Robert Fico zásadne odvoláva členov vlády tak, aby ani náznakom nevytvoril dojem, že ustúpil tlaku verejnosti alebo naliehaniu opozície. Z tohto pohľadu jeho čas na odvolanie Pavla Pavlisa už uplynul. Premiér zrejme bude ministra hospodárstva brániť za každú cenu.

Keď začne parlament rokovať o vyslovení nedôvery, opozícia neprehliadne, že to bol práve predseda Smeru, kto navrhol P. Pavlisa do dozornej rady Fondu národného majetku (FNM), hoci podnikateľ bol s fondom v právnom spore. Budú citovať vyjadrenie ministra, že premiér o spore vedel, ale ako právnik dospel k záveru, že „neexistuje žiadna právna prekážka, aby som bol nominovaný do dozornej rady FNM, nie je tam žiadny konflikt záujmov“. R. Fico si preto vypočuje toľko poznámok o svojej právnickej nespôsobilosti, koľko ich obvykle počúva vtedy, keď príde reč na jeho zastupovanie republiky pred súdom v Štrasburgu.

Premiérov čas uplynul

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Vyhlásením, že nebude odvolávať ministra len preto, lebo „nejaká firma si uplatňuje svoje práva na súde“, premiér popiera to, čo je zdokumentované. Bol to práve podnikateľ Pavlis, kto svojou pôžičkou umožnil, aby súkromná spoločnosť pokračovala v súdnom spore so štátom. Tvrdením, že to neboli jeho peniaze, ale financie nových majiteľov a že ich od nich dostal preto, lebo „mal jediný prístup k účtu“, sa P. Pavlis zosmiešnil. Každý vie, že peniaze na bankový účet môže poslať ktokoľvek a nepotrebuje na to sprostredkovateľa, ktorý má k nemu ako jediný (!) prístup. Ak takéto tvrdenie zaznie aj v parlamente, nastane to, čomu sa v internetovom slangu hovorí LOL (laughing out loud). Smiať sa budú nielen ministrovi, ale aj premiérovi.

Predseda Smeru bráni P. Pavlisa aj tvrdením, že jeho kontakty so spoločnosťou, ktorá za „ušlý zisk“ chce od štátu takmer 60 miliónov eur, sa skončili v roku 2006, „čiže už deviaty rok je od tejto firmy úplne odpojený“. Poslanci sa budú premiéra pýtať, ako to môže vedieť, keď je známe iba toľko, že firmu vlastní schránková spoločnosť. Za ňou môže byť ktokoľvek, aj P. Pavlis, ktorý bol overovateľom na valnom zhromaždení firmy v čase, keď už mal byť od nej „odpojený“ a nového akcionára na ňom zastupovala práve advokátka, s ktorou dlhé roky spolupracoval. Také prepojenie na schránkovú firmu by premiér považoval za totálne diskvalifikujúce – keby išlo o hocikoho iného.

Ak je pri tom všetkom zotrvanie ministra vo funkcii menším zlom, dáva to predstavu, akým veľkým zlom musí byť pre šéfa Smeru odvolanie P. Pavlisa. Až takým, že si ho jednoducho nemôže dovoliť.

Autor pracuje pre nadáciu Zastavme korupciu.