Každý Čech, Slovák, Poliak či Maďar by sa podľa neho mal spýtať samého seba, ako by sa cítil, keby bol ohrozený v temných časoch svojej krajiny. Pretože aj ľudia z krajín Vyšehradskej štvorky boli pred desaťročiami utečencami. Napriek súčasnej kríze verí, že Európska únia prežije. Bez potrebných zmien to však nepôjde. Edward Lucas, britský novinár pôsobiaci v prestížnom magazíne The Economist, v rozhovore pre TREND.

Po poslednom summite Európskej únie, na ktorom sa hovorilo o utečeneckej kríze, nemecká kancelárka povedala, že nechápe odmietavý postoj niektorých krajín strednej a východnej Európy podieľať sa na jej spoločnom európskom riešení. Z čoho ten odmietavý postoj vyplýva?

Nie je to len odmietavý postoj krajín strednej a východnej Európy. Sú tu aj ďalšie krajiny, ktoré sa k utečeneckej kríze stavajú negatívne, ako sú Fínsko, Dánsko či dokonca aj samotná Veľká Británia. Treba povedať, že utečenecká kríza je veľkou výzvou pre európske krajiny a kontinent ako taký.

Benefity z migrácie možno vidieť až v dlhodobom horizonte. Je teda viacero dôvodov na odmietavý postoj. Argumenty krajín Vyšehradskej štvorky proti pomoci Nemecku sú veľmi silné. Ale ak vy očakávate solidaritu od ostatných v čase, keď to vy potrebujete, potom musíte byť solidárni, keď to potrebujú ostatní.

O utečeneckej kríze sa hovorí ako o najvážnejšej výzve pre úniu za ostatné desaťročia. Podľa niektorých politikov a analytikov môže jej nezvládnutie viesť až k rozpadu únie či k takej zmene, že to už nebude únia, akú poznáme. Sú tieto obavy opodstatnené?

Je to tá najväčšia výzva pre Európu posledného obdobia. Áno, jej nezvládnutie by mohlo viesť k rozpadu. Ale vnímam tu silnú paralelu s nedávnymi problémami v eurozóne. Budovali sme eurozónu bez toho, aby sme si uvedomili spoločenské šoky a stres, ktoré sa môžu dostaviť.

Až po hospodárskej kríze sa vytvorili prísne spoločné fiškálne pravidlá, začala sa budovať spoločná banková únia s dohľadom centrálnych bankárov a podobne. Tieto spoločné kroky sa zaviedli, pretože boli nevyhnutné pre ďalšie fungovanie eurozóny. Súčasná situácia je tomu veľmi podobná.

Aké kroky musí Európska únia podstúpiť, aby prežila?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 3 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa