Prevetrať kabinet
Nádej veľkého biznisu na lepšie časy vzbudzuje návrat Slobodnej strany Nemecka (FDP) na parlamentnú scénu. Kým pred štyrmi rokmi nedostala ani päť percent hlasov potrebných na prekročenie vstupného prahu do zákonodarného zboru, v nedeľu nazbierala takmer dvanásť percent hlasov.
Koaličnú spoluprácu s CDU/CSU a osobne s Angelou Merkelovou má dostatočne odskúšanú a jej 38-ročný predseda Christian Lindner vystupoval už pred dvanástimi rokmi na pôde Spolkového snemu ako hovorca parlamentnej frakcie FDP zodpovednej za oblasť vedy, techniky a inovácií. Medzi poslancami sa tento liberál s mladistvým duchom i zovňajškom už dávno vyprofiloval ako neúnavný propagátor podnikateľskej kultúry mladej generácie a podporovateľ nemeckých start-upov.
Zatiaľ čo v európskom politickom a mediálnom prostredí najhlasnejšie rezonuje ešte prudší vzostup euroskeptickej a národne orientovanej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), Čína a viaceré iné dynamicky rastúce ázijské štáty interpretujú výsledky volieb v inom svetle. Obzvlášť keď sa stotožňujú s kalkuláciou, že Angela Merkelová zostaví trojčlennú koalíciu vo farbách jamajskej vlajky.
Pokiaľ by sa k Merkelovej čiernym (CDU/CSU) pridali žltí (FDP) a zelení (Strana Zelených), prevetrali by ako svieži vietor dvanásť rokov starý kabinet trojnásobnej kancelárky.
Nemecko očami Číny
Liberáli s environmentalistami by mohli prebrať iniciatívu na urýchlenie prechodu nemeckej ekonomiky na obnoviteľnú energetiku a nové technológie tzv. 4. priemyselnej revolúcie. Strana Zelených zakotvila do svojho volebného programu náročný cieľ vyrábať do roku 2030 elektrickú energiu výlučne z obnoviteľných zdrojov. Keby ostali aj v nastávajúcom volebnom období hlavným koaličným partnerom kresťanského dua CDU/CSU červení sociálni demokrati, riadila by sa takáto široká transformácia energetiky zhora a pod taktovkou starostlivej spolkovej vlády.
Šéf SPD a do januára 2017 predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz by zrejme inštinktívne zapojil do subvenčného a prerozdeľovacieho súkolesia aj centrálu EÚ v Bruseli.
Liberáli s environmentalistami môžu urýchliť prechod ekonomiky na nové technológie
Nová konfigurácia koaličného tria s účasťou liberálov z FDP, ktorí sa vo svojom programe zasadzujú za menej štátneho dirigizmu, vyvoláva v domácich a nadnárodných investičných kruhoch nádej na otvorenejšie trhové prostredie v Nemecku i v Európskej únii. Spriaznenú dušu už majú v novom francúzskom prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, ale priemyselnou lokomotívou Únie bolo, je a ostane Nemecko a to by sa teraz mohlo viac rozhýbať. I preto vyslala Čína do Berlína, Frankfurtu, Mníchova a iných nemeckých veľkomiest toľko novinárov, pozorovateľov a obchodných zástupcov, aby zmapovali zmenu siločiar.
Čínske mocenské kruhy vkladajú veľké nádeje do
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?