Kryptomeny má v súčasnosti význam držať. Adrenalínová investícia je v posledných rokoch mimoriadne výnosná. Investori však musia riešiť, ako tento majetok skladovať. Kryptopeňaženku treba starostlivo vyberať. Na jej slabiny útočia hekeri. 

Blockchain a ťažba

Mnohí záujemcovia nerozlišujú medzi jednotlivými virtuálnymi menami. Bitcoin je najväčší a najslávnejší, pre mnohých investorov je však zaujímavá trhová dvojka – ethereum. Virtuálne meny poháňa technológia blockchain. Ide o distribuovanú databázu, systém, v ktorom členovia kontrolujú sami seba a nepotrebujú žiadnu ďalšiu autoritu. Pointou je zapisovanie údajov do blokov. Informáciu o aktuálnych zápisoch v blockchaine má každý účastník. V prípade, že sa niektorý rozhodne falšovať zápisy, jeho upravenú verziu systém odmietne, pretože sa nebude zhodovať s ostatnými kópiami. 

bitcoin
Neprehliadnite

Ani kryptomeny nie sú odolné voči kríze. Ohrozuje ich strach z ekonomickej nákazy z Číny

Aby mohli virtuálne meny fungovať, transakcie sa pridávajú do blokov, pridanie bloku do blockchainu je ťažba kryptomeny. Ťažiar, ktorý získa právo pridať blok v prípade bitcoinu, získava nové bitcoiny a prilepší si aj o poplatky, ktoré sú s transakciou spojené. Odmena vo forme nových bitcoinov postupne klesá tak, aby konečná zásoba bitcoinov bola 21 miliónov kusov. Posledné bitcoiny by sa mali vyťažiť niekedy po roku 2140.

Proof of work či stake

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa