No situácia sa mení a už nebudú zarábať tak šťavnato ako voľakedy. Budú musieť držať viac povinného kapitálu. A tak majú akcionári možno na dlhší čas poslednú príležitosť vycucnúť zo slovenských hrozien toľko šťavy, koľko sa dá.

Tí, ktorí po opájaní v predchádzajúcich rokoch ešte môžu, tak robia v týchto mesiacoch. Kým v posledných piatich rokoch tri najväčšie banky Slovenská sporiteľňa, VÚB a Tatra banka spolu zarobili v čistom 2,2 miliardy eur, v rovnakom čase (počnúc týmto rokom, keď delili dividendy za vlaňajšok) si ich akcionári vyplatili skoro dve miliardy eur.

Odkrvené

Hrozbu klesajúcich ziskov majú tunajší bankári pred sebou už dlhšie. Dôvodom je prostredie nízkych úrokov, čo síce netrápi len tunajšie banky, no práve ony sú veľmi závislé od úrokových príjmov. Majú tradičný model bankovníctva, žijú z toho, že poskytujú úvery a prijímajú vklady.

Poplatky a najmä poplatky za správu majetku sú pre ne relatívne bezvýznamné, hoci v západných bankách často práve tie získavajú na váhe. Aj keď sa masívnym úverovaním snažia otočeniu trendu zabrániť, už to nemusí ísť tak dobre.

Tento rok NBS očakáva pokles ziskov bánk o 14 percent, aj to po zohľadnení jednorazových výnosov

Akcionári tunajších bánk aj tomu prispôsobili svoje rozhodovanie o výplate dividend. Ostatné roky si začali vyplácať väčšie porcie zisku než v minulosti. Až to začalo znepokojovať aj Národnú banku Slovenska (NBS), ktorá nad bankami dohliada.

Najprv vydala odporúčania k dividendovej politike. Neskôr sa rozhodla zvýšiť požiadavky na kapitál tým, že zaviedla ku kapitálovým požiadavkám navyše aj proticyklický vankúš. Je to extra porcia kapitálu, ktorú budú musieť akcionári v bankách držať. Jeho pointou je, že sa napĺňa v dobrých časoch, keď to banky nebolí, aby pomohol v časoch horších. Banky ho budú musieť napĺňať od augusta a NBS už teraz naznačuje, že tento vankúš ďalej zvýši.

Slovenské banky, ktoré zvykli prekonávať svoje zahraničné náprotivky vysokou porciou kapitálu, už podľa NBS dosahujú kapitálovú primeranosť menšiu, ako je priemer v Únii. Jeho štruktúra je však kvalitnejšia. „V Európe je tendencia k rastu kapitálovej primeranosti a u nás stagnuje. To súvisí s dividendovou politikou,“ povedal šéf bankového dohľadu v NBS Vladimír Dvořáček.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa