Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko

Menšia ponuka pri stabilnom alebo rastúcom dopyte vytvára tlak na rýchlejší rast cien, čo je bežná zákonitosť trhu. Ak bude ponuka novostavieb slabšia, tlak na rast cien bude vyšší. Nárast cien bývania v jednotkách percent má väčší vplyv na dostupnosť hypoték ako pokles úrokových sadzieb o pár desatín percenta. Na druhej strane, reálne príjmy vyššie o päť percent v druhom kvartáli 2024 presahuje nárast cien bývania, čo dostupnosť hypoték zlepšuje. V najbližších mesiacoch však pri zrýchlenom raste cien bývania môže dôjsť k opačnej situácii a dostupnosť sa opäť zhorší. Je nereálne očakávať, že si každý človek z priemernej mzdy bude môcť dovoliť kúpiť novostavbu. Na výrazné sprístupnenie novostavieb by bol potrebný pokles úrokov aspoň o 1,5 percenta, čo je v dohľadnom čase nereálne. Pre mnohých záujemcov zostane preto jediné riešenie – starší byt, keďže novostavby sa stávajú čoraz nedostupnejšími.

Marek Nemky, finančný analytik spoločnosti XTB

Dynamika prírastku nových nehnuteľností zatiaľ nie je výrazne horšia v porovnaní s minulosťou, keďže na trh stále prichádza viac bytov ako pred pandémiou. Preto si nemyslím, že nedávne štatistiky o prepade výstavby bytov výrazne ovplyvnia ceny bytov. Ak by hodnota nehnuteľností stagnovala a úroky by sa ďalej znižovali, tieto byty by sa stali prístupnejšími širšiemu počtu ľudí. Je však nepravdepodobné, že sa to stane. So znížením sadzieb príde aj mierne zvýšenie cien, čo dostupnosť novostavieb pre širšiu verejnosť neumožní. Výstavba bytov je v kríze a jej oživenie závisí od klesajúcich úrokov, ako aj od zlepšenia procesov povoľovania stavieb a zníženia byrokracie. Dopyt je vysoký, no mnohí kupujúci čakajú, či sa úroky ďalej znížia. Zníženie sadzieb môže síce dočasne zvýšiť dostupnosť hypoték, ale zároveň to zvýši ceny bytov. Preto si myslím, že úrokové sadzby nebudú jediným faktorom, ktorý zmení situáciu na trhu.

Richard Churý, CEO realitnej siete UPgreat

Prepad výstavby nových bytov zhorší dostupnosť bývania, čo zvýši dopyt po nájomných bytoch a tým vytlačí ich ceny vyššie. Tento vývoj môže urobiť byty atraktívnejšími pre investorov. Prepad výstavby však podporí rast cien nehnuteľností, čo viac obmedzí prístup k hypotékam. Neočakáva sa opakovanie situácie spred niekoľkých rokov, keď boli hypotéky lacné a dostupné, čo dramaticky zvýšilo ceny nehnuteľností. Za zdravú úrokovú mieru považujem hodnotu medzi dvoma a troma percentami, ktorá je motivačná. Krátkodobo ne­očakávam výrazné zmeny. Novostavby budú pribúdať rovnakým tempom a úroky mierne klesnú. Pozitívnym trendom je, že na trh prichádzajú klienti, ktorí odkladali svoje nákupné rozhodnutia, čo môže zvýšiť počet realitných transakcií a mierne zvýšiť ceny nehnuteľností. No zníženie životnej úrovne strednej triedy v dôsledku rastúcich životných nákladov a daňového zaťaženia môže výrazne skomplikovať prístup k hypotékam.

Pavol Kováčik, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska

Negatívny vývoj v oblasti výstavby nových bytov je spôsobený viacerými faktormi. Prvým je, že úrokové sadzby na Slovensku klesajú pomalšie, než sa očakávalo. Druhým je neistota ekonomického vývoja, ktorá vedie niektorých zahraničných investorov k pozastaveniu projektov. Realitný trh je úzko prepojený s kúpyschopnosťou obyvateľstva. V roku 2024 sa síce kúpyschopnosť vďaka rastu miezd zvýšila, no dostupnosť vlastníckeho bývania sa na Slovensku zhoršuje. Ceny nových bytov navyše tlačia nahor rastúce náklady stavebných prác. Výrazné zlepšenie dostupnosti bývania by mohlo nastať, ak by sa úroky pri hypotékach znížili na 3,5 percenta. Zároveň je dôležitá modernizácia stavebnej legislatívy a urýchlenie povoľovacích procesov, čo by mohlo zefektívniť výstavbu nových bytov. Je jasné, že ak nedôjde k rýchlejšiemu poklesu úrokových sadzieb, výstavba sa bude oživovať len pomaly. 

Ďalšie dôležité správy

Na snímke je výškový pohľad na Bratislavu z 23. poschodia v Sky parku.
Neprehliadnite

Bez dôrazného zlacnenia hypoték čaká trh prepad dopytu po bytoch a značné spomalenie rastu cien