Rodinné bohatstvo sa zvyčajne presúva z generácie na generáciu. Záleží, akému biznisu sa rodinné klany venujú a tak sa mení aj poradie v rebríčku Bloomberg Wealth.
Jedna z rodín sa už dlhšie drží na prvej priečke v top desať najbohatších rodín na svete: majitelia najväčšej siete obchodných domov Walmart – potomkovia Sama Waltona.
Pred médiami a na verejnosti sú diskrétni, o svojom obrovskom majetku nehovoria ani 77 rokov po založení prvého obchodu Walmart. Na čele rebríčka najbohatších rodín sveta s čistou hodnotou 224,5 miliardy dolárov sú však už štvrtý rok. To napriek tomu, že prudko rastúca inflácia znižuje marže Walmart biznisu a odrádza nakupujúcich robiť si väčšie zásoby.
Waltonovci (celkovo tri generácie) tak počas posledných 13 mesiacov prišli takmer o 14 miliárd dolárov. Napriek tomu sa im darilo. Najväčší maloobchodný predajca na svete vykázal v roku 2021 tržby 559 miliárd dolárov z viac ako 10 500 obchodov na celom svete. Za tretí kvartál tohto roka to bolo 140,53 miliardy a čistý zisk viac než tri milióny dolárov.
„Walmart mal dobrý kvartál s celkovo silným rastom vďaka predajniam Walmart, Sam’s Club a Flipkart a Walmex. Americké predajne Walmart pokračovali v budovaní svojej pozície na trhu v oblasti potravín. V treťom kvartáli sme významne vylepšili spôsob skladovania a budeme naďalej pokračovať v zlepšovaní i do konca roku,“ komentoval štvrťročné výsledky CEO spoločnosti Walmart Doug McMillon.
Dlhá história
V pozadí tohto úspechu je najmä dlhá história. Rodinnú firmu založil Sam Walton. Prvý obchod kúpil v roku 1945, zameraný bol na predaj potravín, kozmetiky a drobného spotrebného tovaru.
Spokojnosť zákazníkov sa rýchlo začala zvyšovať a vďaka tomu aj tržby obchodu. Po 12 rokoch postupného rozširovania pristúpil S. Walton k zásadnému rozhodnutiu: otvoril prvý rovnomenný supermarket.
Bola to doslova senzácia, keď v južnej časti USA, poznačenej segregáciou rasových menšín a chýbajúcej rovnoprávnosti žien, vzniklo niečo také. Zakladateľ Walmartu od úplného začiatku presadzoval filozofiu razantne znížiť ceny a o maržu sa podeliť so zákazníkmi. Výsledkom takejto stratégie bol zvýšený záujem nakupujúcich a stúpajúce tržby.
Samovi potomkovia v súčasnosti držia biznis pevne vo svojich rukách, kontrolujú 1,33 miliardy akcií Walmartu priamo alebo prostredníctvom rodinných trustov. V posledných rokoch, v ktorých sa pandémia covidu-19 naplno prejavila, sa Waltonovci rozhodli pre diverzifikáciu svojho biznisu. Asi štvrtinu rodinného majetku investovali mimo maloobchodu, do rizikového kapitálu, nehnuteľností a indexových fondov.
„Diverzifikácia je takmer všeobecne jedna z vecí, na ktoré sa zameriavajú rodiny s ultravysokým čistým majetkom, a je to tak správne,“ povedal Paul Majerus, stratég vlastníkov firiem v BMO Private Bank.
Skupina 25 rodín
Celkovo 25 najbohatších rodín sveta aktuálne vlastní bohatstvo v súhrnnej hodnote 1,5 bilióna dolárov, čo je pokles o 143 miliárd dolárov oproti vlaňajšku pre prudké prerozdelenie bohatstva, ktoré bolo pre obdobie pandémie typické.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?