Slováci síce boli výstavnou skriňou finačného sektora pri zavádzaní bezkontaktných platieb, no mobilmi stále neplatíme. Prečo?
V slovenských bankách sa dlho nerozbiehali mobilné platby, pretože prvé riešenia založené na SIM karte boli technicky nákladné. Teraz, keď Google umožnil host card emulation (HCE), výrazne znížil prekážky. Už netreba dohodu medzi bankami a operátorom, aby to fungovalo. Bezkontaktné platby narastajú, pretože až 80 percent z vyše piatich miliónov kariet na Slovensku sú práve bezkontaktné. Čo je zaujímavé, narástla aj priemerná výška bezkontaktnej transakcie. Bývala pod dvadsiatimi eurami, pod limitom, keď netreba zadať PIN. Teraz je to osemdesiat eur, lebo ju stačí len priložiť a potom zadať PIN. Netreba dávať kartu z ruky, takže je to bezpečné. Tým, že Slovensko tak rýchlo prijalo bezkontaktné platby, tak sa vlastne pripravilo na platenie mobilmi, ktoré funguje na tom istom princípe.
Keď sa tri najväčšie banky do toho pustia, tak mobilné platby naštartujú veľmi rýchlo
HCE je najjednoduchším spôsobom, ako dostať platenie do telefónu. Ale prečo by človek vôbec mal platiť cez mobil?
Začnem z opačnej strany: na platenie potrebujem dnes mobil s NFC, no ten banka nepredáva. Ale ich penetrácia rastie, takže sa to postupne premietne aj do väčšieho záujmu o platenie. Navyše, keď stratím alebo zabudnem si kartu, trvá mi aj deň, než si to všimnem. Keď nemám telefón, prídem na to okamžite. Mobil tiež vie poskytnúť extra informácie: koľko som tento mesiac minul, aký mám práve zostatok na účte, klient nemusí nosiť so sebou viacero kariet, keď má všetky v mobile. Aj pre banku je mobilné riešenie výhodné, nemusí vyrábať a distribuovať karty, nemusí ich obnovovať. Je to výrazná úspora nákladov. Samozrejme, sú tu obmedzenia – mimo EÚ ani v USA ešte nie je taká veľká akceptácia bezkontaktných platieb. Čo sa týka rozšírenia, tri najväčšie banky obsluhujú 75 percent trhu. Keď sa do toho pustia, čo deklarovali, tak mobilné platby naštartujú veľmi rýchlo.
Ivan Kubaš (52)
Zdroj: Maňo Štrauch
Kariéru začal v roku 1991 v bankovom prostredí, kde pôsobil až do roku 2014. Uviedol niekoľko zaujímavých noviniek v platobných technológiách vrátane predstavenia bezkontaktnej technológie. V roku 2014 bol pri spustení prvej HCE platby. Je predsedom Združenia pre bankové karty Slovenska.
Ako sa šíri HCE na Slovensku? Zatiaľ ho ponúka VÚB...
Predpokladám, že na tom pracujú aj ďalšie banky. HCE je najjednoduchší spôsob, ako spustiť platby na mobile, zrejme bude aj najrozšírenejší. Navyše ho podporujú
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?