Pred pol rokom na ňu upozornil portál Aktuality.sk, teraz ju kontroluje Slovenská inšpekcia životného prostredia. Problém je menej viditeľný, ale stále existuje. A nie je to len lokálna záležitosť. „Úlety ľahkého plastového odpadu sú na Slovensku veľmi častý problém,“ hovorí Daniel Kucko, vedúci odboru odpadového hospodárstva Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Skládka neskládka
Haldu odpadu v Podunajských Biskupiciach v úvode roka nafotil aktivista Rastislav Kruľ. Fotky pôsobia dramatickým dojmom – kvantá odpadkov rozfúkané stovky metrov po okolitých poliach, na stromoch a elektrických stĺpoch, chýba základné zabezpečenie pred vetrom či únikom do podzemných vôd.
Skládka odpadu v Podunajských Biskupiciach Zdroj: Maňo Štrauch
Slovensko patrí k najšpinavším štátom EÚ
Dnes už znečistenie nie je také očividné. Zamestnanci miestnej odpadovej firmy Vassal EKO odpad príležitostne zberajú. „Ide však o nedostatočné opatrenie realizované aj niekoľko dní po úlete odpadu, keď ten sa už nachádza kilometre ďaleko,“ hovorí R. Kruľ. Zberá sa podľa neho len na určitých miestach, nie všade.
Kopa na okraji Podunajských Biskupíc vyzerá ako skládka, ale na papieri ňou nie je. Podľa hovorkyne Bratislavy Zuzany Devery má firma povolenia na prevádzku dotrieďovacej linky a na zhodnocovanie odpadov. V mestskej časti však bez okolkov hovoria o skládke. A Vassal EKO vystupuje pred štátnymi a samosprávnymi úradmi ako jej prevádzkovateľ, uvádza Elena Borková, ktorá na miestnom úrade vedie oddelenie výstavby, územného plánovania a stavebného poriadku. Podľa nej je činnosť Vassalu EKO v rozpore s územným plánom.
Mestská časť podala podnety na prokuratúru, v ktorých žiada o zrušenie povolení pre Vassal EKO. A žiada kompetentné úrady, aby sa skládka odstránila. Podľa R. Kruľa tam vozia viaceré firmy a samosprávy aj zmiešaný odpad. Mesto Bratislava potvrdilo, že medzi nimi bola aj jeho dcérska firma OLO. Požiadala o dočasné preskladnenie zmesového komunálneho odpadu vo Vassale EKO počas odstávky spaľovne od 20. apríla do 14. mája tohto roka.
Vassal EKO na to mala podľa hovorkyne mesta povolenie a po skončení odstávky bol odpad prevezený do spaľovne. R. Kruľ tvrdí, že skládka nie je na zavážanie zmesového komunálneho odpadu uspôsobená: „Je vysoko pravdepodobné, že podložie skládky nebolo nikdy upravené na návoz komunálneho odpadu. Reálne tak hrozí aj kontaminácia pôdy a podzemných vôd.“
Zástupca firmy Martin Andrejčák pre TREND uviedol, že kopa odpadu nie je skládka, ale stará enviromentálna záťaž. Prisľúbil odpovede na otázky odoslané e-mailom. Do uzávierky ich však nezodpovedal.
Aktualizované 12.6. 2017: Spoločnosť zaslala svoje stanovisko v utorok ráno, krátko pred uzávierkou tlačeného TRENDU. Do printovej verzie sa preto nedostalo: „Spoločnosť Vassal EKO sa snaží o likvidáciu tejto záťaže a z tohto dôvodu je zrejmý aj pohyb techniky, ktorú k tejto činnosti používameme,“ uviedol M. Andrejčák. Firma podľa neho neskladuje zmesový komunálny odpad, len svoje plochy prenajíma OLO počas odstávky spaľovne. „Za účelom zlepšenia spracovania komunálneho odpadu, pričom tento nie je vyvážaný na skládku ale energeticky zhodnotený,“ dodal M. Andrejčák.
Firmu aktuálne kontroluje Slovenská inšpekcia životného prostredia. Tá by mala ozrejmiť, či firma na kopu naváža zmesový odpad alebo nie.
Prečo odpad odlieta
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné
Máte už predplatné?
Prihláste sa
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?