj ďalší veľký rakúsky koncern, ktorý okrem odpadu podniká i v doprave – Brantner. Ten si v krajine buduje silnú pozíciu od roku 1992. Pre túto rakúsku firmu je Slovensko najdôležitejší zahraničný trh. Má pobočky naprieč Slovenskom – napríklad v Martine, Rimavskej Sobote, Poprade, Spišskej Novej Vsi či v Nových Zámkoch. Pokiaľ ide o tržby, je spomedzi rakúskych firiem pod Tatrami najsilnejšia. Na západné Slovensko prišla po roku 2005 aj dcéra hornorakúskej Energie – AVE. Dostala sa k biznisu v Tornali, Jasove či Košiciach. Najväčším úlovkom však bola kúpa najväčšieho košického odpadárskeho podniku V.O.D.S. predminulý rok.

Rýchly ústup

Túto akvizíciu uskutočnila tesne predtým, ako sa AVE rozhodla svoj biznis na Slovensku predať. Minulý rok Energie predala aktivity v juhovýchodnej Európe českej investičnej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetinského. O firmu sa vtedy zaujímala aj slovenská Penta či česká PPF. Konateľ slovenskej AVE Ľuboš Kaman pár mesiacov pred transakciou hovoril, že skupina ako prvá dostane strategického investora a bude tak mať peniaze na nové technológie, ktoré majú odpadky presunúť od skládkovania k energetickému využitiu. Či to tak aj vskutku je, sa TRENDU nepodarilo zistiť, Ľ. Kaman do uzávierky na otázky neodpovedal.

Pri pohľade na ekonomické výsledky sa zdá, že biznis AVE na Slovensku pripomínal skôr charitu ako biznis. Všetky dcérske firmy boli v rokoch 2010 až 2012 (údaje za roky 2013 nemá TREND k dispozícii) v strate.

Ružové – pokiaľ ide o biznis – to nemajú ani iné rakúske firmy, aj keď ziskové sú. Poplatky za skládkovanie sú na Slovensku oproti zvyšku Európy jedny z najnižších (ide o príjem obcí, kde sa skládka nachádza) a od nich sa odvíjajú aj poplatky prevádzkovateľovi skládky. Obce sa boja zvyšovať poplatky, aby nemuseli zvyšovať cenu odvozu odpadov pre obyvateľov – už beztak je na Slovensku hromada čiernych skládok. Do toho odpadári zažívali nárast nákladov pre mýto na ich autá, budovanie nových kaziet skládok či prísnejšie environmentálne pravidlá. Príjmy neprúdia ani z recyklácie. Ceny surovín boli za posledné roky nestále a stalo sa, že sa recyklovali plasty so stratou. Preto sa v brandži vlani hovorilo o ďalších možných predajoch, ale nič z nich – okrem predaja AVE – sa nepotvrdilo. Samotná .A.S.A. už nie je rakúskou firmou. V roku 1993 ju kúpila francúzska Eléctricité de France, ktorá ju v roku 2005 predala španielskej Fomento De Construcciones y Contratas.

Z radu odpadárskych firiem vytŕča pezinský Ecorec. Ten predvlani zavŕšil rozšírenie kapacít na spracovanie odpadu na palivo pre cementárne. Firma, ktorú majetkovo cez Viedeň ovláda švajčiarsky cementársky gigant Holcim, vozí vhodné odpady na spracovanie aj z Rakúska. Zmes odpadov s dobrými horľavými vlastnosťami potom putuje do cementárne v Rohožníku, kde sa skúri vo veľkých peciach pomocou tzv. hot disku. Ide o jediný podobný projekt na Slovensku, ktorý sa dá považovať za to najinovatívnejšie, čo sem Rakúšania priniesli.

Partner projektu TREND Focus Rakúsko 2014:

Prišli, aby naučili

volksvagen.sk    mysmeseat.sk    audi.sk