S ňou skĺzol dole aj bitcoin o 2,6 percenta. Pokračoval tak dlhodobejší pokles hodnoty trhu s elektronickými menami. Trhová kapitalizácia kryptomien sledovaných portálom CoinMarketCap.com klesla na zhruba 187 miliárd dolárov. To je takmer o 640 miliárd dolárov menej v porovnaní s januárovým vrcholom.
Koniec rastu alebo len pauza
Regulátor finančného trhu v USA svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že je to „vo verejnom záujme a na ochranu investorov“. Podľa odborníkov sú kryptomeny stále veľmi citlivé na správy o obmedzení ich používania a ostanú volatilné aj naďalej, pretože objem ich obchodov je stále nízky. Čím bude väčší, tým by jeho volatilita mala klesať.
Pád hodnoty etherea zapríčinili aj tvorcovia digitálnej meny, takzvaní kryptodiggeri, ktorí dávajú menu do obehu cez ICO (podobne ako sa vstupuje na burzu cez IPO). „Počas posledného mesiaca odpredávali veľké množstvá investícií vyzbieraných práve v mene ethereum na burzách,“ pripomína Marek Môcik, prezident združenia Blockchain Slovakia.
Zásadný smer vývoja bude určovať aj americká SEC. „Pokiaľ by schválila bitcoinový ETF [fond nadviazaný na akciové indexy], môže cena bitcoinu znova vyletieť až nad 10-tisíc amerických dolárov. Dovtedy budú kryptomeny veľmi vrtkavé,“ myslí si Jiří Cihlář, analytik Next Finance.
K septembrovému prepadu ceny digitálnych mien prispel aj komentár spoluzakladateľa meny ethereum Vitalika Buterina. V rozhovore pre Bloomberg TV povedal, že dni vysokého rastu kryptomien sa zrejme už skončili.
Neskôr síce cez Twitter poopravil svoje vyjadrenia, keď napísal, že sa už nedá čakať tisícnásobný rast trhu s kryptomenami, ale že ďalšie impulzy na rast musia prísť zo skutočnej úžitkovej hodnoty, nie z mediálnej pozornosti. „Ak by sa súčasný trh zväčšil o tisícnásobok, znamenalo by to 200 biliónov dolárov, čo je 70 percent svetového bohatstva. To v krátkodobom horizonte ťažko očakávať,“ dodáva M. Môcik.
Dajú sa zakázať?
Regulácia môže zvýšiť náklady na používanie kryptomien, ale úplne ich zakázať nedokáže. „Ak sa krajiny zmenia na kryptopeklá, dopyt povedie k tomu, že niektoré iné krajiny budú fungovať ako kryptoraje,“ nazdáva sa Juraj Karpiš, analytik INESS.
Marian Jančuška, riaditeľ firmy 0011, ktorá prevádzkuje bitcoinové automaty, si tiež myslí, že existencia a ďalšie napredovanie kryptomien nie sú
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?