Talentovaný mladík z provinčného mesta popri tom vyštudoval, osvedčil sa v komunálnej politike, postúpil do parlamentu, vstúpil do vlády, až sa dostal na najvyšší post v parlamentnej demokracii, akou Ukrajina je, keď ho v novembri 2014 zvolili za predsedu parlamentu – Verchovnej rady.
Pred pár dňami, 14. apríla, si presadol do kresla ministerského predsedu. Je mladý, 38-ročný, nezamočil sa do korupčných afér, netuneloval a nie je oligarchom. Volodymyr Borysovyč Hrojsman, v anglickej transkripcii Volodymyr Groysman. Našiel sa konečne na Ukrajine novodobý Herakles, aby vyčistil domáci Augiášov chliev?
V chápadlách chobotnice
Ukrajina je až na 130. mieste rebríčka Corruption Perception Index 2015, ktorý vypracúva organizácia Transparency International. Miera úplatkárstva tam dosahuje najväčšiu mieru v Európe. Nedokázala sa s ňou porátať oranžová revolúcia po zime 2004/2005 a neporadil sa s ňou ani kyjevský Majdan po zime 2013/2014.
Nádeje, ktoré rozhnevaní aktivisti vkladali do predvlaňajšej kométy ukrajinského politického neba – tiež mladého, vtedy iba 40-ročného Arsenija Jaceňuka, sa Ukrajincom nesplnili. Aj on, tak ako jeho predchodcovia na premiérskych a prezidentských postoch, zakrátko uviazol v mútnych vodách ríše ukrajinskej oligarchie.
Nový premiér nepredal svoju dušu oligarchom, nie je zamočený do daňových čachrov a netýka sa ho aféra okolo Panamských listov
Za štvrťstoročie od vyhlásenia nezávislosti Ukrajiny drží oligarchická chobotnica štát pevne vo svojich chápadlách. Staršie oligarchické klany, ktoré ostali po Majdane vytlačené, sa sťažujú na nové pomery. Nedávno sa ozvala bývalá ministerská predsedníčka, „plynárenská princezná“ Julia Tymošenková.
Spravodajcovi Associated Press sa minulý mesiac ponosovala, že na najvyšších miestach krajiny niet nikoho, kto by si poradil s korupciou, „pretože sa tam vytvoril korupčnícky konglomerát, ktorý nedá krajine dýchať, rozvíjať sa a vytvárať priaznivé investičné prostredie“.
Je nesporné, že korupciou paralyzovaná štátna správa komplikuje Medzinárodnému menovému fondu (MMF) spoluprácu s Kyjevom pri plnení reformných záväzkov, potrebných na poskytovanie ďalších úverov. Washingtonská centrála v novembri pozastavila ich vyplácanie, pretože stagnovali hospodárske reformy a ustrnula prestavba justičného systému v záujme zlepšenia vymožiteľnosti práva. Na Hrojsmanovu zostavu sa chystá prísť pozrieť šéfka MMF Christine Lagardeová, aby sa ubezpečila že pripravovaná tranža za 1,7 miliardy dolárov neskončí v číchsi vreckách.
Západní spojenci očakávajú od nového ukrajinského premiéra ekonomické a justičné reformy. Zdroj: Profimedia.cz
Tvrdá kritika spoza Atlantiku
Predstavitelia medzinárodných finančných inštitúcií i americkej vlády prízvukujú už od vlaňajška, že justičná reforma, ktorú Ukrajina potrebuje, musí byť hlboká a rázna. Vlani v septembri ohodnotil americký veľvyslanec na Ukrajine Geoffrey Pyatt korupciu v krajine za rovnaké nebezpečenstvo, akou je ruská podpora vzbúrencom na Donbase.
Váhavosť s preformátovaním justície dohnala amerického viceprezidenta Joea Bidena k tomu, aby v decembrovom prejave k poslancom Verchovnej rady v Kyjeve tvrdo konštatoval, že korupcia zožiera Ukrajinu ako rakovina.
Vplyvné americké politické kruhy, ktoré strácali trpezlivosť s váhavosťou Kyjeva pritisnúť všemocných oligarchov k stene, privítali koncom minulého mesiaca uvoľnenie Viktora Šokina z funkcie generálneho prokurátora. Editoriál New York Times ho koncom marca označil za „symbol hlboko zakorenenej kultúry korupcie na Ukrajine“.
Vplyvný mienkotvorný denník zašiel ešte ďalej, keď opísal prezidenta P. Porošenka ako „produkt starého systému“, i keď mu nekládol priamo za vinu pretrvávajúcu mizériu. Ostré slová písal v mene MMF a darcovských krajín, ktoré „nemôžu pokračovať v hádzaní peňazí do skorumpovaného močariska“.
Prezident Petro Porošenko trpko znášal tieto americké výlevy frustrácie. Bol práve na jadrovom samite vo Washingtone a na tlačovej konferencii ich tam označil za súčasť hybridnej vojny proti Ukrajine. Vplyvná Atlantická rada so sídlom vo Washingtone však poskytla priestor aktivistke z Charkova, ktorá dala pri hodnotení korupcie na Ukrajine za pravdu New York Times.
Hranice vďačnosti
Až na tomto pozadí vynikne delikátnosť sprevádzajúca výmenu vlády v Kyjeve. Západní spojenci Ukrajiny investovali do jej demokratizácie politický kapitál a vedú kvôli nej tvrdý geopolitický zápas s Ruskom. Nároky na V. Hrojsmana, ktorý má dohliadať na spustenie očisty výkonnej moci a predovšetkým justície, môžu ľahko presiahnuť jeho možnosti a schopnosti.
V jeho prospech hovorí, že nepredal ako obchodník svoju dušu kleptokratickým oligarchom. Jeho rodinný podnik v meste Vinnycia
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?