Sme totiž svedkami doby, keď v spoločnosti významne absentuje porozumenie a pochopenie pre opačný demokratický názor. Chýba zároveň kritické posúdenie fašistických prejavov, ktoré nemožno zhodnotiť excelovskými tabuľkami a ktoré vedie dokonca až k istej predposratosti (prepáčte za výraz). A vidíme tiež nemohúcnosť a neschopnosť hodnotiť pozitívne kroky a opatrenia druhej strany. Toto je cesta do pekla.
Zúfalo potrebujeme hľadať a upozorňovať aj na pozitívne vzory a idey v tejto krajine. A nie sa dookola babrať len v špine. V tejto krajine je roboty nie ako na kostole, ale ako na katedrále. Aby sme dosiahli pre nás všetkých čo najlepší výsledok, musíme hľadať riešenia, ako veci meniť, a nie ich rovno rúcať.
Jednou takou ideou, ktorá má potenciál zásadným spôsobom pozitívne zmeniť nazeranie na robenie politiky, spôsob a úroveň verejnej debaty a v konečnom dôsledku aj životnú úroveň nás všetkých, je reforma o lepšom verejnom rozhodovaní, ktorá sa dostala do programového vyhlásenia vlády.
Projekt, za ktorým stoja nebohý Martin Filko, jeho kolega Štefan Kišš a člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ľudovít Ódor, si kladie za cieľ zrevidovať väčšinu verejných výdavkov v tejto krajine počas najbližších štyroch rokov, pripravovať komplexné analýzy súčasných aj budúcich opatrení vlády a vybudovať analytické jednotky na ministerstvách a pri vláde. Rozhodovať sa má hlavne na základe faktov a dát, a nie na základe dojmov alebo záujmov tretích strán. To všetko pod dohľadom verejnosti.
Že sa táto reforma do základného vládneho dokumentu dostala, je úspech, no zároveň len prvý krok. Kľúčové dnes je, aby minister financií Peter Kažimír hľadal a našiel dôstojnú náhradu po odbornej aj ľudskej stránke za Martina Filka, ktorý mal projekt zastrešovať.
Slovenský filozof Alexander Matuška v tridsiatych rokov minulého storočia vo svojich esejach tvrdo kritizoval charakter a malosť tohto národa (a hlavne jeho elít), pretože ctili prázdne hodnoty a oslavovali aj nekvalitnú prácu a tvorbu. Po vyše osemdesiatich rokoch vyzerá byť situácia podobná.
Povinnosťou elít, ale tiež bežných ľudí je, aby sme spoločnými silami zabránili jej rovnakému vyústeniu. Hnevom a zlobou to nepôjde.
- TREND Barometer: Čo si o programovom vyhlásení vlády myslia manažéri a podnikatelia