Nástroj osobnej pomsty

Ako minister spravodlivosti dočasne pozastavil výkon funkcie viacerým sudcom, hoci na to neboli splnené zákonné podmienky. Podľa právneho poriadku smel k pozastaveniu výkonu pristúpiť iba vtedy, ak sa proti sudcovi viedlo disciplinárne konanie „za previnenie nezlučiteľné s funkciou sudcu“.

Štefan Harabin počas jednej dekády:

Fotogaléria

Prečo je ešte Harabin sudcom

Hrubou protizákonnosťou bolo, že Š. Harabin v rokoch 2006 až 2009 pozastavil niekoľkým sudcom výkon ich funkcie aj v prípadoch, keď sa proti nim také konanie neviedlo.

Prečo je ešte Harabin sudcom

August 2006: Minister vnútra Robert Kaliňák a minister spravodlivosti Štefan Harabin v parlamente Zdroj: SITA

Ako šéf NS konal tak, že Ústavný súd musel v štyroch rôznych veciach skonštatovať rovnaké pochybenie: predseda Najvyššieho súdu protizákonne zmenil zloženie senátov. Vo štvrtom prípade Ústavný súd v uznesení uviedol, že „sudcom Berthotyovej a Gavalcovi bola napriek ich opakovaným námietkam voči zloženiu senátu uložená povinnosť konať v tejto veci“. Z čoho je zrejmé, že aj keď ho dotknutí sudcovia priamo upozornili, že zmeny, ktoré robí, odporujú rozhodnutiam Ústavného súdu, Š. Harabin svojvoľne trval na svojom.

V období vlády Ivety Radičovej podala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská niekoľko návrhov na disciplinárne konanie proti nemu. Keďže sa podľa nej dopustil opakovaného porušenia zákona, žiadala, aby Š. Harabin bol zbavený funkcie sudcu. Po páde Radičovej vlády však disciplinárne senáty neboli v stave, aby dokonali takúto zásadnú personálnu korekciu len z vecných dôvodov a iba preto, že v justícii existuje vnútorný opravný mechanizmus.

V roku 2014 Š. Harabin síce prestal byť pánom tretej moci, no nešlo o korekciu vnútornú, ale vonkajšiu. Súdna rada ho nezvolila za predsedu súdu najvyššieho, lebo stratil podporu Smeru-SD, ktorej sa tešil dlhých osem rokov. Dôvod bol politický – pred druhým kolom prezidentských volieb sa premiér Robert Fico potreboval dištancovať od mimoriadne nepopulárneho Š. Harabina.

Prečo je ešte Harabin sudcom

August 2013: Premiér Robert Fico a vtedajší predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin Zdroj: SITA

Bývalý šéf súdnej moci, ktorý sa ešte v roku 2013 pozdravne bozkával s predsedom Smeru aj pred kamerami, to zjavne považuje za vierolomnosť. A svoju sudcovskú funkciu vykonáva tak, že sa to dá chápať ako prostriedok jeho osobnej pomsty a odplaty. Svedčia o tom nielen rozsudky, na ktorých participoval v roku 2015, ale aj rozhodnutia spred niekoľkých mesiacov či týždňov.

Inak ako iné súdy

V závere minulého roku bol členom senátu, ktorý v prípade Salmanovovcov rozhodol o ich oslobodení spod obžaloby, že podplatili bývalého riaditeľa daňového úradu v Šamoríne. Ale zato iný senát Najvyššieho súdu toho istého riaditeľa za prevzatie úplatku právoplatne odsúdil. Ako skonštatovala redaktorka Zuzana Petková (TREND 2/17), „kým v prípade šéfa daňového úradu dokazovanie sudcom stačilo, čo sa týka Salmanovovcov, tie isté dôkazy vyhodnotili ako nedostatočné“. Čo je viac ako dostatočný dôvod, aby sa tým zaoberalo trestnoprávne kolégium Najvyššieho súdu.

V kauze Slanské lesy bol Š. Harabin predsedom senátu, ktorý zrušil odsudzujúci rozsudok voči dvojici mužov, čo sa podľa obžaloby pokúsili pripraviť štát o majetok za približne sto miliónov eur. Opäť ide o rozsudok, ktorý je v priamom rozpore s rozhodnutím iného senátu Najvyššieho súdu a tiež aj s rozhodnutím súdu ústavného.

Krajský súd v Banskej Bystrici v roku 2013 vydal verdikt, že rozsiahle pozemky v Slanských lesoch sú majetkom štátu, ale trestné stíhanie voči obžalovaným, ktorí sa ich pokúsili podvodne získať, zastavil s odôvodnením, že stíhanie trvalo viac ako pätnásť rokov, takže ich potrestanie by bolo v rozpore s Dohovorom o ochrane základných ľudských práv a slobôd. Keď sa proti tomu prokurátor odvolal, senát NS pod vedením Petra Krajčoviča trval na tom, že v prípade je potrebné ďalej konať a za protiprávny čin treba vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť.

Prečo je ešte Harabin sudcom

August 2015: Štefan Harabin po skončení neverejného mimoriadneho zasadnutia Sudcovskej rady NS SR Zdroj: SITA

V roku 2015 – s prihliadnutím na fakt, že od začiatku konania uplynulo už sedemnásť rokov – udelil krajský súd obžalovaným podmienečné tresty. Harabinov senát minulý rok toto rozhodnutie zrušil. Nielen preto, že pre dlhé konanie by vraj bolo uloženie trestu protiústavné, ale aj z toho dôvodu, že nižší súd údajne zle vyhodnotil dôkazy, prehliadol ovplyvňovanie svedkov a akceptoval chybné znalecké posudky. Prácu nižšieho súdu zhodnotil Š. Harabin slovami: „Keďže už nevedeli ako z konope, no dajme mu podmienku a zabijeme vec.“

Lenže Krajčovičov senát, ale ani Ústavný súd, ktoré sa prípadom zaoberali, nič podobné nezistili. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná chce preto požiadať ministerstvo spravodlivosti, aby podalo mimoriadne dovolanie proti rozhodnutiu Harabinovho senátu, lebo by mohlo obžalovaných, ale neodsúdených podporiť v tom, že si budú majetkový nárok na Slanské lesy uplatňovať aj naďalej.

Všetci sú fašisti

Ak vyjdeme z predpokladu, že Š. Harabin netrpí rozdvojením osobnosti a ako človek sa vyznačuje elementárnou integritou, vyplýva z toho, že ako sudca rozhoduje z rovnakých intelektuálnych, hodnotových a morálnych pozícií, aké prezentuje verejne vo svojom voľnom čase. Treba povedať, že Š. Harabin sa ako autor mnohých príspevkov na blogu, na facebookovej stránke, na YouTube, v Slobodnom vysielači či vyhláseniach pre mainstreamové médiá prejavil spôsobom, ktorý ho diskvalifikuje pre výkon funkcie sudcu.

Mimosudcovské pôsobenie Š. Harabína je otvoreným prihlásením sa k tézam ĽSNS

Š. Harabin napríklad vyhlásil:

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa