Stavili na to, že takéto elektrárne budú nevyhnutné ako doplnok k menej spoľahlivým obnoviteľným zdrojom, najmä k slnečným a veterným elektrárňam. Táto symbióza predstavuje pre prchavú komoditu novú perspektívu a EPH sa spolieha na to, že medzi prvými ju začne podporovať Taliansko.

Taliansko stojí na plyne

Skupina kúpila od nemeckého E.ONu spolu šesť paroplynových a jednu uhoľnú elektráreň. EPH predtým aj potom nakúpila od západoeurópskych koncernov mnohé iné aktíva. Keďže je energetika v kríze, získava ich lacno – lacnejšie ako ich bývalí majitelia. Tí sa zase mnohých firiem zo svojho portfólia zbavujú, aby si mohli znižovať dlh.

Pri kúpe talianskych elektrární sa EPH spoľahol na to, že na Apeninskom polostrove sú ceny elektriny vyššie ako napríklad na Slovensku alebo v Nemecku. Dôvodom je iný energetický mix. V Taliansku majú vysoký podiel paroplynové elektrárne, v Nemecku a v strednej Európe sú to uhoľné.

Prečo si EPH trúfol na talianske paroplyny

Daniel Křetinský a Patrik Tkáč sú väčšinoví vlastníci EPH Zdroj: Maňo Štrauch

Cenovú úroveň tvorí „posledná potrebná elektráreň“, vysvetľuje Miroslav Haško, projektový manažér EPH, ktorý sa podieľal na akvizícii talianskych elektrární. Inými slovami, trhovú cenu určuje elektráreň 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa