Na Slovensku aktuálne platí sadzba firemnej dane na úrovni 22 percent (rezort financií avizuje jej pokles na 21 % od budúceho roka). V Česku sa zisky firiem zdaňujú 19 percentami. Popri tom je možnosť oslobodenia výnosov z predaja obchodných podielov od dane už po roku od nadobudnutia. Slovensko podobné oslobodenie nemá, napriek verejným žiadostiam. Treba však pripomenúť, že Fiľov Mondi SCP sa opakovane tešil priazni slovenských úradov, keď získal rôzne vládne stimuly.

Na druhej strane premiér Robert Fico vo svojom komentári pre rovnaký denník a v rovnakom mesiaci ospieval atraktivitu Slovenska v očiach zahraničných investorov. „Za prvý polrok tohto roku napríklad prudko vzrástol – podľa agentúry SARIO až o 188 percent – objem investícií smerujúcich na Slovensko,“ uviedol. Príkladom môže byť nedávno ohlásená stomiliónová investícia španielskej spoločnosti Gestamp smerujúca do Nitry. Súvisí s vlani podpísanou investíciou automobilky Jaguar Land Rover. Minister hospodárstva už uviedol, že Gestamp požiadal o štátnu pomoc vo výške deväť miliónov eur.

Kde je teda pravda o atraktivite a konkurencieschopnosti Slovenska? Zrejme niekde uprostred. A závisí to aj od toho, aký podnikateľ hodnotí a či už na Slovensku pôsobí.

Opakujú sa rovnaké výhrady

Niečo napovie aj prieskum konzultačnej spoločnosti EY, ktorý naposledy v podmienkach roku 2015 realizovala v spolupráci s Americkou obchodnou komorou. Zameral sa práve na odhaľovanie bariér pre zahraničných investorov, na záujem investovať alebo rozšíriť doterajšie investície na Slovensku. Dobrou správou na úvod je, že podiel firiem, ktoré plánujú svoje tunajšie aktivity zintenzívniť, za posledné roky stúpol. No je aj čo zlepšovať. Zdvihnutým prstom je fakt, že investori k výčitkám, ktoré sú známe už roky, pridali ďalšie.

Štátom prideľované podpory a stimuly pre rozbiehajúce sa investície považuje väčšina domácich aj zahraničných investorov nielen za dobré, ale aj efektívne. Zároveň však dodávajú, že podpora by mala smerovať aj mimo automotive priemyslu.

Väčšina investorov v prieskume tiež uviedla, že sa im za uplynulých šesť rokov zvýšili administratívne náklady. A zároveň ako prvé pri odporúčaniach opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia označili investori zníženie korupcie.

Medzi ďalšie oblasti, ktoré najviac v prieskume rezonovali, patrila kvalitná pracovná sila a sprísňovanie Zákonníka práce. Práve ponuka dostatočne zručnej pracovnej sily vyšla ako najkľúčovejší faktor pre ďalší hospodársky rast a záujem investorov. Od posledného prieskumu z roku 2009 táto oblasť poskočila v poradí najviac. Druhým najproblematickejším bodom je posilnenie práva a boj s korupciou. Treťím je cena práce, najmä výška sociálnych odvodov za zamestnancov. Na toto upozorňujú s rovnakou váhou investori už dlhodobo.

Porovnanie sadzieb firemnej dane v regióne
KrajinaSadzba (%)
2010201120122013201420152016
Rakúsko25252525252525
Slovensko19191923222222 (21 návrh od 2017)
Česká republika19191919191919
Maďarsko19191919191919
Poľsko19191919191919
PRAMEŇ: KPMG

Nepočúvajú podnikateľov

A vláda akoby podnikateľom a ich názorom nenačúvala. Podľa výskumu, ktorý realizovala opäť za podmienok roku 2015 Fakulta managementu Univerzity Komenského v Bratislave spolu so Slovak Business Agency, prezentovaného začiatkom tohtoročného leta, Slovensko skôr podnikanie obmedzuje, ako by podporovalo vznik a rozvoj nových podnikateľských aktivít. „Obmedzuje ich vysoké daňové a odvodové zaťaženie, administratívna náročnosť, nepredvídateľná legislatíva a zlá vymožiteľnosť práva,“ konštatuje výskum.

Z nových opatrení si najväčšiu kritiku vyslúžil návrh na automatické zdanenie dividend pre fyzické osoby

No aj tu sa nájdu výnimky, i keď ich výskum menuje len dve: prístup k fyzickej infraštruktúre, energiám a službám a prístup k infraštruktúre komerčných služieb na podnikanie. Vo všetkých ostatných oblastiach vidia experti rezervy. Najviac v byrokracii a daňovom zaťažení podnikania, v systéme vzdelávania na základných a stredných školách či v prenose poznatkov vedy a výskumu do podnikateľských aktivít.

Inštitút INESS aktuálne zhodnotil, že od vypuknutia krízy dve vlády stihli zaviesť 21 nových daňových a odvodových záťaží. „Nová vláda nemieni ostať pozadu a pripravila sedem ďalších,“ reagoval INESS na nový balík daňových zákonov, ktorý už podporila vláda a smeruje do parlamentu.

Index globálnej konkurencieschopnosti
RokPozíciaMedziročná zmena 1
201378.Pokles o 7 priečok
201475.Postup o 3 priečky
201535.Postup o 2 priečky
1 Každoročná možná zmena metodiky, medziročné porovnanie vždy podľa novej metodiky
PRAMEŇ: Superindex PAS

Daň z dividend ako najväčšie zlo

Pritom z nových opatrení si najväčšiu kritiku vyslúžil návrh na automatické zdanenie dividend pre fyzické osoby. Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) „zavedenie dane z dividend zvýši motiváciu 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa