Mesiac pred vraždou Jána Kuciaka poslal Marián Kočner lídrovi Penty Jaroslavovi Haščákovi esemesku, v ktorej mu oznámil, že pracuje na odj**aní, čiže odstránení nejakej osoby. Bol to podľa vás hlavný dôkaz, na základe ktorého M. Kočnera obvinili?
Stále nevieme, či sa bavili o Jánovi Kuciakovi a či mal Kočner na mysli fyzickú alebo inú likvidáciu. Domnievam sa, že ide skôr o podporný dôkaz k niektorým ďalším. Kľúčová je zrejme výpoveď jedného z obvinených Zoltána Andruskóa, ktorý tvrdí, že Alena Zsuzsová mala za objednávateľa označiť práve M. Kočnera. Vyšetrovateľom sa zrejme podarilo získať ďalšie informácie, ktoré jeho tvrdenia podporujú. Z medializovaných správ sa zdá, že dôležité je aj svedectvo bývalého Kočnerovho kamaráta Petra Tótha [bývalý novinár i šéf kontrarozviedky SIS – pozn. TREND], ktorý mal pre neho organizovať prenasledovanie novinárov vrátane Jána Kuciaka. A po zadržaní vrahov sa rozhodol prehovoriť a hodil M. Kočnera cez palubu.
Čo vypovedá charakter spomínanej esemesky o vzťahu M. Kočnera a J. Haščáka? Mohli mať nadštandardný vzťah?
Ak je tá esemeska pravdivá, vypovedá o tom, že Penta po celý čas zavádzala, keď tvrdila, že medzi majiteľom skupiny a M. Kočnerom nie je žiadny bližší vzťah. Novinári sa na to pýtali, pretože v kuloároch sa hovorilo o návštevách M. Kočnera v Haščákovom sídle v Digital Parku. A banka Penty – Privatbanka často figurovala v podozrivých obchodoch spájaných s týmto podnikateľom. Vyskytla sa napríklad v kauze Technopol. Aj vďaka úveru od Privatbanky sa podarilo vyviesť majetok z Technopolu podozrivým spôsobom, čo vyšetruje polícia. Bola to práve kauza Technopol, o ktorej Ján Kuciak písal ako jediný novinár a spojil ju s M. Kočnerom. Kauzu Technopol dozoruje prokurátor Maroš Žilinka, ktorého vraždu si mali takisto objednať zatiaľ neznámi páchatelia. Finančná skupina v súvislosti s Privatbankou tvrdila, že M. Kočner je ako každý iný klient a ich vzťah je čisto obchodný. Charakter správy svedčí o niečom inom, je dôverný a hoci nepoznáme kontext, akoby naznačoval, že mohli mať spoločný záujem na eliminácii nejakej osoby. Pričom netvrdím, že to bol práve J. Kuciak.
To, že bol J. Kuciak nebezpečný pre M. Kočnera, vieme už dávno. Bol však nebezpečný aj pre Pentu? Mohla mať táto finančná skupina záujem na tom, aby novinára M. Kočner zastrašoval alebo aby mu nejakým spôsobom zabránil v ďalšej činnosti?
Jano písal aj o Pente, napríklad v súvislosti s Markízou. Penta mala rokovať o kúpe Markízy presne v tom čase, keď M. Kočner vytiahol známu kauzu zmenky. Keď sme sa s Janom o tom rozprávali, dával do súvislosti mediálny obchod s možným znižovaním kúpnej ceny cez tento súdny spor, ktorý vyvolal M. Kočner falošnými zmenkami. Takže áno, do istej miery mohla jeho práca ohrozovať aj biznisové záujmy tejto finančnej skupiny.
Smeruje vyšetrovanie skôr k záveru, že bol len jeden objednávateľ, alebo sa môžeme dočkať aj viacerých objednávateľov?
Mama zavraždenej Martiny Kušnírovej neverí, že M. Kočner bol
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?