Ako vidíte šance Zuzany Čaputovej a Maroša Šefčoviča v druhom kole?
Do konca volieb nám zostáva niekoľko dní a veľa vecí sa ešte môže zmeniť. Východisková pozícia pani Čaputovej je však o niečo lepšia, keďže v kampani pred prvým kolom dokázala osloviť široké spektrum voličov od liberálnych až po konzervatívnych. Pred Marošom Šefčovičom je určite ťažšia úloha. Musí osloviť nielen voličov Mariana Kotlebu a Štefana Harabina, ale aj tých voličov Smeru, ktorí sa na prvom kole nezúčastnili.
Do akej miery môže Progresívne Slovensko profitovať z úspechu Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách?
Môžeme to len predpokladať, ale nie je to niečo automatické. Nedá sa očakávať, že keď Zuzana Čaputová získala v prvom kole prezidentských volieb 40 percent hlasov, bude taký aj výsledok Progresívneho Slovenska v parlamentných voľbách.
Voliči Zuzany Čaputovej sú zo širokého názorového spektra a pochádzajú od viacerých politických strán. Volili ju priaznivci SaS, OĽaNO, KDH i Smeru-SD. Určite sa teraz všetci nezdvihnú a nepôjdu voliť Progresívne Slovensko.
Tí liberálnejší či viac sociálne cítiaci by sa však k Progresívnemu Slovensku mohli presunúť. Rovnako môžu postupovať tí, ktorí ešte váhajú, komu odovzdajú svoj hlas v parlamentných voľbách.
Úspešní prezidentskí kandidáti v minulosti nedokázali potiahnuť svoje materské strany, či už to bol Rudolf Schuster a SOP alebo Ivan Gašparovič a HZD, hoci vtedy bola iná politická konštelácia. Dá sa aj na základe týchto skúseností predpokladať, koľko percent by Progresívne Slovensko mohlo získať navyše?
Na nejaké percentuálne vyjadrenie by sme potrebovali prieskumy, ktoré nemáme. Dá sa to len predpokladať. Na druhej strane si treba uvedomiť, že ešte pred nedávnom bola pani Čaputová takmer neznáma osoba a tí, ktorí ju poznali, si ju až tak veľmi nespájali s Progresívnym Slovenskom.
Nemôže progresívcom, naopak, chýbať, ak sa dostane do Prezidentského paláca?
Progresívne Slovensko ešte nemá vybudované pevné voličské jadro, takže nevieme celkom presne, kto sú ich voliči. Je to stále relatívne nová strana, ktorá si postupne získava sympatie. Preto je ťažké povedať, aký vplyv by to malo. Vo všeobecnosti si však nemyslím, že by strata Zuzany Čaputovej v prospech funkcie hlavy štátu mohla progresívcom uškodiť.
Šance Andreja Kisku
V zákulisí sa čoraz viac hovorí o tom, že Andrej Kiska po odchode z Prezidentského paláca založí novú stranu. Aké sú jej šance u voličov?
To je ťažké predpokladať. Niektoré prieskumy z minulosti potvrdzovali, že určitý potenciál by takáto strana mala. Na druhej strane si treba uvedomiť, že Andrej Kiska je osoba, ktorá spoločnosť polarizuje. Má tábor obľúbencov i odporcov. Preto je naozaj ťažké odhadnúť percentuálny úspech jeho novej strany.
Nie je to tak pri každom politikovi? Každý predsa má svoj tábor priaznivcov a odporcov.
Určite áno, ale niektorí politici rozdeľujú spoločnosť viac a iní menej. Či sa nám to páči, alebo nie, pán Kiska značne polarizuje slovenskú spoločnosť.
Čím to je spôsobené? Nie je to výsledok toho, že celé funkčné obdobie bol výrazným terčom vládneho Smeru a Roberta Fica?
Určite to je jeden z faktorov. Ak sa pozrieme na voličov jednotlivých strán, zistíme, že Andrej Kiska je obľúbený medzi voličmi SaS, OĽaNO a ďalších pravicových opozičných subjektov. Na druhej strane ho voliči Smeru vnímajú veľmi negatívne.
Do akej miery by ďalšej Kiskovej politickej kariére mohol uškodiť daňový škandál jeho firmy KTAG, prípadne jeho vlastné trestné stíhanie?
Ak chceme analyzovať jeho šance u voličov, takéto obvinenie nie je niečo, čo by mu mohlo primárne uškodiť. Jeho voličov mu odobral najmä vznik Progresívneho Slovenska a strany Spolu.
Neprepásol Andrej Kiska najlepšiu chvíľu na ohlásenie novej strany?
Do
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?