Rok 2022 bude pre svetovú aj slovenskú ekonomiku v znamení postupného oživenia po kríze spôsobenej pandémiou ochorenia covd-19. Okrem spotreby domácností by mali rast ekonomiky ťahať investície a obnova zásob vyprázdnených počas pandémie. Inflácia dosiahne maximum začiatkom roka a v ďalších mesiacoch by mala pozvoľne klesať, očakávajú analytici.

„V budúcom roku očakávame ekonomický rast na úrovni 4,2 percenta, podporený postpandemickým oživením dopytu, postupným rozbehom plánu obnovy či dočerpávaním eurofondov z končiaceho sa programového obdobia,“ priblížil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Tlmiť ekonomickú aktivitu by, naopak, mohli problémy v dodávateľských reťazcoch či vysoké ceny energií.

 Vyššie ceny za elektrinu či plyn môžu podľa Horňáka ovplyvniť aj spotrebu domácností, nielen prostredníctvom vyšších faktúr za energie, ale aj vyššími výdavkami pri nákupe niektorých iných tovarov a služieb, čím sa znížia disponibilné prostriedky na nákupy v iných kategóriách.

Analytik J&T Banky Stanislav Pánis očakáva, že dynamika rastu eurozóny by mala dosahovať asi 4,4 percenta. Negatívny vplyv pandémie podľa neho zoslabne vďaka zvyšujúcemu sa podielu zaočkovanej populácie v systémovo dôležitých krajinách, v kombinácii so zlepšením globálnych dodávateľských reťazcov.

„Tempo rastu spotrebiteľských cien by sa síce s príchodom jari budúceho roka malo spomaľovať, no ostane relatívne vysoké nad predpandemickými úrovňami a nad cieľmi centrálnych bánk,“ dodal Pánis. 

Pomoc podnikateľom bola slabá

Takmer 85 percent podnikateľov nehodnotí vládnu pomoc počas pandémie ako dostatočnú. Iba necelým 12 percentám opýtaných sa totiž vďaka nej podarilo pokryť tohtoročné straty. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorý sponzorovala Nadácia Ministerstva hospodárstva SR.

Za najväčšie problémy, ktoré v roku 2021 komplikovali podnikanie, označili opýtaní uzatvorenie prevádzok (35 percent ), zníženie obratu (32 percent ) a nedostatok zamestnancov či materiálu (oba po 26 percent ). Necelých 17 percent  podnikov uviedlo, že nemali problémy.

Malé a stredné firmy pod drobnohľadom FS

K prioritám Finančnej správy (FS) SR bude v nadchádzajúcom roku patriť zlepšenie výberu daní,  hľadanie dodatočných úspor v prevádzkovej oblasti, skrátenie dĺžky daňových kontrol či zlepšenie infraštruktúry a komfortu pre verejnosť. Práve v oblasti zlepšenia výberu daní sa chce FS zamerať na daň z príjmu právnických osôb (DPPO) malých a stredných podnikov, uviedol pre TASR prezident FS Jiří Žežulka.

„V rámci kontrolnej činnosti sa chceme viac zamerať na kontrolu dane z príjmov právnických osôb, aby sme zvýšili pravdepodobnosť kontrol podnikateľského subjektu a podporili preventívny efekt kontrolnej činnosti,“ povedal ďalej.

Prezident finančnej správy SR Jiří Žežulka
Zdroj: Emil Vaško
Prezident finančnej správy SR Jiří Žežulka

FS podľa neho v súčasnosti pracuje na stratégii kontrolnej činnosti na rok 2022 a pri jej tvorbe vychádza aj z odhadu daňovej medzery DPPO. Ten ukazuje, že najväčšiu časť medzery tvoria najmä malé a stredné firmy.

„Kontroly budú zamerané najmä na rizikové sektory z pohľadu identifikovaných daňových únikov a na špecifické rizikové oblasti,“ spresnil prezident FS. Kontrolóri FS budú pokračovať aj v akcii zameranej na využívanie nehnuteľností na podnikateľské účely, pri ktorých obstaraní bola odpočítaná aj DPH.

Test pandémiou podľa SOPK

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa