V minulom desaťročí zmizli Bratislavské elektrotechnické závody, Gumon, Kablo, Mlyn či Tabaková továreň, neskôr väčšia časť pivovaru Stein a Bratislavskej cvernovej továrne. Developeri namiesto nich plánovali moderné presklené multifunkčné komplexy.

Nástup start-upov a nových kreatívnych profesií však mení požiadavky na pracovné prostredie. Tehličkové haly s vysokými stropmi, veľkými pôvodnými oknami, stĺpmi či klenbami, ktoré dýchajú osobitou atmosférou, sú opäť žiadané. Len ťažké stroje nahradili stoly s notebookmi a tabletmi, kaviarne, reštaurácie a spoločenské sály.

Spomínané tri pamiatky majú v rukách veľkí developeri, ktorí sa ich snažia začleniť do rozsiahlych projektov Zwirn, Sky Park a Stein2. Hoci obnova pamiatok je mimoriadne komplikovaná a nákladná, v konečnom dôsledku zvyšuje atraktivitu okolitých novostavieb.

Ľudia si predstavujú, že v obnovených industriálnych pamiatkach by mala sídliť kultúra. Developeri zhodne tvrdia, že nenašli udržateľný model fungovania. Naznačuje to aj príklad oceňovanej Elektrárne Piešťany alebo dlhé hľadanie využitia bratislavskej Starej tržnice.

Aj nevšedné flexibilné pracovné priestory a coworkingy však pritiahnu mladých profesionálov, ktorí si tu môžu napokon kúpiť byty. Zmena pracovných priestorov je celosvetový trend, ktorý už dorazil aj na Slovensko. Svedčia o tom aj fungujúce projekty ako Design Factory, Mlynica

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa