V najbližších mesiacoch síce stratíme stovky až tisícky pracovných miest, ale na oveľa vážnejšej hrozbe nedostatku pracovnej sily aktuálne hromadné prepúšťania nič nezmenia. Slovensko už od 90. rokov pomaly, ale isto vymiera.

Počet novorodencov za posledných päťdesiat rokov klesol o polovicu a v súčasnosti je úspechom, ak sa v priebehu roka narodí viac ako 60-tisíc detí. Onedlho bude z domáceho trhu práce odchádzať do penzie oveľa viac ľudí, než naň zo škôl pribudne. Rastúci počet voľných pracovných miest z dôvodu nepriaznivej demografie pre nastupujúcu generáciu vôbec nie je dobrou správou.

ilustracia, hodiny, robotizacia
Neprehliadnite

Platy na Slovensku rastú rýchlejšie než očakávaná pridaná hodnota

Nedostatok zamestnancov núti firmy odrieknuť časť nových zákaziek a krajina prichádza o možnosť rýchlejšie ekonomicky rásť. S miernym hospodárskym rastom ide ruka v ruke pomalé zvyšovanie platov a odchod najšikovnejších ľudí na lepšie honorované pozície v zahraničí.

Odliv slovenských mozgov výrazne komplikuje transformáciu hospodárstva profitujúceho z lacnej pracovnej sily na ekonomiku postavenú na výskume a inováciách. Prichádza k zakonzervovaniu slabo platených miest a zvyšuje sa tlak firiem na znižovanie daní alebo odvodov.

Pred pár rokmi centrá zdieľaných služieb na Slovensko vo veľkom prichádzali. Štát ich lákal hlavne na daňové prázdniny, lenže po ich vypršaní v minulosti vytvorené pracovné miesta končia. Pre firmy fungujúce hlavne v online priestore nie je problém zdvihnúť kotvy a odísť do krajín s lacnejšou pracovnou silou.

Zamestnanci pracujú v baterkárni, v najnovšej časti výrobného závodu automobilky Groupe PSA Slovakia v Trnave vo štvrtok 16. júla 2020. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Bez cudzincov ťažko rozbehneme ekonomický rast. Pred problémami po skončení pandémie varuje NBS

Podobná situácia sa pred rokmi odohrala v elektrotechnickom priemysle, kde firmy po skončení daňových prázdnin takisto hromadne prepúšťali. V obidvoch prípadoch na tom nesie vinu aj domáci manažment, ktorý počas obdobia prosperity nedokázal na Slovensko priniesť sofistikovanejšie pracovné miesta.

Nadnárodné koncerny zároveň majú problém prideliť domácim podnikom výrobu s vyššou pridanou hodnotou práve pre masívny odchod najtalentovanejších študentov do zahraničia. Schopní mladí ľudia zas nechcú ostať doma pre nízke mzdy a tie sú výsledkom veľkého počtu voľných pracovných miest.

Ani v čase tvrdého lockdownu firmy prostredníctvom úradov práce nedokážu obsadiť vyše 64-tisíc miest. Vznikol začarovaný kruh, ktorý bude pre klesajúci počet detí v budúcnosti čoraz ťažšie prelomiť. Ak sa nič nezmení, o pár desaťročí bude Slovensko krajinou prázdnych panelákových bytov, nízkych daní a slabo platených zamestnancov.