Každý Čech, Slovák, Poliak či Maďar by sa podľa neho mal spýtať samého seba, ako by sa cítil, keby bol ohrozený v temných časoch svojej krajiny. Pretože aj ľudia z krajín Vyšehradskej štvorky boli pred desaťročiami utečencami. Napriek súčasnej kríze verí, že Európska únia prežije. Bez potrebných zmien to však nepôjde. Edward Lucas, britský novinár pôsobiaci v prestížnom magazíne The Economist, v rozhovore pre TREND.

Po poslednom summite Európskej únie, na ktorom sa hovorilo o utečeneckej kríze, nemecká kancelárka povedala, že nechápe odmietavý postoj niektorých krajín strednej a východnej Európy podieľať sa na jej spoločnom európskom riešení. Z čoho ten odmietavý postoj vyplýva?

Nie je to len odmietavý postoj krajín strednej a východnej Európy. Sú tu aj ďalšie krajiny, ktoré sa k utečeneckej kríze stavajú negatívne, ako sú Fínsko, Dánsko či dokonca aj samotná Veľká Británia. Treba povedať, že utečenecká kríza je veľkou výzvou pre európske krajiny a kontinent ako taký.

Benefity z migrácie možno vidieť až v dlhodobom horizonte. Je teda viacero dôvodov na odmietavý postoj. Argumenty krajín Vyšehradskej štvorky proti pomoci Nemecku sú veľmi silné. Ale ak vy očakávate solidaritu od ostatných v čase, keď to vy potrebujete, potom musíte byť solidárni, keď to potrebujú ostatní.

O utečeneckej kríze sa hovorí ako o najvážnejšej výzve pre úniu za ostatné desaťročia. Podľa niektorých politikov a analytikov môže jej nezvládnutie viesť až k rozpadu únie či k takej zmene, že to už nebude únia, akú poznáme. Sú tieto obavy opodstatnené?

Je to tá najväčšia výzva pre Európu posledného obdobia. Áno, jej nezvládnutie by mohlo viesť k rozpadu. Ale vnímam tu silnú paralelu s nedávnymi problémami v eurozóne. Budovali sme eurozónu bez toho, aby sme si uvedomili spoločenské šoky a stres, ktoré sa môžu dostaviť.

Až po hospodárskej kríze sa vytvorili prísne spoločné fiškálne pravidlá, začala sa budovať spoločná banková únia s dohľadom centrálnych bankárov a podobne. Tieto spoločné kroky sa zaviedli, pretože boli nevyhnutné pre ďalšie fungovanie eurozóny. Súčasná situácia je tomu veľmi podobná.

Aké kroky musí Európska únia podstúpiť, aby prežila?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa