Zo 414 biznis ekonómov dalo Donaldovi Trumpovi, nominantovi Republikánskej strany, svoj hlas len štrnásť percent. Podnikateľ a developer, ktorý by teoreticky mal vedieť, čo ekonomike škodí a čo jej pomáha, dokonca neskončil ani na druhom mieste. Prekonal ho aj kandidát malej Libertariánskej strany Gary Johnson. Väčšina analytikov, až 55 percent, si myslí, že pre ekonomiku by bola v prezidentskom úrade najlepšia Hillary Clintonová.

Podobne denník The Wall Street Journal oslovil 45 ekonomických poradcov amerických prezidentov za posledných niekoľko dekád. Z nich sa k D. Trumpovi verejne neprihlásil ani jeden – ani z tých, ktorí radili republikánskym prezidentom. „Osobne som poznal všetkých republikánskych prezidentov od čias Richarda Nixona. Všetci vykazovali skutočné pochopenie pre ekonómiu a medzinárodné vzťahy. Donald Trump toto pochopenie nemá a ani nevyzerá, že by ho to vôbec trápilo,“ povedal natvrdo bývalý predseda ekonomických poradcov Ronalda Reagana Martin Feldstein.

Donald Trump: „Každá jedna krajina, ktorá s nami robí biznis, nás ošklbáva

„Pán Trump nepredstavil žiaden ucelený názor na ekonomiku, jeho opakujúcou sa témou je nevraživosť voči slobodnému medzinárodnému obchodu. Z perspektívy experta na hospodársku politiku je už to samotné diskvalifikujúce,“ povedal o Trumpovi zasa Gregory Mankiw, ktorý radil Georgeovi Bushovi mladšiemu. Väčšina ekonómov tak podporila kandidátku Demokratickej strany, aj keď nie všetci len pre rozdiely v navrhovanej hospodárskej politike, ale aj pre názory kandidátov na medzinárodné vzťahy či občianske slobody.

Utrhnutý z reťaze

Tradične zvykol byť považovaný za lepší prístup k ekonomike ten s menším zasahovaním štátu a nižšími daňami. V Európe ho reprezentuje pravica a v USA zasa Republikánska strana. Nie však vtedy, keď sa republikánsky kandidát utrhne z reťaze. D. Trump by podľa vlastných slov najradšej vystúpil zo Severoamerickej zóny voľného obchodu (NAFTA), ktorá okrem Spojených štátov združuje aj susediacu Kanadu a Mexiko. Zahraničný obchod, najmä import, kandidát vníma ako poškodzovanie amerického biznisu, a ak vo voľbách uspeje, plánuje zaviesť oveľa vyššie clá na dovoz, napríklad z Ázie. To však väčšina ekonómov považuje za škodlivé.

Ekonomicky nesedí ani jeho tvrdý odpor voči imigrantom. Vedci študujúci hospodárstvo podporujú skôr voľnejšiu ako prísnejšiu cezhraničnú migráciu pracovníkov do USA. Podľa prieskumu v radoch spomínanej asociácie biznis ekonómov s týmto tvrdením súhlasilo až 61 percent expertov. Imigranti totiž v hospodárstve väčšinou zapĺňajú pracovné miesta, ktoré nikto iný nechce obsadiť, alebo vytvárajú úplne nové. Podobne sa experti vyjadrujú aj o zmluvách zabezpečujúcich medzinárodné uvoľnenie obchodu.

Skeptická voči D. Trumpovi je aj ratingová agentúra Moody’s, ktorá by pri jeho vláde v roku 2018 očakávala recesiu a nárast nezamestnanosti. Agentúra zhodnotila, že návrhy republikána v hospodárskej politike by zmenšili globálnu rolu americkej ekonomiky a zásadne by zvýšili federálny dlh. Ten dosahuje už teraz až 105 percent HDP. Krajine to zatiaľ nespôsobuje problémy s privysokými požadovanými výnosmi na nové štátne dlhopisy, pretože Spojené štáty majú vlastnú centrálnu banku, ktorá drží dlhodobé úroky nízko.

Čo hovorí štatistika

Debata o tom, kto je pre hospodársky rast lepší, či pravicovejší republikáni alebo demokrati ľavého stredu, sa vedie už desaťročia. Vzdelanejší slovenský volič by zväčša v hospodárskej politike preferoval pravicu. Avšak štatistiky za Spojené štáty hovoria niečo iné: vyššiu dynamiku dosahuje americká ekonomika, tvorba nových pracovných miest i priemyselná produkcia v priemere počas vlády demokratického prezidenta ako s republikánom.

Na jar sa na tom zhodla aj spoločná parlamentná komisia amerického Kongresu, zložená zo zástupcov oboch hlavných strán. Avšak veľmi záleží na tom, ako sa tieto dva priemery zostroja či očistia. „Nedokazuje to, čo je príčinou [lepších ekonomických výsledkov],“ pripomína harvardský profesor Jeffrey Frankel. Demokrati mohli mať v histórii jednoducho len väčšie šťastie, upozorňujú ekonómovia Alan Blinder a Mark Watson z Princetonu. Napríklad vo forme priaznivých šokov vo svetových cenách ropy.

Dôležitý je taktiež oneskorený vplyv jednotlivých politík, keď určitá reforma začne prinášať ovocie až po nejakom čase, často až v ďalšom volebnom období. Ale spomínaní ekonómovia tento pozitívny vplyv pre demokratických prezidentov vo svojej štúdii spred troch rokov nenachádzajú.

Vyššie dane pre bohatých

Napriek jednoznačnému názoru väčšiny odborníkov je laická verejnosť o ekonomických programoch dvoch hlavných kandidátov rozhodnutá inak. Napriek tomu, že všeobecne v sympatiách 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa