Nového prezidenta si budú v USA voliť už 3. novembra. Proti sebe stoja historicky najstarší kandidáti: republikán a úradujúci prezident Donald Trump má 74 a kandidát demokratov Joe Biden oslávi po voľbách dokonca 78 rokov. Mnohí komentátori, ale aj samotní Američania hovoria o najdôležitejších voľbách svojej generácie. V jednom prieskume sa až 70 percent Američanov vyjadrilo, že ide o najdôležitejšie voľby ich života. Prečo sú tieto voľby také výnimočné a dôležité?

Spojené štáty americké sú počtami nakazených a mŕtvych krajinou, ktorú ochorenie Covid-19 postihlo najviac, a mnoho Američanov vrátane J. Bidena to dáva za vinu D. Trumpovi. Výsledky volieb môžu mať vplyv na to, ako sa USA postavia k pandémii a či zmenia stratégiu. Aj preto dostala táto téma najväčší priestor v druhej prezidentskej debate, ktorá sa konala minulý týždeň. Napriek tomu, že sa D. Trump novým vírusom infikoval, naďalej zostáva zástancom rýchleho otvárania ekonomiky. „Učíme sa s tým žiť, nemáme na výber. Nemôžem sa zamknúť v pivnici, ako to robí Joe,“ zaútočil na svojho konkurenta. „Učíme sa s tým umierať,“ kontroval mu J. Biden. „Umierame, pretože on [Trump] nikdy nepovedal, aké je to nebezpečné,“ dodal bývalý viceprezident Baracka Obamu.

Sila americkej demokracie

Pandémia však nie je jediný dôvod, prečo sú tieto voľby pre väčšinu Američanov také kľúčové. „Ďalším zásadným dôvodom je stav demokracie a demokratických inštitúcií v USA. V priebehu prvého funkčného obdobia prezident ukázal, že bude demokratické normy, tradície a zákony napínať do extrému,“ tvrdí amerikanista Jan Beneš z Ostravskej univerzity. Keby D. Trumpa zvolili znova, podľa J. Beneša by sa tým potvrdila zásadná zmena vývoja demokracie v USA.

Aj podľa amerikanistu Kryštofa Kozáka z Karlovej univerzity by tieto voľby mali ukázať, aká silná vlastne v skutočnosti je povestná americká demokracia.

„Tá buď dokáže odolať autoritárskym a narcistickým tendenciám súčasného prezidenta D. Trumpa a predvedie svetu, ako sa dá mierumilovne odovzdávať moc, alebo sa potvrdia obavy skeptikov a dôjde k dlhej a neprehľadnej súdnej ťahanici, ktorá myšlienku demokracie iba zdiskredituje,“ hovorí. Naráža na neochotu súčasného prezidenta jednoznačne prisľúbiť pokojné odovzdanie moci v prípade svojej porážky. To isté, mimochodom, odmietla urobiť aj Trumpova dvojka Mike Pence v debate viceprezidentov. Americké médiá píšu, že keby naozaj odmietol uznať svoju porážku, išlo by o kolaps demokracie, ústavnú krízu či tvrdú ranu pre Ameriku. A tento scenár by bol ešte reálnejší vtedy, keby voľby dopadli tesne.

Polarizácia spoločnosti

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa