V rozhovore sa dočítate:

  • V čom bankový trh v Česku a na Slovensku predbieha zvyšok Európy
  • Zvažuje BNP Paribas akvizíciu existujúcej banky?
  • S akými produktmi príde nová banka pri štarte a ako vníma hrozbu zo strany fintechov

Nie je v terajšej situácii náporu fintechov, nízkych úrokov a preregulovanosti bankovníctva lepšie ostať nebankovkou?

Dôvod, prečo sme sa rozhodli byť pobočkou banky na Slovensku a v Česku, je ten, že náš biznis v týchto krajinách sa naplnil. Máme tu značné množstvo klientov a už teraz musíme spĺňať tvrdé pravidlá pri ponuke úverov. Ako banka tak nebudeme oveľa viac regulovaní.

Čím chcete zaujať na tunajšom pomerne konkurenčnom trhu?

Bankový trh je silne konkurenčný v celej Európe. Na Slovensku a v Česku je aj značne naplnený. Pri výbere banky je pre klientov určite dôležitá cena. Ale aj banka musí žiť svoj život a aby fungovala, nemôže všetko ponúkať zadarmo. Inak skončí. Čiže môže ponúkať férovú cenu, dobrú kvalitu za primeranú cenu. Dôležitá je tiež transparentnosť, ponuka jednoduchého prístupu i servis.

Predtým ste pôsobili v Maďarsku. Kde vidíte najväčšie odlišnosti Slovenska a Česka v správaní zákazníkov?

Rozdiely sú nielen v správaní zákazníkov, ale aj v politickom nastavení. A regulácia je časťou politiky. V oboch krajinách – na Slovensku aj v Česku – regulátori viac konzultujú veci s kľúčovými hráčmi na trhu, čo na iných trhoch nie je vždy pravidlom. Na oboch trhoch sú ľudia citlivejší na férovosť zo strany finančných inštitúcií. Tieto veci regulujú príslušné orgány, no reguluje ich aj samotný trh. Rozdiel medzi oboma trhmi je v schopnosti manažovať si rozpočty.

Česi sporia a až keď majú určitú rezervu, začnú míňať. Na Slovensku či v Maďarsku si ľudia viac užívajú každodenný život.

Ako to myslíte?

Česi viac sporia a až keď majú určitú bezpečnostnú rezervu, začnú míňať, investovať do dlhodobých projektov. Ale ak ideme viac na juh – na Slovensko či do Maďarska –, zákazníci si čoraz viac užívajú každodenný život. Kupujú si nové autá, renovujú bývanie a menej sa sústreďujú na sporenie.

Vidíte aj rozdiely v bankách?

V súčasnosti funguje na oboch trhoch množstvo bánk. Popri veľkých európskych bankových skupinách začalo hlavne v Česku fungovať viacero takzvaných digitálnych bánk. Niektoré tiež patria k veľkým nadnárodným skupinám. A už to začína byť vidieť aj na Slovensku. V tomto sú obe krajiny pred zvyškom Európy. Výsledkom je, že tunajší klienti majú možnosť a aj vedia rýchlejšie vymeniť banku za inú. Inovácie sa na tunajších trhoch tiež uchytávajú veľmi dobre.

Nezačínate úplne na zelenej lúke. Aj tak však musíte rátať s prvotnými nákladmi. O akej sume sa asi bavíme?

Fungujeme tu už nejaký čas a náš plán s bankou je rozpočítaný na dlhé obdobie. Rátame na to s investovaním v rozpätí medzi 30 až 50 miliónmi eur. Aby sme mohli dlhodobo ponúkať viac služieb.

Na čo pôjde najväčšia časť?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa