1. Kde hľadať informácie kedy, kde, ako a koho voliť?

Základné informácie zo zákona – kedy, kde a ako voliť – by si mal každý nájsť v poštovej schránke. Boli už mestami a obcami distribuované v priebehu októbra. Zároveň tieto informácie môže človek nájsť buď na oficiálnych stránkach samosprávy, alebo na úradnej tabuli. Tam by mali byť prístupné aj zoznamy kandidátov.

„Niektoré samosprávy využili svoje radničné noviny, aby aj cez ne informovali voličov,“ dodáva Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Ak ste sa k nim nedostali a neviete, koho voliť, o kandidátoch sa dozviete aj na ich webstránkach, z bilbordov, letákov či jednoducho od susedov v miestnej krčme či reštaurácii. O programe kandidátov sa síce z bilbordov nedozviete veľa, prípadne len heslovito, ale na webstránkach je toho viac. „Každá ďalšia informácia je už vecou volebnej kampane kandidátov,“ dodáva M. Kaliňák.

2. Kde nájsť informácie, ako krúžkovať a koľko poslancov má obec či mestská štvrť?

Na zozname kandidátov sa volič dozvie len čísla priradené kandidátom na starostov a poslancov zastupiteľstva. Informácie o spôsobe voľby a krúžkovania sú k dispozícii v každej volebnej miestnosti. Keďže hlasovacie lístky boli vytlačené v predstihu a niektorí kandidáti odstúpili iba pár dní pred voľbami, ich mená na lístkoch zostali. V každej volebnej miestnosti sú na nástenkách vyvesené aktuálne zoznamy kandidátov. Pred krúžkovaním si treba na nich overiť, či váš favorit neodstúpil, aby váš hlas neprepadol.

Spôsob hlasovania

  • Volič môže voliť len v obci svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný.
  • Volič je povinný po príchode do volebnej miestnosti preukázať okrskovej volebnej komisii svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu alebo dokladu o pobyte pre cudzinca.
  • Potom volič dostane dva hlasovacie lístky – pre voľby do obecného (mestského) zastupiteľstva a hlasovací lístok pre voľbu starostu obce (primátora mesta) a prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce (mesta). V Bratislave a v Košiciach dostávajú voliči až štyri hlasovacie lístky: (voľba primátora mesta, poslancov mestského zastupiteľstva, starostu mestskej časti a poslancov miestneho zastupiteľstva).
  • Na hlasovacom lístku pre voľby poslancov obecného (mestského) zastupiteľstva môže volič zakrúžkovať najviac toľko poradových čísiel kandidátov, koľko poslancov má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených. Počet poslancov, ktorý sa volí vo volebnom obvode, je uvedený na hlasovacom lístku.
  • Na hlasovacom lístku pre voľby starostu obce môže volič zakrúžkovať poradové číslo len jedného kandidáta.
  • Oba hlasovacie lístky vloží volič do obálky a vhodí do hlasovacej urny

3. Aké najdôležitejšie kompetencie, ktoré ovplyvnia priamo život občana, majú poslanci a starosta?

Mestá a obce vykonávajú veľmi veľa kompetencií. Ich celkový počet prevyšuje číslo 4 300. Sú najväčšími 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa