V prvom prípade sa cena už aj tak jedného z najdrahších verejných projektov zvýšila o ďalšie dve miliardy slovenských korún, v prepočte o takmer 66,5 milióna eur. V prípade Edunetu, teda internetu do všetkých škôl, sa nedá relevantne vyhodnotiť, či ide o lepšie alebo horšie riešenie oproti tomu, keby si internet tendrovali individuálne jednotlivé školy. Pretože chýba analýza na túto tému. A pri klientskom centre v budove takzvanej starej IKEA samotný Úrad pre verejné obstarávanie skonštatoval porušenie pravidiel obstarávania.

Spomínané tri prípady podľa odborníkov ilustrujú situácie, keď síce prebehne verejné obstarávanie, čo by malo byť určitou zárukou najlepšie vysúťaženého riešenia pre štát. No zároveň tieto prípady ukazujú aj množstvo „cestičiek“, ako sa konečný cieľ môže nakoniec zvrtnúť.

76 dodatkov

V prípade tunela Branisko sa napríklad k pôvodnej zmluve prijalo takmer 80 dodatkov. Výsledkom bolo, že už aj tak jeden z finančne najväčších projektov Slovenska s pôvodným rozpočtom 5,6 miliardy korún (necelých 19 mil. eur) stál nakoniec štát takmer osem miliárd.

„Množstvo dodatkov pri tomto tendri bolo 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa