Slovenským ružovým vínam sa navyše v posledných rokoch darí aj na medzinárodných súťažiach, tie najvýznamnejšie nevynímajúc. Dokonca sa ozývajú hlasy, že Slovensko má práve na kvalitné ružové vína optimálne klimatické podmienky. „Roséčka“ boli aj preto ďalšou témou degustácie, ktorú zorganizovala Asociácia somelierov SR.

Slovenské na prvých miestach

Degustovalo sa 27 vín z piatich krajín, ktoré sú dostupné na slovenskom trhu. Najväčšie zastúpenie mali domáce vína, ale chutnali sa aj vzorky z Francúzska, Moravy, Talianska a Portugalska.

Podľa Rasťa Šutáka, someliera hotela Kempinski Hotel River Park, v hodnotení chýbali zaujímavé vína z Loiry, Provensálska, Španielska, Argentíny či Austrálie, ale na druhej strane kolekcia reprezentovala, k čomu sa slovenský spotrebiteľ bežne dostane.

Ak si niekto myslí, že ružové vína sú len na rýchle vypitie, mýli sa. Najviac ich bolo síce z roku 2013, ale degustovali sa aj vína od ročníka 2008. Staršie pôsobili jemnejšie, mladšie zase o niečo výraznejšie. „Netreba zabúdať, že aj ružové víno môže vyzrievať, ale vtedy treba očakávať iné ako primárne vône a chute,“ vysvetľuje Miroslav Jajcay z Chateau Vin.

V slepej degustácii najviac somelierov zaujali slovenské vína, umiestnili sa na prvých troch miestach. Najviac chutil Cabernet Sauvignon rosé, polosuchý, 2013 z vinárstva Janoušek & Polák, ktorý dostal 85,4 bodu.

Druhé najlepšie hodnotenie dostalo Rulandské modré, klaret, 2013 z vinárstva Natural Domin & Kušický. Medzi prvým a druhým vínom bol rozdiel len 0,125 bodu. Na treťom mieste skončila Frankovka modrá rosé 2013 z Karpatskej perly.

Ak máte radšej polosladké a sladké vína, v tejto kategórii somelieri najvyšším počtom bodov ocenili Frankovku modrú rosé, polosladkú, 2013 z vinárstva Elesko.

Ak uprednostňujete menej komerčné rosé, tak dobrým tipom je Domaine de la Croix, Éloge, Cru Classé 2012, Provence, ktoré vyvolalo medzi someliermi diskusiu, a tiež najstaršie víno hodnotenia – Château Citran, La Rosée de Citran, 2008 z Haut-Médocu. Pre časť komisie je to stále zaujímavé víno...

Z ročníka 2012 najviac presvedčilo víno z Portugalska Herdade do Esporão – Vinha da Defesa rosé. Plné, komplexné, svieže s dlhou dochuťou.

Ružové a gastronómia

Vo svete sa spája ružové víno s gastronómiou, pretože má všestranné využitie. Suché mladé svieže ovocné rosé s kyselinkou je vhodné ako aperitív, k ľahkým letným pokrmom postaveným na sezónnosti (šaláty, plody mora, sladkovodné ryby, zeleninové polievky).

Komplexnejšie vína sú vhodné k cestovinám, grilovanej rybe a hydine. Staršie ružové vína najmä z Francúzska si vyžadujú „pozorného poslucháča“. Skvele si rozumejú s pokrmami z teľacieho, jahňacieho alebo bravčového mäsa s omáčkami (napr. foie gras).

Polosladké a sladké štýly sa hodia k sušenej šunke so žltým melónom alebo k letným ovocným šalátom. Ružové víno teda nie je len na pitie v lete, ale počas celého roka. Najvhodnejší kalich na podávanie ružových vín je z tenkého skla na vysokej stopke tulipánového tvaru, ktorý je ukončený okrajom smerujúcim k perám. Je potrebné víno dobre vychladiť na 6 až 7 °C, v letnom počasí sa totiž rýchlo otepľuje na vonkajšiu teplotu.

Príjemne ružové leto

Zdroj: Thinkstock

Vedie južné Francúzsko

Hlavnou oblasťou ružových vín stále zostáva južné Francúzsko – Provence, Val de Loire, Côtes du Rhône, Languedoc-Roussillon a Bordeaux. Čoraz viac sa presadzuje aj Beaujolais Rosé. Tie najzaujímavejšie a najdrahšie vína sú však z Champagne. V súčasnosti sa rosé vyrába takmer vo všetkých vinárskych krajinách – z Talianska sú najlepšie oblasti Veneto, Toskánsko, Piemonte, v Španielsku je to Rioja, Navarra, Somontano, v Portugalsku Vinho Verde, Bairrada, Douro, v Grécku Nemea, v Nemecku Pfalz. V ČR Morava, v Čile a Argentíne Mendoza a Salta, v Južnej Afrike Stellenbosch a v Austrálii Barossa, Margaret River, Tasmánia. Najrýchlejšie predaným ružovým vínom roku 2013 bolo Château Miraval, Pink Floyd, rosé 2012, za ktorým stojí Angelina Jolie a Brad Pitt. V priebehu niekoľkých hodín bola predaná celá produkcia.

Najlepšie hodnotené vína

Cabernet Sauvignon rosé, polosuchý, 2013, Janoušek & Polák

Jahodovoružová farba, vo vôni intenzívne ovocné tóny po čiernej ríbezli, jahodách a malinách. Chuť plná, ovocná, doplnená smotanovými tónmi. Má rýchly nástup a sladšiu dlhú dochuť. „Nadupané“ víno.

Rulandské modré, klaret, 2013 Natural Domin & Kušický

Jemná, takmer pleťová farba, nevtieravá aróma postavená na kôstkovom ovocí, doplnená herbálnymi tónmi. Chuť sofistikovaná, stredne plná, šťavnatá a harmonická. Dochuť je stredne dlhá. Vhodné do gastronómie.

Frankovka modrá rosé, 2013 Karpatská perla

Výrazne ružová farba s ovocnou vôňou, dominantné sú najmä slivky, višne. Neskôr sa objavujú tóny škorice a korenia. Chuť je svieža, odrodová, harmonická a atraktívna. Dochuť je stredne dlhá. Štýlové víno.

Aké rosé? Odporúčania somelierov

DENISA TARINOVÁ

(somelierka, Champagne Boutique, Bratislava)

• Ak by som mohla vyzdvihnúť vína, ktoré sa mi páčili a zaujali počas hodnotenia, boli by to: Château Citran, La Rosée de Citran, 2008 – komplexné, stále postavené na ovocnosti a sviežosti, iný, ale zaujímavý štýl ružového vína. Z ročníka 2013 ma skôr oslovili menší vinári: harmóniou zaujal Modrý Portugal rosé z Terra Parny, pikatná a svieža Frankovka modrá rosé od Malíkovcov a, samozrejme, Klaret Rulandské modré z vinárstva Víno Natural Domin & Kušický, ktorý sa vymyká zo šablóny ružových slovenských vín.

RASTISLAV ŠUTÁK

somelier, Kempinski River Park Bratislava

• Slovensko si postupne vytvára svoj vlastný, rozpoznateľný štýl ružových vín. Senzoricky, výrazne atraktívny – menej môže byť však viac.... Až kryštalicky čisto a nevtieravo pôsobilo Rulandské modré, klaret, Natural Domin a Kušický, 2013. Naopak, veľkolepo a autenticky Cabernet Sauvignon, Fundus Regius, 2013 (nefiltrované z tanku). Ku karfiolovej polievke s červenou šošovicou a kurkumou, ktoré sme tu jedli, vyniklo famózne Domaine de La Croix, Eloge, Cru Classé, Provence 2012.

BEATA VLNKOVÁ

generálna manažérka Asociácie somelierov SR

• Najviac mi chutil Domin Kušický a Fundus Regius – obidva mali asi spoločné, že farba bola svetlejšia ružová, vôňa jemná s tónmi drobného bobuľového ovocia, prirodzená primárna aromatika, vôňa dlho zotrvávala v kalichu. Zato však obidva ohúrili svojou plnou, šťavnatou chuťou, stále lákali k ďalšiemu dúšku. Pri víne od vinárstva Domin Kušický sa mi páčila veľmi dlhá dochuť.

MIROSLAV JAJCAY

majiteľ Chateau Vin

• Páčili sa mi ovocné tóny slovenských ružových vín, ktoré boli aj svojou vôňou a chuťou veľmi výrazné (Janoušek, Karpatská perla, Mrva & Stanko, Pavelka). Oproti tomu jemnosť a elegancia v ružových zahraničných vínach nám poskytuje viac možností v gastronómii. Väčšina vín bola suchých, avšak trochu zvyškového cukru poskytuje ružovým vínam väčší rozmer, na ktorý zákazníci zabúdajú. Veď ochutnajte napríklad k zmrzline sladšie ružové víno.