Prvý prístup: Európska komisia sa pred rokmi rozhodla rázne zasiahnuť proti daňovým únikom. V týchto dňoch udelila rekordnú 13-miliardovú sankciu pre Apple a Írsko, ktoré malo nízkou sadzbou firemnej dane technologickému gigantu poskytnúť v Únii nepovolenú štátnu pomoc.

Druhý prístup: Slovenská vláda, osobitne staronový minister financií Peter Kažimír, sa od polovice roku 2012 rozhodla rázne zakročiť proti daňovým podvodom. A v týchto dňoch rieši Slovensko kauzu Bašternák, v ktorej ide o dvojmiliónovú vratku DPH. Podnikateľ s veľmi blízkymi väzbami na špičky vládnej strany Smer-SD čelí viacerým trestným oznámeniam. Pričom existuje podozrenie, že sa prípad nevyšetrí objektívne. Políciu zastrešuje totiž minister vnútra, ktorý od sporného podnikateľa kúpil podiel v jeho firme. Dva celkom iné prístupy, navonok rovnaký cieľ.

Ak by sa aj abstrahovalo od veľmi priateľských väzieb developera Ladislava Bašternáka na špičky Smeru, pomalšie konanie v jeho prípade zodpovední ospravedlňujú okrem iného aj faktom, že podobných prípadov je na Slovensku stále veľa. Aj napriek doteraz prijatým protiopatreniam. A problém Slovenska v oblasti DPH je skutočne obrovský.

V takzvanom ukazovateli DPH medzery, ktorý vyjadruje, aký by mal byť výber tejto dane podľa vývoja ekonomiky a aký skutočne je, je Slovensko podľa posledných celoeurópskych dát predposledné. Menej efektívny výber DPH má už len Rumunsko. Ide o dáta zozbierané za Európu ku koncu roka 2013. Slovensko síce ako jedna z mála krajín vykázalo medziročne zlepšenie, no v rebríčku mu to veľmi nepomohlo.

Primitívne podvody s DPH už mali skončiť

Ako DPH funguje

Lepšie by mali vyjsť novšie štatistiky. Pretože výber DPH sa od roku 2012 do vlaňajška podľa oficiálnych dát každoročne zlepšuje. No čísla by mohli byť v skutočnosti ešte lepšie. Až 80 percent zástupcov firiem a stavovských organizácií, ktorí hlasujú v TREND Barometri, pochybuje o dostatočnosti tunajšieho boja proti daňovým podvodom. Celkovo je DPH veľkým problémom celej Európskej únie. Podľa odhadu z rovnakého roku 2013 Európa na podvodoch s DPH strácala takmer 170 miliárd eur. Ide zhruba o šestinu celého DPH balíka.

DPH je vďačným objektom špekulantov skrz európske hranice, pretože ide o reťazovú daň. Uplatňuje sa pri každom článku v predajnom reťazci, napríklad od chovateľa dobytka až po hypermarket, ktorý predáva salámy z týchto zvierat. „Princíp podvodov s DPH je v zásade veľmi triviálny – dodávateľ vystaví faktúru, z ktorej má zaplatiť DPH, a odberateľ si na jej základe uplatní odpočet. Následne dodávateľ buď DPH štátu neodvedie vôbec, alebo daň odvedie v nižšej sume, čím vzniká štátu škoda,“ opisuje Peter Pašek, riaditeľ konzultačnej spoločnosti Accace.

„My nevieme zmeniť to, že ide o reťazový typ dane a v danom reťazci dodávateľov si každý odvádza svoju daň zo svojej pridanej hodnoty, a pritom je to stále tá istá daň, ktorú na konci zaplatí štátu konečný odberateľ alebo spotrebiteľ,“ argumentuje prezident Finančnej správy František Imrecze. Dodáva, že čím viac subjektov v reťazci vystupuje, tým je riziko vzniku daňového podvodu vyššie. Aj preto špekulanti do svojich schém zapájajú bežne dvojciferný počet firiem a subjektov. Odhaliť podvod je tak zdĺhavejšie a komplikovanejšie.

Celý systém DPH je v Európskej únii regulovaný jednotnou legislatívou - takzvanou DPH direktívou. Tá ponecháva relatívne málo priestoru pre vlastné pravidlá jednotlivým krajinám, dokonca stanovuje aj minimálnu sadzbu vo výške 15 percent (s výnimkou zvýhodnených tovarov, kde DPH môže byť aj nižšia). Krajina sa môže len rozhodnúť, či jej základná sadzba bude vyššia.

Typické znaky DPH podvodu

  • opakované prevody tej istej nehnuteľnosti
  • predajná cena nezodpovedajúca trhovým podmienkam
  • prevod firmy na nekontaktnú osobu
  • hotovosť

Štandardný tok DPH v reťazci

Firma A

  • platca DPH predá tovar, štátu odvedie z predaja DPH vo výške X

Firma B

  • kupujúci si ako platca DPH od štátu z obchodu vypýta vratku DPH X
  • štát je z pohľadu DPH na nule (obchody sú daňovo neutrálne) až do momentu, keď sa tovar predá konečnému spotrebiteľovi
  • bežný občan, ktorý už nie je platcom DPH, ju zaplatí v cene tovaru, no už si daň nepýta od štátu späť

Európa bez DPH?

Najúčinnejším riešením by bolo zrušiť DPH do takej miery, že by sa vyrubovala len na začiatku procesu a pri konečnom predaji. Ide o takzvaný reverse charge systém, respektíve daň z obratu. Na túto tému je však v rámci Únie gigantická diskusia a veľké analýzy, pretože aj daň z obratu má svoje výhody a nevýhody. Výhodou zrušenia DPH je, že sa eliminuje počet subjektov, ktoré sa môžu pokúsiť o DPH podvod.

Kontrolovať však treba o to dôslednejšie konečný článok, či daň odviedol a v správnej výške. Pretože ak DPH nevstupuje do ceny počas celého procesu, môže vznikať tendencia „vyhnúť“ sa jej aj na konci, pri predaji spotrebiteľovi. Veľkou nevýhodou pre verejné financie je tiež fakt, že daň z obratu štátnu kasu neplní priebežne, v čase jednotlivých obchodov, ale pritečie do rozpočtu až na konci, pri predaji spotrebiteľovi. Daň z obratu majú v súčasnosti napríklad v USA.

Za zachovanie DPH sú severské krajiny, ktoré majú s daňovými únikmi najmenej problémov

Názor na eliminovanie DPH sa medzi krajinami líši aj podľa veľkosti únikov. Za sú najmä krajiny nášho regiónu, kde podvody s daňami majú svoju históriu. Naopak, za zachovanie terajšieho stavu sú severské krajiny, ktoré majú s daňovými únikmi najmenej problémov a pre ich rozpočet DPH znamená hlavne pravidelný cash-flow.

„Slovensku sa našťastie zatiaľ podarilo od Únie získať súhlas pre všetky komodity, pri ktorých chcelo uplatniť systém reverse charge,“ konštatuje F. Imrecze. Tie sa vyberali podľa najväčších odhadovaných únikov. Obrátený systém DPH sa už napríklad uplatňuje pri niektorých potravinách, mobilných telefónoch.

No má to tienisté stránky. Napríklad v súvislosti so zavedením reverse charge pre stavebné a montážne práce na Slovensku od januára tohto roka možno klesne efektívna sadzba DPH. Ani nie tak pre podvody, ale sčasti preto, že stavebníci nie vždy vedia odhadnúť, či pri danom úkone DPH majú alebo nemajú fakturovať. Rozhodnú sa skôr pre konzervatívnejšiu cestu – reverse charge, čo však znamená pre rozpočet odloženie príjmov z tejto dane. Legislatíva, ktorá má stavbárom rozhodovanie uľahčiť a zjednodušiť, je však už nachystaná od januára 2017.

Primitívne podvody s DPH už mali skončiť

Zdroj: ilustrácia - Zsolt Lukács

Veľký experiment

Česko a Rakúsko sa ale napriek veľkej diskusii chcú pokúsiť o spustenie dôležitého pilotného projektu, kde počas dvanástich mesiacov budú DPH uplatňovať až na konci pri všetkých operáciách nad 10-tisíc eur. Rozhodujúce 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa