Mladý pohľad ponúka perspektívu, ktorá vyznieva pozitívnejšie a nádejnejšie než unavený stereotyp. Dnešný 25-ročný človek pozná socializmus už iba z rozprávania. Zažil už len otvorenú Európu – nielenže si nepamätá ostnaté drôty na hraniciach s Rakúskom, on zrejme nezažil ani časy, keď bolo na rakúskej colnici potrebné zastať, vystúpiť a ukázať pasy.
Európa je preňho jeden široký priestor, ktorým sa dá precestovať z Novej Sedlice či Vyšného Komárnika až po pobrežie Atlantiku bez potreby vybavovať pas a pečiatky (či nebodaj výjazdovú doložku) – a bez nutnosti zamieňať peniaze. Je to prirodzené a v zásade nepochopiteľné, že to niekedy mohlo byť aj inak.
A tak ako mladých neobmedzujú geografické hranice, tak v ich myslení neexistujú mentálne bariéry. Lingua franca všetkých odvetví, od výskumníkov cez dizajnérov až po študentov, je angličtina. A v angličtine je jedno, či je spolupracovník z Hornej Stredy, Schladmingu alebo írskeho Corku – podstatné je rozumieť si a mať možnosť spolu komunikovať.
Je mimoriadne príjemné rozprávať sa s mladými, sotva dvadsaťročnými ľuďmi a vidieť, ako v ich myslení absolútne nezohráva úlohu národná príslušnosť či už kolegov alebo ich vlastná. Dôležitá je len ochota spolupracovať. Takisto je posmeľujúce vidieť ich schopnosť nasávať obrovské množstvá informácií a dokázať ich filtrovať podľa kvality – funkcia, ktorá bola desaťročia vyhradená novinárom a ktorú digitálny svet zmenil na nepoznanie. A o ktorej si, často nesprávne, myslíme, že ju mladí i starší ľudia nezvládajú.
Prečítajte si všetky články z výročného seriálu TRENDU o mladých talentoch
Popri debatách o nezamestnanosti mladých či o ich prehnaných nárokoch a požiadavkách preto pripomíname aj druhú stranu. Je to prvá generácia nezaťažená hriechmi minulosti. Triedny či stranícky pôvod im už nehádzal polená pod nohy. Zároveň ide o vôbec najvzdelanejšiu generáciu, akú sme kedy na Slovensku mali. Jej vzdelávanie nepozná jazykové ani geografické prekážky a nutnosť neustále sledovať svetové trendy vo vlastnom odbore je samozrejmosťou.
Našou úlohou je dať im priestor, aby si na Slovensku vytvorili pravidlá, v akých by chceli žiť. Pretože inak tu žiť jednoducho nebudú. V budovaní krajiny príťažlivej pre život sme ako staršia, skúsenejšia generácia zatiaľ skôr neuspeli. A ak nás popritom mladí nakazia nadšením a možnosťami, ktoré – doslova – nepoznajú hranice, tak nás čaká omnoho pozitívnejšie štvrťstoročie.