Už na sklonku minulého roka, keď stredoeurópske a balkánske štáty začali prehradzovať balkánsku migračnú trasu z Turecka cez Grécko a Balkán do Rakúska a Nemecka, investovali do prepravných a logistických kapacít pre vybudovanie náhradných trás cez Stredozemné more. Medzinárodná organizácia pre migráciu vyčíslila počet osôb dopravených do Európy za prvých päť mesiacov tohto roka cez Stredozemné more na takmer dvestotisíc. Predstavuje to za rovnaké obdobie dvojnásobok vlaňajších počtov.
Taliani bijú na poplach
To vyvoláva vážne znepokojenie v Bruseli, kde bije na poplach predovšetkým Taliansko, ktoré sa obáva humanitárnej krízy na ostrove Lampedusa ležiacom neďaleko pobrežia Tuniska i Líbye. Ťažké hlavybolenie spôsobuje únii predovšetkým druhá z menovaných severoafrických krajín – Líbya. Schaotizované politické a hospodárske pomery tam umožňujú prevádzačským gangom i skupinám teroristického hnutia Islamský štát budovať základne a rozširovať prevádzačský biznis.
Severoatlantická aliancia pripravuje spustenie amerického plánu na uzavretie migračných trás do Európy cez západné a stredné Stredomorie. Organizátori projektu ho majú predložiť na schválenie účastníkom júlového samitu NATO. Západné vojenské združenie tým vyhovie tlaku Talianska, aby mu spojenci pomáhali potláčať činnosť medzinárodnej prevádzačskej siete v Stredomorí. Vojenské velenie v Bruseli pritom zohľadňuje vlastný zámer ničiť ubytovacie a výcvikové základne Islamského štátu a nedovoliť mu vybudovať v riedko osídlenej a dysfunkčnej Líbyi zásobovaciu infraštruktúru.
Viaceré európske členské štáty a obzvlášť Nemecko sú pripravené podieľať sa na kampani, ktorá by likvidovala aj pašovanie zbraní cez Stredozemné more pre líbyjské teroristické oddiely. Radšej by však zastavovali gangy, ktoré tajne preplavujú utečencov z Líbye do Talianska a na Maltu v rámci misií Európskej únie. Veľká Británia by však uprednostňovala patronát NATO, a nie dvadsaťosmičky. Je to pochopiteľné vzhľadom na blížiace sa júnové referendum o vystúpení ostrovnej monarchie z EÚ.
Dvakrát meraj, raz rež
Severoatlantický vojenský pakt už rozbehol pátracie akcie po plavidlách prevádzačských bánd v Egejskom mori medzi pobrežím Turecka a gréckymi ostrovmi. Líbyjská stredomorská operácia bude v porovnaní s tým podstatne náročnejšia na plánovanie, koordináciu a zdroje. Patroly aliancie musia byť pripravené na ostrý boj s nebezpečnými pašerákmi zbraní a s na smrť odhodlanými bojovníkmi Islamského štátu. Nedá sa vylúčiť, že by podnikali samovražedné teroristické útoky na
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?