Vlani na jeseň Lenovo predstavilo druhú generáciu tohto zariadenia. Bolo jasné, že Yoga nie je len ojedinelý módny výstrelok. Navyše, výrobca vybavil výklopný displej extrémnym rozlíšením takmer ako pri 4K televízoroch. Stačí to však na to, aby tento ultrabook mohol označovať ako Pro--fesionál?
Už prvá generácia Yogy bola útla a dielensky dobre spracovaná. Yoga 2 Pro je na tom ešte o krôčik lepšie. Na najhrubšom mieste má okolo 15 milimetrov, hmotnosť neprekročí 1 400 gramov. Čo je lepší ultrabookový priemer a veľmi solídny predpoklad na pravidelné prenášanie z domu do kancelárie a naspäť.
Dizajnéri sa mohli trochu viac odviazať ako pri stroho biznisových Thinkpadoch Lenova, takže Yoga 2 Pro pôsobí zároveň elegantne aj odolne. A v jednej z dostupných farieb (oranžovej) tiež hravo a energicky. Na výber je, samozrejme, aj klasická sivo-čierna kombinácia. Ocenili sme dva masívne, zato vcelku nenápadné kĺby displeja. Je z nich cítiť, že ani po tisíckach vyklopení obrazovky sa nič nezmení.
Zaujímavou a pozitívnou drobnosťou je povrchová úprava. Lenovo síce oproti viacerým konkurentom ako konštrukčný materiál nepoužíva kov, no plast horného a dolného krytu má soft-touch úpravu, niečo ako pogumovaný plast. Nezachytáva odtlačky a je menšia šanca, že sa zariadenie vyšmykne z rúk.
Povrch časti s klávesnicou na dotyk pripomína umelú kožu. Cestujúci ešte ocenia jednu drobnosť (doslova): miniatúrny plochý adaptér (10 x 6,5 x 1,7 cm) im zbytočne nezavadzia. Podľa tabletového ducha ultrabooku sú usporiadané tlačidlá. Nenápadný hlavný vypínač aj ovládanie hlasitosti sa tak ako na smartfónoch nachádza na pravej hrane. Len škoda, že tento priestor sa nevyužil lepšie. Iste, ultrabook je tenký, absencia ethernetového konektora sa dá pochopiť. Ale prečo Lenovo na Yogu umiestnilo len jedno dvojkové USB na pravej strane spolu s 3,5-milimetrovým jackom a jedno trojkové USB na ľavej strane s micro HDMI a slotom pre SD karty?
HDMI mohlo byť pokojne v plnej veľkosti, nebolo by potrebné kupovať ďalšiu redukciu (k redukcii z USB na ethernet). Samozrejme, dá sa na to pozerať aj tak, že ideálne by bolo, keby výrobcovia monitorov, televízorov a projektorov používali micro HDMI a micro USB. Ušetrilo by sa miesto, pričom použiteľnosť by ostala rovnaká.
Usporiadanie komponentov skončilo dobre na inom mieste. Spolu s dobrou optimalizáciou je chladenie pri Yoge 2 tiché a veľmi jemne ho počuť až pri plnom výkone, napríklad renderovaní alebo hraní hier. Pritom chladí účinne a nepostrehli sme prehrievanie šasi ani po dlhšom používaní.
Zdroj: Lenovo
Po zapnutí sa ukáže jeden z hlavných benefitov tohto ultrabooku: dotykový IPS displej s rozlíšením 3 200 krát 1 800 bodov. Ešte stále nie je úplným štandardom ani full HD (1 920 x 1 080). Nie je takmer 4K na malom laptope zbytočnosť? Jednoduchá odpoveď: nie je.
Aj full HD poskytne veľmi jemný obraz. Ale prečo neposunúť hranice. Fotografie a text sú na Yoge 2 Pro úplne iné. Ako keby niekto strhol fóliu z displeja, ktorá doteraz všetko zahmlievala. Podanie farieb, intenzita a rovnomernosť podsvietenia sú bezproblémové. Pre niekoho problém s nie najlepšou žltou farbou už dávnejšie vyriešil opravný softvérový balík.
Nevýhodou jemného rozlíšenia je, že nie všetky aplikácie sú naň prispôsobené. Ikony a iné grafické prvky sú príliš malé. Od výroby je však tento ultrabook nastavený s dvojnásobným DPI, takže pracovať sa na ňom dá bez problémov. Prinajhoršom stále existuje možnosť znižovať rozlíšenie na hodnotu, ktorá používateľovi vyhovuje. Zvyknúť si treba na odlesky. Ochranné sklo displeja sa niekedy správa ako zrkadlo.
Yoga 2 Pro sa dodáva vo viacerých hardvérových konfiguráciách až po procesor Intel Core i7, osem gigabajtov operačnej pamäte a 512-gigový SSD disk. No aj štartovací model s Core i5, 4 GB pamäte a 128 GB diskom je dostatočne výkonný na všetko, čo náročnejší používateľ môže vyžadovať. Test batérie nesklamal ani nenadchol, priemerných šesť a pol hodiny práce pri polovičnom jase je okej. Hoci konkurenti sa vedia dostať na viac ako osem hodín.
A skúsenosti s akrobatickými kúskami tohto laptopu? Vo forme stojana poslúži ako prehliadač filmov v lietadle, kde miesta nie je nazvyš. Úplne prirodzene funguje ako sekundárny monitor v práci, vtedy sa dá použiť aj forma stanu. Pri tabletovom móde má však Yoga ďaleko od komfortu manipulácie s čistokrvným tabletom. Hoci občas sa nájde príležitosť, keď je praktické schovať klávesnicu za displej.
Zariadenie zapožičalo Lenovo.
Dá sa aj lacnejšie
Zdroj: Lenovo
Ľahko nad 900 eur za ultrabook so špeciálnou konštrukciou a hlavne takmer 4K rozlíšením displeja je prijateľná suma. S dvojnásobnou kapacitou pamäte RAM a SSD disku si treba priplatiť dvesto eur. Yoga 2 bez prídavku Pro sa predáva tiež. Navonok bez jedinej zmeny, no displej má full HD rozlíšenie a SSD disk je nahradený hybridným 500 GB + 16 GB diskom. Cena klesá na 720 eur.
Záverečné hodnotenie
Ako kabriolet: porovnateľná výbava, cena aj zaujímavý dizajn ako konkurenčné limuzíny. Navyše, s možnosťou otvoriť strechu. Kto nechce, nemusí to urobiť, ako je rok dlhý. Podobne aj Lenovo Yoga 2 Pro patrí k najlepším ultrabookom na trhu s bonusom v podobe zmeny formfactoru, veľmi jemného displeja a kompaktného pevného tela. No pár konektorov a hodín výdrže batérie by výrobca mohol ešte pridať.
Zdroj: Lenovo
+
• tenké a ľahké šasi
• extra vysoké rozlíšenie displeja
• flexibilita použitia vďaka unikátnej konštrukcii
• prijateľná cena
-
• minimum konektorov
• len priemerná výdrž batérie