Tak ako na jeseň aj teraz sa znovu premieľa, že nový zákon stranám prikáže, koľko členov musia minimálne mať, aby mohli byť považované za politickú stranu. Ak sa v minulom roku spomínalo, že strana na to, aby bola strana, potrebuje aspoň 500 členov, teraz sa nároky znížili približne na polovicu.

Ak sa pôvodne hovorilo, že v novom znení zákona bude aj ustanovenie, podľa ktorého predstavitelia rozpustenej strany nebudú môcť kandidovať v ďalších voľbách skrytí pod značkou náhradnej strany, teraz je o tom ticho.

Zdá sa, že aj nový zákon o stranách sa pripravuje tak, ako je to na Slovensku obvyklé: nepripravujú ho tí, ktorí by ho pripravovať mali, nerieši podstatné veci, ale krátkodycho a úzkoprso presadzuje efemérne záujmy. V konečnom dôsledku preto ani o centimeter nezmenšuje legislatívne zaostávanie republiky za vyspelými demokratickými štátmi. Pritom Slovensko novú a kvalitnú právnu normu naliehavo potrebuje.

Iniciatíva podľa Danka

Zákon o politických stranách sa týka všetkých subjektov, ktoré kandidujú vo voľbách. Preto je absolútne neprijateľné, že zmenu legislatívy, ktorá sa týka všetkých, pripravuje jediný subjekt – SNS Andreja Danka.

Predseda strany, ktorý je zároveň predsedom parlamentu, mal sa už z titulu svojej funkcie usilovať o to, aby vznikla nadstranícka komisia, v ktorej by mali zastúpenie všetky relevantné partaje. Tá mala vypracovať a predložiť komplexný návrh zákona, pokiaľ možno s najväčšou mierou konsenzuálnosti. Ak by opozičné strany účasť v takejto komisii odmietli, návrh zákona mala spracovať a predložiť prinajmenšom vláda, aby mohol prejsť riadnym pripomienkovým konaním a verejnou diskusiou.

Namiesto toho prišiel s iniciatívou šéf SNS a zdôvodnil to spôsobom sebe vlastným: „Ja chcem zaviesť pravidlá fungovania politických strán. Mne ide o skvalitnenie súťaže politických strán.“

Pretože opozičné strany majú ešte v živej pamäti, ako vynikajúco „zlepšil“ rokovací poriadok parlamentu, sú voči jeho snahám oprávnene skeptické. Ľubomír Galko (SaS) to vidí tak, že „kapitán Danko zasa ide opravovať demokraciu“, a aj šéf poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka snahu predsedu SNS vníma jednoznačne: „Andrej Danko sa snaží nájsť niečo, čím by poškodil nám ako politickým protivníkom, a rieši problémy, ktoré v skutočnosti problémami nie sú.“

No ak porovnáme právnu úpravu fungovania politických subjektov v krajinách s dlhšou demokratickou tradíciou so slovenskou úpravou, tak je zrejmé, že naša republika má aj v tomto ohľade problém, a to veľmi akútny.

Legislatíva po slovensky

Pokiaľ ide o politické strany, slovenská ústava je lakonická. V jednom článku hovorí, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa