Prečo sa J&T rozchádza s Mariom Hoffmannom

Zdroj: Maňo Štrauch

J&T tento týždeň oficiálne oznámila, že definitívne dorieši svoje biznisové vzťahy s M. Hoffmannom. V Poštovej banke, v J&T Finance Group (JTFG), kľúčovej spoločnosti celej skupiny, a ďalších spoločnostiach za celkovo 500 miliónov eur.

Chceli upratať

M. Hoffmann so skupinou J&T spolupracoval dvadsať rokov. Oficiálne sa ich partnerstvo spečatilo v roku 2013. Vtedy J&T získala väčšinu v Poštovej banke za finančnú pomoc, presahujúcu 270 miliónov eur, pri riešení problémov banky s odpisom polovice hodnoty gréckych štátnych dlhopisov. M. Hoffmann mal zasa získať 24 percent v JTFG, spájalo sa to so zvýšením kapitálu skupiny o 150 až 200 miliónov eur.

Samotný finančník kapitálové posilnenie v marcovom rozhovore pre TREND vysvetlil takto: „Naša dohoda hovorí o podiele a potom sú tu ešte nejaké finančné transakcie. Máme aj zmluvu o prevode podielu v banke na J&T, aj tá niečo deklaruje, nejaké valuácie, doplatky. K tomuto by som sa úplne detailne nechcel vyjadrovať, ale celá naša dohoda je vybalansovaná nejakým spôsobom.“

Kapitál v JTFG sa zvyšoval tento rok v máji. No súviselo to so vstupom nového čínskeho investora. Čínska súkromná spoločnosť CEFC Shanghai International Group Limited z holdingu China Energy Company Limited (CEFC) získala päťpercentný podiel. Podiely vlastníkov Jozefa Tkáča a Ivana Jakaboviča klesli na zhodných 47,5 percenta. Základný kapitál JTFG sa podľa českého obchodného registra (JTFG je firma registrovaná v ČR) zvýšil zo 604 miliónov eur na aktuálnych 636 miliónov eur.

M. Hoffmann sa na tejto akcii nezúčastnil. Už vtedy sa špekulovalo, že okrem sporov vnútri skupiny je za otáľaním s vyriešením vlastníckych vzťahov aj nedostatok kapitálu na strane M. Hoffmanna. Ani vlani sa nezúčastnil zvyšovania kapitálu v Poštovej banke, čím jeho podiel klesol z 94 percent v roku 2011 na 8,4 percenta.

Ak by sa pri výpočte kúpnej ceny tohto podielu Istrokapitálu vychádzalo len z vlastného kapitálu Poštovky, teda účtovnej hodnoty, vyšla by na necelých 47 miliónov eur. Tomáš Drucker, šéf Slovenskej pošty, ktorá v banke vlastní pol druha percenta, vo februárovom rozhovore pre TREND odhadol jej hodnotu na 700 až 800 miliónov eur. V takom prípade by sa kúpna cena mohla hýbať okolo 70 miliónov eur.

Celkovo má v rámci vyrovnania vzťahov M. Hoffmannovi smerovať 500 miliónov eur. Za podiel 8,4 percenta v Poštovej banke, za 24 percent v JTFG a 9,9 percenta v J&T Private Equity Group, ktoré finančníci ocenili celkovo na 400 miliónov. Za ďalších sto miliónov nadobudne J&T 10 percent v spoločnosti Axon Neuroscience SE, ktorá patrí do portfólia Istrokapitalu SE a vyvíja liek proti Alzheimerovej chorobe na báze tau proteínu. Liek je po ukončení prvej fázy klinických skúšok na ľuďoch.

„Chápem jeho rozhodnutie ísť vlastnou cestou, a preto sme mu ponúkli možnosť odkúpenia jeho podielov, ktorú prijal. Vzájomne budeme spolupracovať na projekte výskumu Alzheimerovej choroby,“ komentoval vyrovnanie Patrik Tkáč, podpredseda predstavenstva J&T Finance Group SE. „Rozhodol som sa venovať svojim osobným aktivitám a najmä aktivitám v spoločnosti Axon Neuroscience. Mojím zámerom je vynakladať na tento projekt väčšinu môjho času aj energie,“ reagoval Mario Hoffmann.

Nešťastné dlhopisy

M. Hoffmann podľa informácií TRENDU s výnimkou Poštovej banky nemal v poslednom čase projekt, ktorý by mu generoval väčší objem hotovosti. Navyše, sám bude potrebovať peniaze.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa