Krajiny ako Kazachstan, Uzbekistan či Kirgizsko sa snažia diverzifikovať svoje hospodárstvo, modernizovať priemysel a zlepšiť infraštruktúru, pričom ponúkajú výhodné investičné stimuly, zaujímavé trhy a rastúcu spotrebu. Pre slovenské firmy to znamená príležitosť rozšíriť svoj exportný potenciál do oblasti s rastúcim dopytom po moderných technológiách, priemyselných produktoch a odborných službách.
Stredoázijský región aktuálne však zároveň čelí výzve redukcie dominantného postavenia poľnohospodárstva v prospech priemyslu a služieb, čo si vyžaduje zmenu štruktúry hospodárstva. Usiluje sa preto o stimuláciu podnikateľského prostredia a ekonomického rastu prostredníctvom fiškálnych stimulov a investícií do služieb, aby tak podporil tvorbu pracovných miest a stabilitu HDP. Ďalším zásadným cieľom vlád Strednej Ázie je zabezpečenie ekonomickej a politickej stability, ktorá by ich ochránila pred vonkajšími ekonomickými šokmi a geopolitickými hrozbami. Tomuto cieľu podriadili verejné politiky zamerané na udržiavanie vyváženej obchodnej bilancie, kontrolu verejného dlhu a zvyšovanie národných rezerv. Tieto kroky poskytujú krajinám väčšiu ekonomickú nezávislosť a umožňujú im rýchlejšie reagovať na globálne ekonomické otrasy či sankcie. Vďaka týmto opatreniam majú štáty Strednej Ázie potenciál stať sa atraktívnymi partnermi pre zahraničných investorov a obchodných partnerov, ktorí hľadajú stabilné a rozvíjajúce sa trhy.
Každá krajina Strednej Ázie ponúka špecifické možnosti a výzvy. Napríklad Kazachstan, ktorý je najväčšou ekonomikou regiónu, je atraktívny pre svoje bohaté prírodné zdroje, kvalifikovanú pracovnú silu a priaznivé podnikateľské prostredie. Na druhej strane, ekonomické spomalenie, závislosť od komodít a politická situácia ovplyvňujú investičné prostredie v krajine. Uzbekistan patrí k najrýchlejšie rastúcim ekonomikám v regióne. Priaznivé ekonomické podmienky, vrátane nízkeho verejného dlhu a rýchlo rastúceho zahraničného obchodu, robia z tejto krajiny lákavú destináciu pre investície. Krajina je však závislá od komodít, má relatívne slabý bankový sektor a v niektorých oblastiach, ako napríklad energetika a telekomunikácie, si vláda zachováva silný kontrolný vplyv. Tadžikistan predstavuje príležitosť najmä v banských lokalitách, poľnohospodárstve, turizme či farmaceutickom priemysle. Má mladú, lacnú pracovnú silu, iniciatívy na podporu investícií a diverzifikáciu ekonomiky, no stagnuje v oblasti súkromného sektora a ekonomika je citlivá voči vonkajším otrasom. Kirgizsko sa môže pochváliť nízkymi daňami, lacnou energiou a výhodnou polohou pre obchod, pričom má zmluvy na ochranu práv investorov a bezvízový styk s vybranými krajinami. Na rozdiel od ostatných štátov v regióne je chudobný na prírodné zdroje a uzavretý vo vnútrozemí a teda menej dostupný. Turkménsko s najrýchlejším rastom priemyslu a s najbohatšími prírodnými zdrojmi ponúka príležitosti v sektore služieb, dopravy a komunikácií. Významná je jeho strategická poloha a vyspelá infraštruktúra. Jeho ekonomika je však centralizovaná, s pretrvávajúcimi sociálno-ekonomickými výzvami a obmedzeným súkromným podnikaním.
Vstup na trhy Strednej Ázie tak môže byť pre slovenské spoločnosti kľúčom k novým perspektívnym príležitostiam, vyžaduje si však pochopenie špecifík a potrieb jednotlivých trhov, lokálnych obchodných podmienok a obmedzení, kultúrnych rozdielov a zároveň investičných príležitostí. Eximbanka ponúka slovenským exportérom potrebnú podporu, či už vo forme financovania alebo poistenia exportu, čím znižuje riziká a zjednodušuje prístup do tohto rozvíjajúceho sa regiónu. Aj doterajšia podpora exportu do Strednej Ázie zo strany Eximbanky vo výške 205,4 milióna eur naznačuje rastúci záujem slovenských podnikateľov o tento región, ktorý je síce geograficky vzdialený, ale z hľadiska obchodných príležitostí má značný potenciál. Pri súčasnej diverzifikácii obchodných partnerov a tlaku na inovácie má tak nielen slovenský priemysel šancu uplatniť sa na stredoázijských trhoch a využiť potenciál ekonomík, ktoré dnes už nie sú len zdrojom surovín, ale aj významným hráčom v priemyselných odvetviach a službách.