Dopyt po priemyselných a skladových priestoroch rastie, ponuka je však úzka. Platí to nielen pre Slovensko, ale aj pre celý stredoeurópsky a východoeurópsky región. Napriek tomu, že sa na tomto území nachádza dovedna viac ako 50 miliónov štvorcových metrov takýchto priestorov, neobsadený je len zlomok z nich. Aj keď na Slovensku dopyt po industriálnych priestoroch v treťom kvartáli oproti vlaňajšku poklesol, odborníci očakávajú, že záver roka bude silný, a budúcnosť tohto segmentu vyzerá napriek koronakríze nádejne.

Pandémia plní sklady a láka výrobu

O priemyselné nehnuteľnosti majú záujem tradične najmä spoločnosti pôsobiace v logistike tretích strán (3PL), v maloobchode, ľahkej výrobe či v automotive. V čase pandémie sa predaj presunul do online priestoru a viac nákupov cez internet vyvolalo väčší záujem elektronických obchodov a dátových centier o skladové a priemyselné priestory. „Narastá potreba skladovať aj takzvaný non-food sortiment, pričom práve koronavírus poukázal na potrebu funkčných e-shopov s doručením tovaru aj v tomto segmente,“ hovorí Martin Varačka, riaditeľ oddelenia pre priemyselné nehnuteľnosti poradensko-realitnej spoločnosti CBRE na Slovensku.

Ťažkopádny povoľovací stavebný proces spôsobuje investorom problémy a neistotu.
Michal Huťan, partner CMS Slovensko

Rast dopytu zo strany segmentu e-commerce vychádza zo zmeny nákupného správania spotrebiteľov. Dlhodobejším efektom koronakrízy však podľa Kevina Turpina, regionálneho riaditeľa Colliers International pre prieskum v strednej a vo východne Európe, môže byť aj snaha výrobcov priblížiť časť svojho dodávateľského reťazca. „V budúcnosti to môže znamenať, že v skladoch budú väčšie zásoby alebo firmy začnú vyrábať bližšie ku koncovému spotrebiteľovi,“ predpovedá odborník.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa