Premiér ide napriek tomu poslať do domácností 47 miliónov eur. Pošte za to zaplatí ďalší milión. „Získali sme totálnu kontrolu nad spoločnosťou SPP z hľadiska vlastníckych vzťahov. Keďže matka SPP dobre hospodári a posiela štátu aj mimoriadne dividendy, tie príjmy sú väčšie, ako sme očakávali,“ zdôvodnil premiér plynové vratky ešte v lete minulého roka. Počas vlaňajška sa hospodárenie SPP zlepšilo, stále však nie je jasné, či sa dostalo aspoň na nulu.
Rusi museli znížiť ceny
Čo sa skutočne v SPP zlepšilo, je obchodná marža. Kladný rozdiel medzi výnosmi z predaja energií a nákladmi na ich obstaranie sa zvýšil medzi rokmi 2013 a 2014 zo 40 na 69 miliónov eur. Ruský Gazprom vtedy znížil ceny pre SPP podobne ako pre ďalších európskych odberateľov. Gazprom sa musel prispôsobiť poklesu cien všetkých energií a energetických komodít, aby neprišiel o svoj trhový podiel v Európe.
V prípade Slovenska padlo rozhodnutie v čase, keď celý SPP vrátane obchodu s plynom ovládal EPH, energetická vetva finančnej skupiny J&T. Obchodníka s plynom neskôr prebral štát, ktorý však s týmto krokom čakal, kým Gazprom zníži plynárom cenu.
Keď berieme do úvahy obchodnú maržu SPP, Ficove slová o lepšom hospodárení SPP sú pravdivé. Problém je, že vyvolávajú dojem, že firma je na tom dobre, že má na rozdávanie a že to dosiahol štátny manažment. A to už pravda nie je.
SPP má totiž okrem nákupu energií aj iné náklady – na skladovanie plynu v rezervných zásobníkoch, na mzdy či úroky. Ak sa všetky náklady SPP zrátajú, výsledkom je spomínaná strata
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?