Estónsko je totiž európskou jednotkou v podiele elektronických faktúr v komunikácii štátu so súkromnými osobami, ten tvorí až 25 percent.
Váš Fitek, ktorý sa z Estónska postupne rozširuje aj do iných štátov vrátane Slovenska, nedávno získal kontrakt na digitalizáciu fondu Lotyšskej národnej knižnice v Rige za 1,2 milióna eur. Čo presne robíte?
Skenujeme noviny, časopisy a iné dokumenty, niektoré veľmi staré, ku ktorým má mať prístup každý občan. Vyhotovujeme nielen skeny týchto dokumentov, našou úlohou je aj zabezpečiť, aby boli jednotlivé dokumenty a ich časti strojovo čitateľné a aby ich bolo možné vyhľadať aj online. Ktokoľvek v Lotyšsku sa bude môcť po skončení projektu dostať k rôznym dokumentom podľa potrebných kľúčových slov, sprístupnia sa archívne dokumenty z dávnejšej aj nedávnej histórie.
Ako dlho trvalo verejné obstarávanie?
Približne tri mesiace. To je síce dosť veľa, ale bolo to spôsobené technickou komplexnosťou projektu a množstvom účastníkov súťaže.
Mait Sooaru Zdroj: Archív Maita Sooarua
Na slovenské pomery je to skôr krátky čas. Koľko firiem sa zúčastnilo na obstarávaní?
Päť alebo šesť. Boli sme veľmi šťastní, že sme vyhrali.
Je bežné, že na podobné IT projekty sa prihlasuje toľko záujemcov? Na Slovensku sú štátne úrady často kritizované za to, že tendre sú napísané tak, že sa na nich napokon zúčastnia len jeden či dva subjekty.
Ako kedy, v Estónsku to závisí od oblasti, odvetvia. V niektorých prípadoch súťažíme s dvomi-tromi konkurentmi, v iných sa prihlásia desiatky a desiatky hráčov. Dosť sa to líši.
Zle nastavený tender prinesie štátu draho to, čo ani nechcel
Bavíme sa o IT sfére?
Áno. Ak štát vypíše zákazku na softvérový vývoj, prihlási sa do súťaže viac ako dvadsať spoločností. Jednoducho preto, lebo v krajine je také množstvo IT spoločností. Ak ide o komplexnejšiu úlohu, uchádzačov je, samozrejme, menej. Napríklad tento rok sme vyhrali v Estónsku tender na veľký e-fakturačný systém pre štát, ktorý počítal s digitalizáciou papierových faktúr, nastavením pracovných procesov, integráciou projektu do existujúceho SAP systému, ktorý vláda používa. Do tejto súťaže sa prihlásili len traja súťažiaci a jeden bol diskvalifikovaný, pretože nesplnil požiadavky.
Na Slovensku sa opakuje problém kvality prípravy dokumentácie verejného obstarávania. Stalo sa aj to, že vo vlastnostiach niektorého zo súťažných dokumentov ostane podpis firmy, ktorá neskôr tender vyhrá. Ako je to u vás?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?